wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Dobre wino

Dobre wino

Data dodania: 19-08-2016
Wybierając się po wino do sklepu zdarza się, że odbywamy podróż w nieznanie. Stajemy przed sklepowymi pólkami od góry do dołu zapełnionymi butelkami i popadamy w konsternację. Taka ogromna ilość wywołuje totalną dezorientację, z której staramy się wybrnąć zazwyczaj na dwa sposoby – albo decydując się na wino tanie, by nie uszczuplić za bardzo kieszeni, albo też drogie, by zrobić wrażenie.

altKontretykieta zazwyczaj niewiele pomaga, niemal każda wskazuje bowiem, że do czynienia mamy z winem tak niezwykłym, z jakim dotąd się nie zetknęliśmy. Cena też nie jest dobrym doradcą, można bowiem kupić dobre wino za małe pieniądze lub zapłacić dużo i być niezadowolonym.
Podstawową zasadą, jaką powinniśmy się kierować podczas zakupu wina są własne upodobania. I tyle.


Jeśli lubimy wytrawność nasza uwaga powinna być kierowana w kierunku wina ze Starego Świata – wina te są bardziej kwasowe, z mniejszą zawartością cukru. Łagodniejszą wersję wytrawności znajdziemy w winach z Nowego Świata – wina te są bardziej owocowe w smaku, mniej kwaśne i bardziej subtelnie. Sam region to jednak niewystarczający trop. Istotny jest także szczep. Cabernet Sauvignon, Nebiolo, Tempranillo, Shiraz dają wina mocne i intensywne, Merlot czy Pinot Noir bardziej łagodne.


Wśród białych winem bardziej wyrazistym będzie to na bazie Chardonnay, czy Sauvignon Blanc. Przed zakupem powinni się również rozważyć starzenie wina w dębowej beczce. Takowe są cięższe w smaku, mniej owocowe, bardziej dymne. Przypadną one do gustu amatorom smaków wyrazistych. Pamiętajmy, że takie wina nie pasują do każdego jedzenia.


Mając na względzie swoje preferencje smakowe zapraszamy do zakupu idealnego wina na ten przedostatni sierpniowy weekend.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj