wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Wino - informacje

Wino - informacje

Alkohol w diecie

18-02-2021Wyświetleń: 2311

Alkohol w diecie – czy warto go spożywać?

Napój alkoholowy jest to napój zawierający w swoim składzie etanol. Jest to jedna z najpopularniejszych używek. W Polsce napój alkoholowy definiuje się jako każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

Przeczytaj całość

Brokatowe wina musujące

04-10-2019Wyświetleń: 1692
Brokatowe wina musujące
Jak otworzyć butelkę szampana lub wina musującego? Bardzo ostrożnie! Nie zapomnijmy, że ciśnienie w butelce jest do trzech razy większe niż w oponie samochodowej.. Nieroztropne potraktowanie korka może spowodować nie tylko straty w doskonałym winie, ale też uszkodzenia.
Przeczytaj całość

Na chłodniejsze jesienne wieczory - wino grzane

20-09-2019Wyświetleń: 1542
Na chłodniejsze jesienne wieczory - wino grzane
Wina grzane są kategorią typowo sezonową, ich sprzedaż wzrasta proporcjonalnie do spadku temperatur. Szczyt popularności osiągają one w grudniu i styczniu przy okazji jarmarków świątecznych, imprez sportowych, czy ferii. Jednym z najbardziej znanych grzańców jest Grzane Starotoruńskie. Innymi popularnymi markami są Zbójeckie Grzane Korzenne, Malinowe i Rumowe, Słowiański Grzaniec Aroniowy oraz Jabłecznik, czy Grzane Mnicha
Przeczytaj całość

Lato w kieliszku

30-08-2019Wyświetleń: 1171
Lato w kieliszku
Owoce sezonowe mają nie tylko doskonały smak, którego nie jesteśmy w stanie odtworzyć w innych porach roku, ale również zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Są jednocześnie dość niskokaloryczne. Każdy sezonowy owoc dostarcza odmiennych wrażeń sensorycznych, a jednocześnie ma inne, pozytywne składniki. Owoce leśne są szczególnie bogate w witaminę C, zawierają też karotenoidy i witaminy z grupy B. Wyróżnia je też stosunkowo duża zawartość wapnia, żelaza, miedzi i oczywiście błonnika. Truskawki, maliny i jagody to także sezonowe bomby witaminowe. Czarna porzeczka pomaga w odchudzaniu, a poziomka odtruwa organizm. Lato to doskonały czas, by włączyć je do swojej diety i korzystać z ich dobroczynnego wpływu na nasz organizm.
Przeczytaj całość

Kalifornia – raj dla wina

08-07-2019Wyświetleń: 1138
Kalifornia – raj dla wina
Kalifornia to kraina wręcz wymarzona dla winorośli. Od blisko 100 lat dostarcza światowej klasy, hedonistyczne wina o wspaniałym potencjale. Kalifornia to nie tylko ojczyzna światowej klasy chradonnay, zinfandela, czy cabernet sauvignon, to także, a może przede wszystkim bogactwo wspaniałych siedlisk, które potrafią wydać tak różnorodne wina, jakich próżno szukać w Europie
Przeczytaj całość

Wina musujące - i na toast i na upał :)

07-06-2019Wyświetleń: 1252
Wina musujące - i na toast i na upał :)
Rosnąca popularność, ale też duża wyższa jakość win musujących skłoniły wielu producentów, spółdzielni i plantatorów aby umieścić ten rodzaj trunków w swoich portfoliach. Zamysł ten udał się z wielkim sukcesem i dobrych win musujących o bardzo indywidualnych stylach dostępnych jest na rynku coraz więcej.
Przeczytaj całość

Francja klasyczna

29-05-2019Wyświetleń: 1248
Francja klasyczna
Francja to kraj wyjątkowy, to państwo-macierz dla wina. Żadna znana nam kultura nie zrobiła tyle, by rozpowszechnić kulturę picia tego szlachetnego trunku. Nie powinno zatem dziwić, że obfitująca w regiony winiarskie, położone w bardzo korzystnych dla uprawy winorośli szerokościach geograficznych Francja jest wiodącym producentem wina. A liczba gatunków win jest tu ogromna, dlatego jest w czym wybierać.
Przeczytaj całość

Wina bezalkoholowe dla każdego - nowości

10-05-2019Wyświetleń: 939
Wina bezalkoholowe dla każdego - nowości
Na powstanie wina bezalkoholowego wpływ miały dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest wciąż rozwijająca się polityka antyalkoholowa, a drugim fakt, iż wina tradycyjne posiadają coraz wyższą zawartość alkoholu spowodowaną postępującym efektem cieplarnianym. Wedle prognoz specjalistów już niedługo większość win będzie musiała być poddawana delikatnej dealkoholizacji.
Przeczytaj całość

Zafrico – idealne wino na piknik

25-04-2019Wyświetleń: 715
Zafrico – idealne wino na piknik
Czas wiosenny sprzyja konsumpcji win lekkich, często określanych mianem „piknikowych”. Jakie to wina? Wcale nie słabe! Może nie znajdują się w ich gronie win dla konesera z dużym potencjałem rozwoju i starzenia, ale na pewno znajdziemy tu wina pyszne i uczciwie zrobione, które nie meczą, nie mają przesadnego alkoholu, orzeźwiają, a przede wszystkim umilają czas – radosny wiosenny czas, który choć powinno być inaczej, niestety trwa bardzo krótko. Warto zatem wzmocnić czar tych ulotnych chwil poprzez podanie wspaniałego trunku :)
Przeczytaj całość

Wino i smak

19-02-2019Wyświetleń: 710
Wino i smak
Warto pamiętać, że nasze poczucie smaku wina potrafi w istotny sposób się zmienić w zależności od tego, jakie jedzenie mu towarzyszy. Powszechnie nielubiane w Polsce wina o wysokiej kwasowości, czyli wytrawne są jednymi z najlepszych partnerów kuchni, a ich percepcja bardzo się zmienia w połączeniu z daniami słonymi i kwaśnymi. Łatwo sobie to uświadomić, przygotowując następny zestaw: kieliszek białego wina o wysokiej kwasowości (wytrawny niemiecki riesling, gruner veltliner, czy europejskie sauvignon blanc), niewielki kawałek wędzonego łososia bez przypraw, szczyptę soli i kawałek cytryny.
Przeczytaj całość

Beetter – naturalny sok z buraka

15-02-2019Wyświetleń: 877
Beetter – naturalny sok z buraka
W dzisiejszych czasach zdrowa dieta to podstawa. I tak naprawdę nie ma w niej nic trudnego, tylko chęci oraz trochę czasu na wybranie odpowiednich produktów. Chociaż czasu to trzeba jednak więcej, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że większość tego, co znajduje się na półkach sklepowych nie nadaje się do jedzenia.. Wszędzie cukier lub jeszcze gorszy syrop fruktozowo-glukozowy, wszędzie olej palmowy, konserwanty i polepszacze.
Przeczytaj całość

Wina kalifornijskie – jestem na tak!

24-01-2019Wyświetleń: 630
Wina kalifornijskie – jestem na tak!
Uprawa winorośli w „Złotym Stanie” Ameryki Północnej ma wieloletnią tradycję, a za sprawą przybyłych tam 300 lat temu hiszpańskich misjonarzy Kalifornia stała się istną winiarską mekką, z której pochodzą najszlachetniejsze amerykańskie wina. Mimo tak wspanialej historii największe uznanie na światowej arenie wina kalifornijskie zdobyły dopiero po paryskich targach degustacyjnych, podczas których w ślepej degustacji bezkonkurencyjnie zwyciężyły one nad najlepszymi francuskimi Bordeaux oraz białymi burgundami z Grand Cru.
Przeczytaj całość

Australia – o winie słów kilka

26-10-2018Wyświetleń: 668
Australia – o winie słów kilka
Australia może być uznawana za modelowy przykład producenta win w Nowym Świecie. A jeszcze jakiś czas temu spożywano tutaj głównie wina wzmacniane. Jak argumentował w swej książce „Klasyczne wina australijskie” Max Luke australijski przemyśl nie powinien ograniczać się tylko do słodkich produkcji wysokoprocentowych. W jego oczach przyszłość winiarstwa australijskiego wiąże się z produkcją większej ilości win wysoko-gatunkowych wytwarzanych z różnych gron o udowodnionym pochodzeniu.
Przeczytaj całość

Wina austriackie Elfenhof – magia w kieliszku

19-10-2018Wyświetleń: 811
Wina austriackie Elfenhof – magia w kieliszku
Austria nie jest dobrze znanym krajem winiarskim, większą popularność zyskuje dzięki alpejskim szczytom aniżeli winnym trunkom. Cały czas jednak stara się przebić na międzynarodowym rynku i ma ku temu coraz większe szanse – wina austriackie mają wszak predyspozycje do bycia najlepszymi w Europie.
Przeczytaj całość

Dobre wino na co dzień i od święta

15-10-2018Wyświetleń: 645
Można powiedzieć, że winnica to miejsce, w którym dzieje się prawdziwa magia. Winiarz podejmuje w niej niesamowitą pracę – od produkcji, magazynowania i degustacji do stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków dla wypoczynku tych wszystkich, którzy wino kochają tak bardzo, jak on sam.
Przeczytaj całość

Na rozgrzanie - pyszne grzane wino

03-10-2018Wyświetleń: 715
Aktualna pora roku ma to do siebie, że dni są coraz krótsze a wieczory i poranki coraz zimniejsze… Chłód, może nie tak dotkliwie, ale jest już jednak odczuwalny. Smutno żegnać lato, ale jesień też ma wiele zalet. A na rozgrzanie nie ma podobno nic lepszego jak dobra herbatka z rumem. Jej przyrządzenie jest dziecinnie proste i szybkie, a efekt murowany! Równie błyskawicznym oraz skutecznym sposobem na wzmocnienie jest grzane wino. Swe pozytywne działanie zawdzięcza ono nie tylko wysokiej temperaturze, w jakiej jest serwowane, ale również przyprawom korzennym.
Przeczytaj całość

Smak Chorwacji w Polsce

28-09-2018Wyświetleń: 1682
Można założyć, że w Chorwacji znajduje się 45000 hektarów winnic. Większość z nich obsadzana jest autochtonicznymi, pojedynczymi szczepami. Roczna produkcja nie jest imponująca, a jej 60% stanowią wina białe. Szczególnym rysem tego bałkańskiego kraju jest fakt, że tutejsi winiarze to, co najlepsze zachowują dla miejscowej ludności. Jeśli zatem na wakacjach smakowały nam chorwackie wina, bardzo możliwe, że w tych, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia po prostu byśmy się zakochali....
Przeczytaj całość

Kolorowy świat Francji

14-09-2018Wyświetleń: 1129

Powiada się, że wino we Francji powstaje z ogromnej pasji i uczucia, dlatego też Francuzi są tak wielkimi miłośnikami tego trunku. Wielu znawców uważa jednak, że francuskie wina są tak wyśmienite, dlatego, że są one efektem wielopokoleniowego wsłuchiwania się w naturę. I nie można nie zgodzić się z tym poglądem. Tutejsze wina od dawna cieszą się zasłużenie dobrą reputacją – jednych z najlepszych trunków na świecie.  Z ich dobrodziejstw na szeroką skalę korzysta się tu w życiu codziennym – kuchnia francuska chętnie wykorzystuje bowiem wino. Ten szlachetny trunek stosuje się powszechnie w konotacji z mięsami,  warzywami, rybami, ale także w sosach do ciast i deserów.

Przeczytaj całość

Izraelskie wina koszerne

31-08-2018Wyświetleń: 709
Wraz z rewolucją, jaka nastąpiła w latach 80 ubiegłego stulecia w winiarstwie izraelskim  zwiększyło się zapotrzebowanie na jakościowe wina wytrawne. I już niemal od początku wiedziano, że kraj ten zdecydowanie sprosta wymaganiom, które jemu postawiono. Grupa młodych, izraelskich winiarzy zasadziła krzewy sprowadzone z Kalifornii, a jedna z wiodących dziś winiarni izraelskich Golan Heights Winery wypuściła na rynek swoje pierwsze wina.
Przeczytaj całość

Mogen David - wina wyjatkowe

09-08-2018Wyświetleń: 664
Wino jest smaczne, można je sączyć, smakować, można analizować każdy jego łyk, a następnie zachwycać się tym, co udało się nam rozpoznać. Wino, to wcale nie jest kwestia mody, wino, to także nie kolejna możliwość, by popisać się swoją wiedzą. Wino to rytuał, przeogromna kopalnia bogactwa, które warto poznawać. Są takie wina, które doskonale smakują w letnim upale – np. białe lekkie semillon, inne, np. grzańce świetne są na jesienną chandrę. Ale istnieją też takie wina, które są rewelacyjne przez cały rok. I do takich bez wątpienia należy wino Mogen David, które skutecznie poprawi humor, potowarzyszy w samotny wieczór, uświetni towarzyskie spotkanie oraz będzie idealnym tłem dla babskich pogaduch. 
Przeczytaj całość

Pyszne wino na wesele

13-07-2018Wyświetleń: 958
Na Zachodzie wino na weselu jest jednym z podstawowym elementów spajających uroczystość weselną w jedną ekscytującą całość. W Polsce choć najpopularniejszym trunkiem jest nadal wódka wino coraz częściej pojawia się na stołach czy w bufetach weselnych. To bardzo pozytywna zmiana nosząca znamiona zmian trwałych z tendencją do dalszego pogłębienia. Bo wino niczym wisienka na torcie coś dobrego może przeistoczyć w jeszcze lepszego. A przy okazji ślubu i wesela, kiedy wszystko utrzymywane jest na jak najwyższym poziomie warto pamiętać o tym trunku. To wspaniała alternatywa dla niepijących wódki, a także wyśmienity towarzysz jedzenia.
Przeczytaj całość

Wina rajskie – portugalskie

03-07-2018Wyświetleń: 685
Portugalia to kraj o wielowiekowej winiarskiej tradycji, w którym przez setki lat kształtowały się wiedza i umiejętności kolejnych pokoleń winiarzy. W ostatnich latach dokonuje się tam prawdziwa jakościowa rewolucja. Powstają nowe winiarnie, trwają inwestycje i restrukturyzacja winnic. Coraz więcej producentów wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt. To wszystko owocuje wzrostem jakości win, z których wiele regularnie sięga po najcenniejsze światowe medale i nagrody.
Przeczytaj całość

Letni relaks przy winie

28-06-2018Wyświetleń: 621
Doskonałym sposobem na letnie upały są zimne napoje, najlepiej z pysznymi sezonowymi owocami. W domowym zaciszu możemy wykonać np. wyśmienitą sangrię hiszpańską według własnego pomysłu, wykorzystując każdy kolor wina – biały, czerwony i różowy. Ten popularny iberyjski trunek serwowany z lodem doskonale odświeża, pięknie się prezentuje, wybornie smakuje, a do tego jest banalnie prosty w przygotowaniu. Jest wprost idealny do powolnego sączenia w ogródku w letnie popołudnie J By skuteczniej ugasić pragnienie proponujemy wykorzystać do jej przygotowania wina półwytrawne, np. Barkan red, Zafrico white, czy J.P. Chenet Cinsault Grenache.
Przeczytaj całość

Jak różnorodny świat, tyle wspaniałych win

08-06-2018Wyświetleń: 653

Kiedyś domeną Polaków były przede wszystkim słodkie wina deserowe obok których zainteresowaniem cieszyły się jeszcze wina owocowe. Jednak od jakiegoś już czasu podniebienia skutecznie podbijają wina gronowe. I nasi rodacy stają się wobec nich coraz bardziej lojalni.

Przeczytaj całość

Dobre i tanie wina w kartonie

06-06-2018Wyświetleń: 3595
Wina typu Bag in Box są winami bardzo praktycznymi i łatwymi w obsłudze, znajdują się w hermetycznym worku ukrytym w kartonie wyposażonym w poręczny kranik.  Worek ten zabezpiecza wino przed powietrzem znacznie lepiej niż szkło, a kranik umożliwia szybkie i łatwe nalewanie trunku do kieliszka. Metoda ta jest wygodna, ekologiczna i ekonomiczna, ponieważ wina w Bag In Boxach przy zachowaniu jak najwyższej jakości są zdecydowanie tańsze. Dodatkowym plusem jest możliwość przechowywania trunku nawet przez kilka tygodni po otwarciu – naturalnie przy odpowiedniej temperaturze.
Przeczytaj całość

Zestawy win – to się opłaca :)

30-05-2018Wyświetleń: 639

Dobry zestaw win bazuje na zasadzie uzupełniania, ale też zaskakiwania. Każde wino powinno wywoływać szereg pozytywnych doznań, które powstają z różnych charakterów każdego z nich. Trunki w zestawie współistnieją razem, lecz każdy jest indywidualnością ogromnych rozmiarów, która z pełną mocą potrafi zachwycić i zachęcić by sięgnąć po więcej.. 

Przeczytaj całość

Wino bezalkoholowe – wino dla każdego

24-05-2018Wyświetleń: 668
Na powstanie wina bezalkoholowego wpływ miało kilka czynników, wśród których za najważniejszy uznać można wciąż rozwijającą się politykę antyalkoholową.  Drugim istotnym faktem jest coraz wyższa zawartość alkoholu w winach tradycyjnych, co spowodowane jest postępującym efektem cieplarnianym. Wedle prognoz specjalistów już niedługo większość win będzie musiała być poddawana delikatnej dealkoholizacji.
Przeczytaj całość

Dobry prezent - dobre wino

17-05-2018Wyświetleń: 972
Spotkania rodzinne i różnego rodzaju uroczystości to nie tylko radość z zobaczenia się z bliskimi osobami, ale też satysfakcja płynąca z obdarowywania ich okolicznościowymi upominkami. Najczęściej na tego typu wydarzenia, a zwłaszcza latem, wybierane są kwiaty, które cieszą oczy i nie tylko. I choć prawdą jest, że jest to miły i elegancki podarunek to jednak należy do grupy tych krótkotrwałych. Dlatego też na wspólne świętowanie zamiast z kwiatami proponujemy przyjść z winem.
Przeczytaj całość

Wino i żywność wege – da się lubić

08-05-2018Wyświetleń: 795
W ogólnie przyjętych zasadach łączenia jedzenia z winem przyjęto, że wino czerwone podawane jest do mięs, a wino białe do drobiu i owoców morza. A co z kuchnią wegetariańską? W tym przypadku zazwyczaj serwuje się do niej wina białe, względnie różowe. Wegetarianie jednak na przekór regułom coraz częściej sięgają przy posiłkach po wina czerwone.  I wcale źle na tym nie wychodzą :) okazuje się bowiem, że możliwości łączenia wina czerwonego z kuchnią opartą na roślinach jest całe mnóstwo. Dowodzi to wszechstronności wina czerwonego, o jaką być może wcale byśmy go nie podejrzewali..
Przeczytaj całość

Grillowanie z winem

20-04-2018Wyświetleń: 706

Trudno wyobrazić sobie majówkę bez spotkań przy grillu. Grillowanie na stałe bowiem weszło do kanonu klasyków. To przyjemność nie tylko kulinarna, ale i towarzyska.

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach w Polsce grillują wszyscy. I nie trzeba mieć do tego wcale swojego ogrodu. Władze dużych miast coraz częściej wydzielają miejsca, w których bez zagrożeń „mandatowych” można wrzucić coś na ruszt J

Przeczytaj całość

Kalifornia dobrym winem stoi

11-04-2018Wyświetleń: 705

Położona na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Kalifornia, o powierzchni znacznie większej niż Włochy, to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich świata.  Wielka kariera win z Kalifornii rozpoczęła się w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to sprowadzono tradycyjne, szlachetne francuskie odmiany winogron. Już kilkanaście lat później, w roku 1976, w Paryżu kalifornijskie chardonnay z Napa oceniono wyżej niż francuskie burgundy.

Przeczytaj całość

Najlepsze wina w Hiszpanii

09-04-2018Wyświetleń: 770

Hiszpania jest trzecim co do wielkości krajem produkcji wina na świecie, zaraz po Włoszech i Francji. Oznacza to, że na rynku dostępnych jest wiele wspaniałych win hiszpańskiego pochodzenia, które warto by spróbować. Ale Drogi Konsumencie, czy masz czas na zagłębienie się w tak obszerną tematykę? Z całą pewnością stanowiłoby to nie lada wyzwanie. Różnorodność przed której poznaniem zostałbyś postawiony nie gwarantuje jednak, że owemu wyzwaniu byś sprostał. Dlatego serdecznie polecamy niniejszy artykuł dotyczący win hiszpańskich, który stanowić może swego rodzaju busolę w ich jakże bogatym świecie.

Przeczytaj całość

Wina musujące na co dzień

27-03-2018Wyświetleń: 683
Jak otworzyć butelkę szampana lub wina musującego? Bardzo ostrożnie! Nie zapomnijmy, że ciśnienie w butelce jest do trzech razy większe niż w oponie samochodowej.. Nieroztropne potraktowanie korka może spowodować nie tylko straty w doskonałym winie, ale też uszkodzenia. Spektakularnie wystrzelony korek, za którym podąża strumień szalonej piany miło jest oglądać na finałach turniejów, sportowcy lubią wszak wylewać na siebie hektolitry różnych płynów, a win musujących szczególnie J  W życiu codziennym jest to jednak marnotrawienie dobrego trunku, którego uniwersalność i wszechstronność, sytuują go jako wspaniały dodatek do potraw nie tylko w okresie świątecznym.
Przeczytaj całość

Niemieckie specjały

23-03-2018Wyświetleń: 890
Winne krzewy pojawiły się na obszarze dzisiejszych Niemiec ponad dwa tysiące lat temu. Sprowadzili je rzymscy legioniści, aby dostarczać wino obozom wojskowym rozlokowanym wzdłuż granic imperium. Dziś wina niemieckie cieszą się międzynarodową renomą, zaś króla niemieckich winnic, biały szczep riesling, uznaje się za jedną z najszlachetniejszych odmian winorośli.
Przeczytaj całość

Wina z RPA

14-03-2018Wyświetleń: 793

W Republice Południowej Afryki wytwarzanie wina posiada długą tradycję i sięga blisko 300 lat. Na przełomie XVIII/XIX wieku powstawało tutaj legendarne wino Constantia, którym delektować mogli się tylko nieliczni, w tym europejscy królowie i wpływowi, bogaci notable.  W tamtych czasach większą uwagę przykładano do ilości, nie jakości trunków. Obecnie sytuacja ta bardzo się zmieniła – coraz więcej winnic produkuje znakomite wina w bardzo przystępnych cenach.

Przeczytaj całość

Wina mołdawskie – różnorodne pyszności na wielkanocny stół

05-03-2018Wyświetleń: 955
Wino mołdawskie zazwyczaj kojarzy się z dobrym jakościowo trunkiem o profilu słodkim, czy półsłodkim, w tym głównie z winem Kagor. Jest to wino, które bez wątpienia stanowić może swego rodzaju wizytówkę Mołdawii, intensywne, pełne owocu i osobowości. Doskonale pasuje do deserów, na pewno wspaniale podkreśli smak wielkanocnych wypieków. Nie jest ono jednak jedynym zasługującym tu na uwagę. Wiele jest także win półsłodkich, które świetnie sprawdzą się w towarzystwie ciast, a wśród nich wymienić można choćby wino Czarny Znachor.
Przeczytaj całość

Tokaj – coś więcej niż świetne wino

02-03-2018Wyświetleń: 751

Tokaj to wino z tysiąc letnią historią i tradycją, o których długo można by opowiadać. Powstaje na bazie skoncentrowanych, bogatych w naturalny cukier winogron dotkniętych szlachetną pleśnią. Proces produkcji podzielony jest na szereg drobiazgowych działań, których zachowanie i dopatrzenie rzutuje o finalnym sukcesie. A kto pił Tokaja, ten na pewno wie, że gra jest tu warta świeczki..

Przeczytaj całość

Szczodre wina z Izraela

01-02-2018Wyświetleń: 885

Izrael to wyjątkowy punkt na winiarskiej mapie świata, miejsce, które w starożytności odgrywało rolę, jaką współcześnie pełnią Francja i Włochy. Biblia nie pozostawia wątpliwości – Noe zapoczątkował tradycję winiarską, był wszak pierwszym człowiekiem, który zasadził winorośl, a następnie zrobił z jej owoców wino.

Przeczytaj całość

Z jakim winem komponować dania jarskie?

26-01-2018Wyświetleń: 794
Czasem szczególnie kojarzącym się nam z bezmięsnymi daniami jest Wigilia, wówczas na stole królują ryby pod najróżniejszymi postaciami. Ale ryby w mniejszych, bądź większych ilościach spożywamy przecież także w ciągu roku. Ogólnie przyjęta zasada zaleca komponowanie ryb z winami białymi. Ich rodzaj zależy jednak od tego, w jaki sposób ryba została przyrządzona. Do tej w wersji gotowanej odpowiednie będzie wino łagodniejsze, półwytrawne, a nawet półsłodkie. W tych kategoriach szczególnie polecamy półwytrawne Marques de Fuertigo oraz półsłodkie, szlachetnie stonowane Rene Barbier Vina Augusta.
Przeczytaj całość

Tanie gruzińskie wino, ale też wytworna whisky

19-01-2018Wyświetleń: 1298
Trudno ocenić jakość wina po etykiecie, czy wyglądzie butelki.. Kiedy chcemy spróbować nowego trunku, warto poprosić w sklepie o pomoc fachowca, który podpowie, na które warto zwrócić uwagę. Bo z winem sprawa nie jest taka prosta i oczywista, wszak nie od razu odkrywa się ono w pełni przed konsumentem, czasami potrzeba trochę czasu, by po zetknięciu z powietrzem mgło oddać nam wszystko to, co ma w sobie najlepsze.
Przeczytaj całość

Grzaniec – gdy na dworze hula wiatr

10-01-2018Wyświetleń: 825
Grzaniec to szczególny rodzaj wina, który jednoczy wszystkich bez względu na upodobania. czy gusty smakowe. Jego konsumpcja niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla ciała, jak i ducha. Grzaniec przyjemnie rozgrzewa, swym bogatym smakiem, a także aromatem koi i dopieszcza zmysły, wzmacnia odporność i genialnie smakuje.
Przeczytaj całość

NOWOŚĆ - Mogen David Brzoskwiniowy

18-08-2017Wyświetleń: 2248
Do grona trunków „innych niż wszystkie” zdecydowanie zaliczyć można wina Mogen David – ich smak doprowadzony jest do perfekcji, dlatego też konsumenci chętnie je wybierają. Mogen David do gwarancja jakości, która zawsze przekłada się na zadowolenie z zakupu.
Przeczytaj całość

Nowość - Mogen David Truskawkowy

09-08-2017Wyświetleń: 3681
Do grona trunków „innych niż wszystkie” zdecydowanie zaliczyć można wina Mogen David – ich smak doprowadzony jest do perfekcji, dlatego też konsumenci chętnie je wybierają. Mogen David do gwarancja jakości, która zawsze przekłada się na zadowolenie z zakupu.
Przeczytaj całość

Marques de Fuertigo – lekko, smacznie i przymnie

28-07-2017Wyświetleń: 1062
Wino sprawia, ze wszystko jest lepsze – przyjemniej czyta się książkę z lampką wina, z winem milej upływa czas w towarzystwie, a przede wszystkim zaś lepiej smakuje jedzenie. Można nawet powiedzieć, że wino i jedzenie to duet, który powinien stać się małżeństwem.
Jeśli podajemy wino przy posiłku, należy dostosować je do podawanych potraw. Na eleganckich przyjęciach przed rozpoczęciem posiłku podaje się aperitif, następnie do każdego dania serwowany jest inny gatunek wina, poczynając od win wytrawnych poprzez półwytrawne i półsłodkie aż do słodkich.
Przeczytaj całość

Neblina – chilijski skarb

26-06-2017Wyświetleń: 917
Trunki chilijskie prawie do końca ubiegłego tysiąclecia nie należały do najwyżej cenionych, wynikało to z prymitywnych technik produkcji oraz leżakowania wina. Historia tutejszego winiarstwa zmieniła się jednak wraz z przybyciem bogatych inwestorów. Dzięki nim wprowadzono tutaj nieznane dotychczas metody produkcji i stworzono dogodne warunki do dojrzewania szlachetnych trunków.
Przeczytaj całość

Zafrico – dobre wino z Południowej Afryki

12-05-2017Wyświetleń: 1067
Republika Południowej Afryki jest jednym z najważniejszych krajów winiarskich na półkuli południowej. Dzięki ponad 300-letniej historii i tradycji w produkcji wina, często opisywany jest on jako pomost między Starym, a Nowym Światem. Wynika to też z umiejętnego łączenia technik produkcji wina wykorzystywanych zarówno na Starym, jak i Nowym Kontynencie.
Przeczytaj całość

Etna – ekscytujące wina z gorącej Sycylii

27-04-2017Wyświetleń: 1591

Obfitość lokalnych szczepów na Sycylii w połączeniu z niezwykle zróżnicowanym klimatem wyspy pozwala produkować tu wina w bardzo wielu stylach i ogromnych ilościach. Sycylia pod tym względem wyprzedza samo Bordeaux! Na wyspie występuje tylko jedno IGT – Sicilia, gwarantuje to wolność wyboru szczepów, miejsca ich pochodzenia, pozwala też robić wina odmianowe, eksperymentalne, ale też tanie, z międzynarodowych odmian. Każdy znajdzie tu zatem coś dla siebie.
Przeczytaj całość

Cała prawda o Lambrusco

18-04-2017Wyświetleń: 3504

Czerwone, wytrawne, lekko musujące Lambrusco uznawane jest za najlepszego partnera dla wędlin i tłustych miękkich serów, jednak w latach 80. XX wieku produkowano go tak wiele, że przestało ono przypominać oryginał. Producenci z niewiadomych przyczyn pozbawili je naturalnej czerwonej barwy, dodawali cukier, a butelki zamykali nakrętką.
Przeczytaj całość

Wina z RPA – na skraju dwóch Światów

31-03-2017Wyświetleń: 849

W Republice Południowej Afryki wytwarzanie wina posiada długą tradycję i sięga blisko 300 lat. Na przełomie XVIII/XIX wieku powstawało tutaj legendarne wino Constantia, którym delektować mogli się tylko nieliczni, w tym europejscy królowie i wpływowi, bogaci notable. W tamtych czasach większą uwagę przykładano do ilości, nie jakości trunków. Obecnie sytuacja ta bardzo się zmieniła – coraz więcej winnic produkuje znakomite wina w bardzo przystępnych cenach.
Przeczytaj całość

Słodkie inspiracje na Wielkanoc

24-03-2017Wyświetleń: 941
Świętom Wielkanocnym daleko jest do Bożego Narodzenia – aura całkiem inna, ponownie tematyka i tradycje. Przyjmowanych gości zawsze pragniemy jednak ugościć na najwyższym poziomie dbając o ich wygodę i oferując wszystko to, co mamy najlepsze, zarówno pod względem serwowanych potraw, jak i trunków.
Przeczytaj całość

Polska doskonałość w owocach ukryta

22-03-2017Wyświetleń: 1157

Wśród zalewu win gronowych dostępnych w sklepach wina owocowe firmy Vin Kon to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy tęsknią za smakiem domowego wina, a nie mają możliwości ich własnego wyrobu, oraz tych, którzy szukają pomysłu na miłe zaskoczenie swoich bliskich, a także samych siebie!
Przeczytaj całość

Portugalia – wina w wielu odsłonach

13-03-2017Wyświetleń: 956

Gdy angielscy importerzy dotarli do Portugalii celem sprowadzenia nowych win na Wyspy nie zdawali sobie sprawy, że tutejsze trunki mogą nie przetrwać czasu transportu. Wzbogaceni o doświadczenie w kolejnej wyprawie natrafiwszy na potężne ciemne wina znad rzeki Douro postanowi zabezpieczyć je przed zepsuciem poprzez dolanie do nich brandy.
Przeczytaj całość

Włoskie wino do pizzy

07-03-2017Wyświetleń: 1380
W dzisiejszych czasach nie ma chyba osoby, która nie kosztowałaby pizzy. Jest to danie niesamowicie znane, szybkie i proste w przygotowaniu, a przede wszystkim cenione za znakomity smak, którego sekret tkwi we właściwie przygotowanym cieście oraz odpowiednim skomponowaniu dodatków. Pizza narodziła się w Neapolu na początku XVIII, do teraz działa tutaj pizzeria L’Antica Pizzeria Port’Abla założona jako pierwsza w roku 1738.
Przeczytaj całość

Na dzień kobiet z winem przyjść

03-03-2017Wyświetleń: 927

Każdy, niezależnie od wieku, lubi dostawać prezenty. Okazji, by obdarowywać nimi bliskich nigdy nie brakuje, kalendarz naszpikowany jest bowiem całą serią bardziej lub mniej istotnych dat. A jakże miło jest otrzymać niespodziankę ot tak – bez konkretnego powodu. W przyszłym tygodniu wszystkie Panie obchodzić będą swoje święto. Aby umilić im ten dzień warto zastanowić się nad tym, co im podarować?
Przeczytaj całość

Wina bezalkoholowe – 100% smaku, ale bez dopingu

03-03-2017Wyświetleń: 867

Pojawienie się win bezalkoholowych na rynku wywołało zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje. Z pewnością stanowi ono doskonałą alternatywę dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą spożywać alkoholu, pozwala ono na „pełnowartościowe” uczestnictwo w spotkaniach rodzinnych i towarzyskich bez poczucia wykluczenia.
Przeczytaj całość

Specjały z Rumunii

14-02-2017Wyświetleń: 975

Rumunia jest krajem bardzo mocno związanym z winiarstwem – to piąty największy europejski producent win, który w Polsce nie jest jeszcze jednak w pełni znany i zasłużenie doceniony. A szkoda!

Warte uwagi są przede wszystkim rumuńskie szczepy autochtoniczne, które stanowią bazę dla sporej ilości produkowanych tutaj win. Wśród nich prym wiodą:
Przeczytaj całość

Zakochani w winie

10-02-2017Wyświetleń: 736
Walentynki to w Polsce dość umowne święto – niektórzy w ogóle go nie obchodzą twierdząc, ze Walentynki mają każdego dnia, dla innych z kolei to dobra okazja, by zjeść z bliską osobą romantyczną kolację lub obdarować ją upominkiem prosto z serca. W znalezieniu odpowiedniego prezentu pomocą śpieszą sklepy internetowe, czy supermarkety prześcigając się w stworzeniu jak najlepszej oferty, w której tradycyjne misie, czy kartki zastąpione zostały przez znacznie bardziej wyszukane propozycje, takie jak personalizowane skarpetki, kufle, kubki, notatniki, czy oryginalne deski do krojenia.
Przeczytaj całość

Rzut oka na wina libańskie

08-02-2017Wyświetleń: 976

W Libanie wyczuwa się silne wpływy Starego Świata, co dziwić nie powinno, zwłaszcza ze względu na związki historyczne tego kraju z Francją. Na niewielkim obszarze powstaje tutaj 6 mln butelek wina rocznie, produkowanego przez zaskakująco małą ilość winiarzy. Przeważają odmiany francuskie, a wina od dziesięcioleci słyną ze swej znakomitej jakości.
Przeczytaj całość

Koszerne znakomitości z Izraela i USA

06-02-2017Wyświetleń: 1056

Istnieje kilka znaczących różnic między winem koszernym i nie-koszernym. Techniki produkcyjne stosowane podczas wytwarzania zarówno jednego, jak i drugiego są prawie identyczne; istota zawarta została w kilku wytycznych, których zachowanie pozwala osiągnąć w winie stan koszerności.
Przeczytaj całość

Wina austriackie – zacniejsze niż alpejskie szczyty

01-02-2017Wyświetleń: 815
Z Austrią zdecydowanie bardziej kojarzą się ośnieżone szczyty Alp niż położone w dolinach winnice i dobre wino. A Austria dzięki swym wyrazistym trunkom zdobywa przecież coraz większe uznanie na całym świecie! Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że dla dociekliwych entuzjastów wina z tego kraju mogą okazać się wielkim odkryciem.
Przeczytaj całość

Najlepsze wina z Mołdawii na zimowe mrozy

30-01-2017Wyświetleń: 1078
Mołdawia to najbiedniejsze państwo w Europie na terenach historycznej Besarabii. Nie ma tu przemysłu ani złóż, jedynym bogactwem jest żyzna nieskażona ziemia, na której przede wszystkim uprawia się winorośl dająca wina, które w Polsce są niezwykle popularne i cenione za wyjątkowy smak oraz przystępną cenę. Wina mołdawskie chętnie serwowane są gościom na weselach, czy wręczane jako prezent.
Przeczytaj całość

Na mrozy najlepszy grzaniec

20-01-2017Wyświetleń: 933
Zima w pełni, śniegu przybywa, temperatury wyraźnie spadają poniżej zera – w takich okolicznościach pogodowych zdecydowanie przyda się coś na rozgrzewkę. Herbata z cytryną na pewno się sprawdzi, ale już od starożytności znana jest duża lepsza metoda, która popularnie zwana jest dziś grzańcem. Kto dziś grzańca nie zna?
Przeczytaj całość

Z nalewką Riga Black Balsam mrozy niestraszne

03-01-2017Wyświetleń: 777

W średniowieczu wiele ciekawych rzeczy działo się w zaciszu klasztornych murów. Mnisi badali zioła, usprawniali warzywnictwo i sadownictwo. Mając pod dostatkiem wspaniałych owoców i ziół oraz znając sztukę destylacji, początkowo zajęli się leczniczymi aspektami nalewek. A że czasu i mądrych ksiąg mieli pod dostatkiem, na efekty długo nie trzeba było czekać.
Przeczytaj całość

Święta, święta..

20-12-2016Wyświetleń: 762
Czas płynie w jednym tempie, choć czasami wydaje się nam, że bardzo przyśpiesza lub zwalnia. Za oknem krajobraz jesienno-zimowy, drzewa bez liści, niebo o odcieniach stali, a w sklepach pojawiają się bożonarodzeniowe ozdoby i specjały. To wspaniały, wręcz magiczny czas, w którym szukamy upominków dla najbliższych, ustalamy świąteczne menu i kupujemy to wszystko, co naszym zdaniem jest nam niezbędne do stworzenia wyjątkowej świątecznej atmosfery.
Przeczytaj całość

Wina Izraelskie – tajemnicza Gamla

02-12-2016Wyświetleń: 975

Wino to sztuka, a sztuka jest pojęciem bardzo szerokim i trudnym do jednoznacznego zdefiniowania . Dzieli się na kategorie, podkategorie i wiele różnych rodzajów. Podobnie jest ze szlachetnymi trunkami. Każde wino zaliczyć można do sztuki winiarskiej, a w jej ramach niektóre należą do sztuki wysokiej, a inne do sztuki „masowej”. Wina popularne może nie spełniają kryteriów win wielkich, ale są kupowane i cenione za ciekawy smak i przystępną cenę, która umożliwia ich regularny zakup szerszemu gronu konsumentów.
Przeczytaj całość

Mogen David – najlepszy eliksir na jesienne wieczory

25-11-2016Wyświetleń: 914
Świat win jest światem coraz bogatszym, w którym jedno wino drugiemu jest nierówne. Wpływają na to cena, rodzaj, smak, kolor, region, producent – czynników jest mnóstwo. Zdarzają się wina, które bywają podobne do tych, które już kiedyś mieliśmy przyjemność degustować, ale większość jest niezrównana – niepowtarzalna.
Przeczytaj całość

Arancio – to co najlepsze we włoskich winach

22-11-2016Wyświetleń: 777

Włoskie wina są różnorodne i przyjazne, mają charakter oraz temperament. Powstają tu zarówno aromatyczne gatunki korzenne, lekkie owocowe linie, ale także wykwintne trunki o wyszukanych nutach. Można powiedzieć, że historia winiarstwa tego państwa to historia winiarzy, którzy nieustannie poszukują wspólnego mianownika między ziemią, winem i człowiekiem.
Przeczytaj całość

Wina musujące – nie tylko do zadań specjalnych

18-11-2016Wyświetleń: 1615

Szampan i wina musujące należą do kategorii trunków, które serwowane są przede wszystkim, by podkreślić wyjątkowość danej chwili, czy okazji – charakterystyczny wystrzał korka, biała pianka, wesołe bąbelki i wytworny smak sprawią, że takie momenty stają się jeszcze bardziej podniosłe oraz magiczne. I choć zachęca się do spożywania win musujących częściej – ich struktura oraz walory pozwalają na doskonałe konsolidacje z jedzeniem ciężko jest wyjść ponad stare przyzwyczajenia. Bo to trochę tak, jakby karpia jadło się w każdy piątek…
Przeczytaj całość

Powiew mołdawskich aromatów

15-11-2016Wyświetleń: 926
Sympatia do wina wśród konsumentów jest wyraźnie widoczna. Niegdyś sztandarową trójką wśród amatorów szlachetnych trunków była Francja, Włochy i Hiszpania. Współcześnie wina kupowane są chętnie niemal ze wszystkich regionów winiarskich. W Polsce rośnie między innymi uznanie dla win mołdawskich. Dlaczego?
Przeczytaj całość

Gruzja jest modna

10-11-2016Wyświetleń: 940
Gruzja jest modna i to nie tylko pod względem turystycznym. Niemal każdy turysta odwiedzający ten kraj poszukuje po powrocie gruzińskiego wina. Wytwarzane z lokalnych odmian takich jak Rkatsiteli, czy Mtsvane (warto zauważyć, że szacunkowo autochtonicznych odmian gruzińskich jest blisko 500) kradnie serca i wprowadza w sensoryczny, nieznany dotąd świat, za którym tęskni się po powrocie do domu.
Przeczytaj całość

Wino grzane – znane i lubiane

08-11-2016Wyświetleń: 1131
Historia wina grzanego rozpoczęła się w średniowieczu, jednak w czasach współczesnym ma się ono równie dobrze, jeśli nawet nie lepiej. W dawnych czasach grzaniec był uważany za napój godny jedynie królewskich i biskupich podniebień, dlatego też tylko oni doświadczali zaszczytu smakowania tego wyjątkowego trunku, dzięki czemu mogli też przy okazji w skuteczny sposób chronić swoje organizmy przed przeziębieniem.
Przeczytaj całość

Deserowe pyszności

04-11-2016Wyświetleń: 780
Wina deserowe prowokują i silnie rozbudzają wyobraźnię. Swoim niepowtarzalnym smakiem i aromatem pozytywnie wpływają na nastrój poprawiając go, pozwalają wyciszyć tempo dnia oraz wyraźnie zaostrzają apetyt, czy to na smaczne danie, czy to na małą doleweczkę.
Jednym z popularniejszych win deserowych są te tworzone na bazie wiśni. Wiśnia to bardzo sensoryczny owoc – okrągły kształt, połyskliwa skórka, przepiękny kolor i głęboki niepowtarzalny smak sprawiły, że wyroby na jej bazie od lat goszczą w domowych barkach i kredensach.
Przeczytaj całość

Domaines Ott – wina pełne elegancji

28-10-2016Wyświetleń: 909
Historia tych niezwykłych win zaczyna się równie niezwykle. Oto bowiem młody absolwent agronomii inżynierii z Alzacji – Marcel Ott wyruszył swego czasu w podróż po Francji celem znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym mógłby rozpocząć produkcję swojego wina. Głowę miał pełną marzeń, a motywację większą niż szeregowy aspirujący na bycie generałem.
Przeczytaj całość

Bodegas Murviedro – coś więcej niż wino

25-10-2016Wyświetleń: 1254
Bodegas Murviedro założona została w 1927 roku. Już od samego początku firma ta stawiała śmiałe i odważne kroki w winiarskim świecie. Jej filozofia zawsze opierała, i do tej pory opiera się, na połączeniu najnowszych technik produkcji wina z winogron uprawianych wedle najwyższych standardów, pochodzących z tradycyjnych winnic.
Przeczytaj całość

Wino Yarden nie jedno ma imię

21-10-2016Wyświetleń: 799
Historia wina izraelskiego należy chyba do jednej z najbogatszych, spisywana jest od tysięcy lat i sięga czasów biblijnych, w których to zanotowano pierwsze wzmianki o lokalnych winnicach oraz winogronach przekształcanych w sok o działaniu balsamicznym, upajającym. Sama winorośl uznana została tutaj za błogosławieństwo dla dzieci Izraela.
Przeczytaj całość

Caruso & Minini – wina wyjątkowe

17-10-2016Wyświetleń: 958

Caruso & Minini to znany producent win na zachodzie Sycylii. W swym portfolio ma wiele wyśmienitych trunków w różnych kategoriach cenowych, które dedykowane są w zasadzie wszystkim miłośnikom wina. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno romantyk, perfekcjonista, tradycjonalista, osoba z tendencją do refleksji i rozważań, jak i poszukiwacz wykwintnych smaków.
Przeczytaj całość

Chile – wina najwyższej jakości

11-10-2016Wyświetleń: 820
Chile to kraj słynący ze szczepu Carmenere – szczepu francuskiego, który długo uznawany był za całkowicie wyniszczony przez filokserę. Szczęśliwie w latach 90. to podejrzenie okazało się nieprawdziwe i chilijskie Carmenere rozpoczęło światową karierę, na skalę, o której pomarzyć może nie każda odmiana. Carmenere pachnie i smakuje malinami i wiśniami z lekką nutą zielonego pieprzu, niekiedy wydaje się być podobne do Merlota. Ale Chile to nie tylko Carmenere! Chile to cała paleta bujnych win, które czekają na odkrycie i spróbowanie. A przyznać należy, że jest w czym wybierać.
Przeczytaj całość

Grand Le-Cluze – Langwedocja w pełnej krasie

07-10-2016Wyświetleń: 849

Błękitne niebo, oślepiające słońce, cyprysy, gaje oliwne, kamienisty grunt oraz maleńkie wioski ze średniowiecznymi wieżami – tak oto prezentuje się południe Francji – region stanowiący jedną wielką uprawę winorośli. W samej Langwedocji-Roussillon znajduje się jedna trzecia winnic całej Francji! A w nich powstają prawdziwe cudeńka, jak na przykład wina Grand Le-Cluze, które w tym tygodniu pojawiły się w sklepie Euro-wino.
Przeczytaj całość

Miraval – gwiazda Prowansji

05-10-2016Wyświetleń: 1496

Miraval to magiczny zakątek schowany w prywatnej dolinie wsi Correns w samym sercu Prowansji. Obejmuje on blisko 500 ha ziemi oraz wspaniały zamek otoczony przez lasy, gaje oliwne i winnice. Bujna przyroda łączy się tu z pięknym prowansalskim klimatem tworząc niesamowitą oazę spokoju i relaksu. Miraval posiada długą historię sięgającą wiele lat wstecz. Dziś właścicielami tego majątku są Brad Pitt i Angelina Jolie, którzy rezydują w nim latem.
Przeczytaj całość

Nowa Zelandia – wina na nakrętkę

30-09-2016Wyświetleń: 950

Na pewno żadnym odkryciem nie będzie stwierdzenie, że wina na nakrętkę nie cieszą się dużą popularnością. Wielu ludzi ma o takich winach nawet złe mniemanie uważając – często niesprawiedliwie – że są tanie, bez wyrazu, niestarzone w beczce i kiepskiej jakości. Pogląd ten być może zbudowany jest na przeświadczeniu, że za pomocą korka zamykane są wina, które przetrwają dłuuugie lata.
Przeczytaj całość

Madera – wzmocni w chłodny dzień

27-09-2016Wyświetleń: 1513
Madera to deserowy klejnot z jednej z portugalskich wysp, doskonały pod każdym względem. Jako że słodki i mocny nie pozwala czasami na całkowite skonsumowanie, jednak o koncentrację zawartości butelki po otwarciu możemy być spokojni – Madera przetrwa bowiem każdy czas. Zasługuje na swoje miejsce przy stole lub na półce w domowej piwnicy – sięgniemy po nią chętnie w dogodnym dla nas momencie.
Przeczytaj całość

Idelane wino do steka – The Original Steak Wine

23-09-2016Wyświetleń: 833

Słoneczna Argentyna to nie tylko symbol gorącej pogody, ale również państwo, z którego wywodzi się wiele osobistości. Najlepsi aktorzy, najznakomitsi piłkarze, czy sam Papież urodzili się właśnie tu – w Argentynie. Kraj ten posiada też wiele osobliwych cech, które wyróżniają go na tle innych. Jedne z badań wykazały na przykład niedawno, że przeciętny człowiek mieszkający w Argentynie spędza 20 godzin tygodniowo słuchając radia
Przeczytaj całość

Kazayak – wino na co dzień

20-09-2016Wyświetleń: 810

Można powiedzieć, że winnica to miejsce, w którym dzieje się prawdziwa magia. Winiarz podejmuje w niej niesamowitą pracę – od produkcji, magazynowania i degustacji do stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków dla wypoczynku tych wszystkich, którzy wino kochają tak bardzo, jak on sam. Winnice oczywiście różnią się między sobą wielkością i stylem produkcji. Niektóre z nich są firmami rodzinnymi, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie – od lat nadal utrzymywany jest tutaj styl winiarski wielkich protoplastów.
Przeczytaj całość

Bodegas Faustino – duma hiszpańskich ziem

18-09-2016Wyświetleń: 979
W ofercie sklepu Euro-wino znajdują się pewne hiszpańskie wina zasługujące na szczególną uwagę, wina zrodzone z miłości i szacunku do matki natury, wina silnie korespondujące z ekosystemem, i wreszcie – wina znakomite pod względem jakości i zachowujące przy tym jej właściwą relację do ceny. Bodegas Faustino jest firmą o bardzo długiej, liczącej 150 lat tradycji, posiadającą 650 hektarów winnic rozciągających się na najbardziej żyznych obszarach pomiędzy wioskami Laguardia i Oyon.
Przeczytaj całość

Wina na jesienną porę

09-09-2016Wyświetleń: 804

Mimozami jesień się zaczyna. Nie da się tego ukryć, choć w pamięci nadal mamy żywe wspomnienia z wakacyjnych wypadów i beztroskiego odpoczynku w cieniu palm. Pod znakiem jakiego trunku minęło lato? Sezon letni, szczególnie ten upalny domaga się orzeźwienia, dlatego też, gdy na dworze temperatury osiągają zawrotne wysokości chętnie wybierane są wina lekkie i przyjemne, które przynoszą ulgę, gaszą pragnienie i przyjemnie orzeźwiają.
Przeczytaj całość

Wina z Moraw zachwycają

06-09-2016Wyświetleń: 1184
Wielkie Bilovice to niegdyś historyczna tradycyjna morawska wieś, dziś zaś największa winiarska miejscowość posiadająca malownicze winnice rozstrzelone na ogromnym terenie tworzące tu największy winiarski obszar Czech. Pierwsza winnica założona została w 1614 roku przez Habanów – członków wspólnoty anababtystów, którzy przenieśli się ze Szwajcarii przez Austrię do Czech.
Przeczytaj całość

Mogen David – wina nie tylko dla łasuchów

26-08-2016Wyświetleń: 1125

Wina Mogen David należą do grupy win powstających w USA, które reprezentują bogatą linię smakową. Każde z tych win ma swoje grono fanów, które z roku na rok wyraźnie się powiększa. Dlaczego? Bo wina te są wyjątkowe, charakteryzują się wysoką jakością, a przy tym zachowują rozsądne ceny. Wina Mogen David nie mają sobie równych i bardzo prawdziwie wydają się brzmieć słowa, że są to „wina inne niż wszystkie”.
Przeczytaj całość

Rene Barbier – akt miłości

23-08-2016Wyświetleń: 1191
Gdy na początku XIX wieku plaga filoksery zniszczyła plony francuskich winnic bardzo wielu tutejszych winemakerów wyemigrowało do Hiszpanii. Wśród nich był syn właścicieli winnic w rejonie Awinionu – Leon Barbier. Osiadł w Katalonii i z sukcesem rozpoczął tu własną produkcję. Leon szybko zdał sobie sprawę, że w oparciu o wiedzę zdobytą we Francji oraz z wykorzystaniem odmian hiszpańskich może uzyskać wysokiej jakości wina o niekwestionowanej osobowości. Wina serii Rene Barbier są tego doskonałym dowodem, zwłaszcza Rene Barbier Vina Augusta Bianco Penedes.
Przeczytaj całość

Dobre wino

19-08-2016Wyświetleń: 945

Wybierając się po wino do sklepu zdarza się, że odbywamy podróż w nieznanie. Stajemy przed sklepowymi pólkami od góry do dołu zapełnionymi butelkami i popadamy w konsternację. Taka ogromna ilość wywołuje totalną dezorientację, z której staramy się wybrnąć zazwyczaj na dwa sposoby – albo decydując się na wino tanie, by nie uszczuplić za bardzo kieszeni, albo też drogie, by zrobić wrażenie.
Przeczytaj całość

Riga Black Balsam – dla zdrowia i smaku

16-08-2016Wyświetleń: 827
Alkoholowe nalewki mają w naszym kraju wyjątkowo długą tradycję. Przyrządza się je na różne sposoby i z różnych rodzajów owoców, a czasem nawet ziół. Cieszą się powodzeniem nie tylko ze względu na wspaniały smak, ale również na walory zdrowotne. Nalewki spożywane z umiarem i wykonane z wartościowych roślin, mogą dostarczyć organizmowi wiele cennych składników odżywczych, zachowanych w zakonserwowanych alkoholem sokach owocowych i wyciągach ziołowych.
Przeczytaj całość

Australia grzechu warta

09-08-2016Wyświetleń: 865
Wino dla australijskich producentów jest prawdziwą pasją, którą mają we krwi już od swych wczesnych lat, jest także dobrem naturalnym, którym chętnie dzielą się z resztą świata. I całe szczęście! Bo Australia miłośnikom wina ma do zaoferowania bardzo wiele. W McLaren Vale można znaleźć na przykład jedno z najpotężniejszych i najokrąglejszych Shiraz na świecie.
Przeczytaj całość

Polskie wino na lato

05-08-2016Wyświetleń: 800
Latem wino smakuje szczególnie, zwłaszcza schłodzone. Jest wówczas niczym nektar bogów, orzeźwiający i solidnie gaszący pragnienie. Jest kilka sposobów, by uzyskać pożądaną przy upałach temperaturę trunku. Do wiadra z zimną wodą i solą można wrzucić dużo kostek lodu – najlepiej pokruszonego i zanurzyć w nim butelkę. Dzięki soli lód się wolniej stopi, woda szybciej schłodzi, a wino będzie szybciej gotowe do podania.
Przeczytaj całość

Gruzińskie smaki i tradycje

01-08-2016Wyświetleń: 847
Gruzja określana jest mianem kolebki winiarstwa. Na jej terenach znaleziono najstarsze, bo liczące aż 7 tys. lat pestki winogron. Ponad to znamienna jest nazwa „wino” , która pochodzi od gruzińskiego słowa „gvino”. Gruzińskie trunki znane były niemal wszędzie, wspominano o nich na sympozjonach w starożytnej Grecji, słyszeli o nich także wczesnochrześcijańscy mnisi. Można powiedzieć, że do dziś cieszą się one ogromną popularnością, a największą – co nie powinno dziwić – wśród Gruzinów. Tutejsze sumpry (tradycyjne gruzińskie biesiady) nie mogą odbyć się bez wina.
Przeczytaj całość

Wino śliwkowe słońcem muśnięte

29-07-2016Wyświetleń: 969
Lato w pełni, kwiaty kwitną, drzewa owocują, inspirując jednocześnie do niebanalnego przetworzenia tego, co nich zerwiemy. Jednym ze smaczniejszych polskich owoców są śliwki, które wykorzystać można do przetworów – powidła, kompoty, jako dodatek do ciast oraz jako surowiec na nalewki i wina. A trzeba przyznać, że smak śliwki zamieniony w aromatyczny trunek, posiadający niepowtarzalny bukiet to nie lada gratka, zwłaszcza dla miłośników win owocowych.
Przeczytaj całość

Wina bag In box – idealne na lato

27-07-2016Wyświetleń: 1053
Myśląc o winie mamy zazwyczaj w głowie obraz butelki z ciekawą etykietą zamykaną korkiem, której otworzenie wywołuje charakterystyczny dźwięk „pyk”. Lubimy takie wina i do takich win jesteśmy przyzwyczajeni, dlatego też trunki w kartonowych opakowaniach często są ignorowane, uważane za wina gorszej jakości. Nic bardziej mylnego.
Przeczytaj całość

Ekspresja win węgierskich

22-07-2016Wyświetleń: 829
W dawnych czasach kupcy węgierscy byli z utęsknieniem wyczekiwani na niejednym dworze. Wysokie standardy pracy, doskonale prowadzone uprawy oraz wyjątkowy mikroklimat sprawiały, że tutejsze wina były w pełni jakościowe i kompleksowe, a swoją siłą i charakterem szybko zdobywały serca amatorów szlachetnych trunków. Tak jest do dziś. W wyniku ciągłej pracy oraz wprowadzeniu nowych technologii i odmian osiągane są znakomite wyniki, czego potwierdzeniem są wyróżnienia na międzynarodowych rynkach.
Przeczytaj całość

Zafrico – idealne wino na wakacje

19-07-2016Wyświetleń: 824

Czas letni sprzyja konsumpcji win lekkich, często określanych mianem „wakacyjnych”. Jakie to wina? Wcale nie słabe! Może nie znajdują się w ich gronie wina dla konesera z dużym potencjałem rozwoju i starzenia, ale na pewno znajdziemy tu wina pyszne i uczciwie zrobione, które nie meczą, nie mają przesadnego alkoholu, orzeźwiają, a przede wszystkim umilają czas – wakacyjny czas, który choć powinno być inaczej, niestety trwa bardzo krótko. Warto zatem wzmocnić czar letnich chwil poprzez podanie wspaniałego trunku.
Przeczytaj całość

Manischewitz - koszerne wina z USA

15-07-2016Wyświetleń: 3176

Rodzina trunków spod znaku Manischewitz wykonana jest z winogron Concord, które charakterystyczne są dla wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Nadają one winom specyficzny rys, który zdecydowanie wyróżnia je na tle innych trunków. Manischewitz jest firmą założoną przez rabina Dov Behr Manischewitz w 1888 roku, która specjalizuje się w produkcji m.in. koszernych trunków. W tym celu spełniany jest cały szereg warunków, które uznać należy za zgodne z żydowskim prawem diety.

Przeczytaj całość

Estrella - nie tylko dla Gwiazd

12-07-2016Wyświetleń: 790

W Polsce wina cieszą się coraz większym szacunkiem. Rodacy zaczynają doceniać ich rolę w pobudzaniu apetytu, podnoszeniu smaku serwowanych do niego potraw, ale zauważają także, jak dużą przyjemnością jest samo sączenie tego szlachetnego trunku. Liczba gatunków win już teraz jest ogromna, a wciąż powstają nowe. Wielka różnorodność szczepów pozwala na uzyskiwanie rozmaitych smaków, doskonalenie ich i niuansowanie dzięki możliwościom komponowania.

Przeczytaj całość

Mogen David Zinfandel – pozytywny kolor wina

08-07-2016Wyświetleń: 963
Historia win różowych jest tak długa jak cała historia winiarstwa. Wina różowe wybornie smakują zwłaszcza latem, kiedy doskwierający upał wzmaga uczucie pragnienia. A nic go tak nie gasi jak wino białe i różowe właśnie. Delikatne, połączone z wodą sodową gwarantują orzeźwienie w trybie natychmiastowym.
Przeczytaj całość

Livon – wina z włoską duszą

05-07-2016Wyświetleń: 915

Historia win Livon to historia, która rozpoczęła się blisko 50 lat temu z inicjatywy Dorina Livona, jednego z najbardziej utalentowanych i znanych winiarzy w regionie Friuli. Jest to historia o życiu człowieka, które wypełnia pasja do wina, tradycja rodzinna oraz prawdziwa miłość do ojczyzny. Dorino Livon swoje pierwsze winnice stworzył na wzgórzach Collio w 1964 roku i powoli, z działki na działkę rozbudowywał ją, ustanawiając nieruchomość Azienda Agricola Livon.
Przeczytaj całość

Chorwacki zapach wina

01-07-2016Wyświetleń: 851
Chorwacja to fascynujący kraj o bogatej historii, zróżnicowany etnicznie, o ciekawym ukształtowaniu terenu i ze wspaniałą architekturą. Jest to kraj, który posiada wspaniale urozmaicone wybrzeże morskie, tysiące cudownych wysepek, dzikie, urwiste wąwozy, głębokie doliny rzek, wysokie góry oraz mnóstwo zabytków. Na mapie Chorwacja kształtem przypomina łuk rozciągnięty od Dunaju do Istrii i na południe wzdłuż wybrzeża Adriatyku do Dubrownika.
Przeczytaj całość

Wino Porto – słodycz okiełznana

28-06-2016Wyświetleń: 955
W Europie wciąż produkuje się i wypija zdecydowanie więcej wina niż na wszystkich innych kontynentach razem wziętych. Stary kontynent to z jeden strony ostroja winiarskich tradycji, z drugiej strony zmuszeni przez konkurencję z Nowego Świata winiarze europejscy coraz częściej stosują nowatorskie rozwiązania i wytwarzają wina, jakich próżno byłoby szuka kilka dekad temu. Tradycyjną trójkę najważniejszych krajów winiarskich Europy stanowią Francja, Włochy i Hiszpania.
Przeczytaj całość

J.P.Chenet – łączenie wina i potraw

24-06-2016Wyświetleń: 970
Francja wywołuje teraz przede wszystkim skojarzenia z rozgrywkami Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kibice emocjonują się meczami, z ust Polaków nie schodzi Robert Lewandowski, który nie strzelił jeszcze gola, ale cały naród żyje tym, że Polska po latach porażek i niepowodzeń wyszła wreszcie z fazy grupowe, i to ze znakomitym wynikiem!
Przeczytaj całość

Nowa Zelandia i Villa Maria

20-06-2016Wyświetleń: 861

Nowa Zelandia to liczący się gracz na winiarskiej arenie światowej, który przebojem wdarł się na rynek. Trzeba przyznać, że był to nie lada wyczyn dla tego małego kraju, liczy on wszak zalewie 4 miliony mieszkańców. Liderzy i najlepsi producenci to nie tylko wielkie firmy, takie jak Montana, Nobilo czy Villa Maria Estate – największa winiarnia pozostająca w rękach prywatnych właścicieli.

Przeczytaj całość

Francis Ford Coppola – dobre wino i kino

17-06-2016Wyświetleń: 893
Francis Ford Coppola znany jest przede wszystkim z branży filmowej, w której zdziałał wiele dobrego. Z całego jego dorobku najbardziej doceniana jest chyba gangsterska trylogia „Ojciec chrzestny” opowiadająca o włoskiej rodzinie mafijnej w USA. I tak jak dzieła te doceniane są przez filmoznawców, tak wśród sommelierów zachwyt wzbudzają wina jego produkcji.
Przeczytaj całość

Polskie lato - polskie wina

13-06-2016Wyświetleń: 1106
Wino owocowe – impuls lata

W sektorze wina owocowego już od jakiegoś czasu ma miejsce wiele pozytywnych zmian i zdarzeń. Firmy opierające się na tradycyjnej produkcji win gronowych otwierają się na innowacje i możliwość korzystania także z innych surowców, powstają również nowe przedsiębiorstwa specjalizujące się tylko w trunkach owocowych. Konsumenci mają dzięki temu coraz większy wybór i chętnie nabywają wina owocowe. Dlaczego?
Przeczytaj całość

Wina izraelskie – koszerna jakość

13-06-2016Wyświetleń: 1311
Myśląc o winach izraelskich już na samym wstępie powinno się dokonać pewnego zasadnego usystematyzowania - nie wszystkie koszerne wina zostały wyprodukowane w Izraelu i nie wszystkie izraelskie wina są koszerne. Przepisy regulujące produkcję koszernego wina są najstarszymi na całym świecie. Niektóre z tych praw, np. orla, kilai hakerem wciąż są obowiązujące, inne jak np. shmittah, trumot & maserot mają już dzisiaj wyłącznie charakter symboliczny.
Przeczytaj całość

Białe wino na lato

06-06-2016Wyświetleń: 865
Letnie przyjęcia i obiady często bazują na lekkich potrawach z grilla składających się z ryby czy kurczaka oraz świeżych sezonowych owocach i warzywach. Wszystkie te rarytasy okraszone odpowiednim trunkiem gwarantują mnóstwo przyjemności. Zdarza się jednak, że znalezienie odpowiedniego wina do komponowania go z letnimi posiłkami i przekąskami może stanowić nie lada wyzwanie.
Przeczytaj całość

Dobre wino na grilla

05-06-2016Wyświetleń: 876
Grillować lubi chyba każdy, konsumpcja pysznych potraw na świeżym powietrzu w towarzystwie rodziny, czy znajomych to doskonała alternatywa dla codziennych posiłków spożywanych w domowym zaciszu. Tym bardziej, że dysponujemy większą ilością czasu – najczęściej grillujemy bowiem w weekendy. To najlepszy czas na spotkania i dłuższe rozmowy, na które nie możemy pozwolić sobie w środku tygodnia.
Przeczytaj całość

Chorwacja – wino w nastroju lata

30-05-2016Wyświetleń: 2148
Chorwacja określana jest mianem kraju zrodzonego z rzeki Dunaj, który jako jedyny w Europie posiada wszystkie strefy klimatyczne. Jego teren bujnie porastają dzikie zioła śródziemnomorskie, drzewa figowe i winnice uchodzące za jedne z najpiękniejszych. Doceniane jest także tutejsze terror, które zachwyca swą złożonością. Chorwacja oferuje przy tym pełną obfitość rodzimych odmian i stylów winorośli.
Przeczytaj całość

Wino bag in box – prosto i tanio

24-05-2016Wyświetleń: 2403
Wino na przestrzeni wieków przechowywane było w różnego rodzaju pojemnikach o odmiennej wielkości, kształcie stworzonych z wielorakiego materiału, od gliny począwszy, a na plastiku skończywszy. Każda postać miała swoje zalety, ograniczenia, dziwactwa i wady. Przyjrzyjmy się bliżej formie bag in box.
Przeczytaj całość

Wina musujące – nie tylko na toast

13-05-2016Wyświetleń: 1135
Rosnąca popularność, ale też duża wyższa jakość win musujących skłoniły wielu producentów, spółdzielni i plantatorów aby umieścić ten rodzaj trunków w swoich portfoliach. Zamysł ten udał się z wielkim sukcesem i dobrych win musujących o bardzo indywidualnych stylach dostępnych jest na rynku coraz więcej. Jakość wina musującego zależy przede wszystkim od jakości jego wina bazowego (powinny mieć one 80 - 85 g alkoholu / litr oraz całkowitą kwasowość 7 - 10 g / litr ), a także od zastosowanej metody produkcji. Możliwości jest całkiem sporo, wszystko zależy od tego, jaki produkt i w jakim czasie planujemy otrzymać.
Przeczytaj całość

Riesling – najlepszy z najlepszych

09-05-2016Wyświetleń: 872
Riesling to bardzo aromatyczna i świeża odmiana winogron. Od setek lat wino produkowane na jej bazie klasyfikowane jest jako najwspanialszy trunek świata. Już u samych swych początków Riesling był ceniony za swą wspaniałą osobowość, czysty, owocowy smak, zadziwiającą różnorodność stylów, wszechstronność łączenia z żywnością, a także za zdolność do życia przez dziesięciolecia.
Przeczytaj całość

Kanonkop – wino oczami afrykańskich znawców

06-05-2016Wyświetleń: 847
Kanonkop to wyjątkowa rodzinna firma winiarska, która zlokalizowana jest na niższych stokach góry Simonsberg w Stellenbosch, nazywanym niekiedy także miastem dębów, na terenie 125 hektarów. Powstają tutaj najlepsze wina z segmentu premium w całej Republice Południowej Afryki. Sprzyjają im doskonałe warunki klimatyczne – żyzne gleby, chłodna morska bryza oraz długie wypełnione słońcem dni.
Przeczytaj całość

Tokaj – wino związane z polską historią

05-05-2016Wyświetleń: 980
Wino tokaj pochodzi z północno-wschodniej części Węgier. Jednym z najsławniejszych tokajów jest Tokaj Aszu. To wspaniałe wino powstaje w dwóch etapach. Najpierw zbieranie są winogrona dotknięte szlachetną pleśnią. Następnie są one starannie selekcjonowane i układane w jednym miejscu, gdzie powoli ulegają zgnieceniu. Wydzielany jest przy tym także gęsty sok, tzw. eszencia , który fermentowany zostaje już oddzielnie.
Przeczytaj całość

Marques de Fuertigo – wino pasujące w każdy gust

29-04-2016Wyświetleń: 826
Według powierzchni upraw winogron Hiszpania jest największym na świecie krajem wina, ale pod względem ilości wytwarzanego tutaj trunku plasuje się za Francją i Włochami. Taka kolejność nie jest przypadkowa, a wynika z okresowych suszy, które w większości regionów negatywnie wpływają na kondycję upraw. Dopiero od kilku lat współczesne i zorientowane na jakość metody uprawy winorośli przeniknęły do tradycyjnego rolnictwa hiszpańskiego.
Przeczytaj całość

Wina Canti – włoska nastrojowość i poetyka

26-04-2016Wyświetleń: 1052
Świat win Canti to świat bardzo barwny, pełen stylu, tradycji i radości życia. Każda butelka trunku tej marki stara się kultywować wartości cenione i charakterystyczne dla Włoch, a są nimi głębokie zamiłowanie do dobrego jedzenia i wina, poczucie przynależności i namiętność do pięknych rzeczy. Z tego powodu wina Canti starają się być godnym ambasadorem Włoch w świecie, dzięki nim włoski temperament towarzyszy nam przy każdej wyjątkowej okazji.
Przeczytaj całość

Wino Kagor – najlepszy deser na świecie

22-04-2016Wyświetleń: 1448
Kagor, podobnie jak wiele innych win, ma francuski rodowód. Już sama jego nazwa pochodzi od małego miasta Cahors położonego w południowo-zachodniej Francji, w odległości 160 km na wschód od Bordeaux. Panujący tutaj różnicowany klimat i ubogie podłoże stworzyły idealne warunki dla powstania oryginalnego, acz kapryśnego szczepu Malbec. I to na jego bazie nastąpiła pierwsza w historii produkcja wina Kagor, a datowana jest ona na wiek XIII .
Przeczytaj całość

Wina z Chile – czoło chylę

19-04-2016Wyświetleń: 845
W Chile do produkcji wina podchodzi się bardzo serio. Specjaliści dużo czasu poświęcają na identyfikację najlepszych miejsc dla winnic, określenie idealnego czasu żniw oraz poznawanie nowych technik produkcji. Wszystko to przekłada się na znakomitą jakość tutejszych trunków. Do najbardziej znanych winnic chilijskich, a jednocześnie też najstarszych (ponad 140 lat tradycji) należy Santa Carolina stanowiąca część Carolina Wine Brands, jednej z głównych grup winiarskich Chile.
Przeczytaj całość

Wino z dodatkiem granatu

18-04-2016Wyświetleń: 5249
Można powiedzieć, że picie wina jest częścią naszego życia, i to nie od wczoraj, czy od roku, ale od całych wieków. Co sprawia, że ​​trunek ten towarzyszy ludzkości od tak dawna? Konsumpcja wina dostarcza wiele przyjemności. Bezsporne wino posiada wyjątkowe walory ( smak i aromat) , które w sposób istotny potrafią oddziaływać na nasze zmysły, koić je, a nawet rozpieszczać.
Przeczytaj całość

Wina owocowe, pyszne, kolorowe...

12-04-2016Wyświetleń: 1051
Wina owocowe mogą wywoływać, i bardzo często wywołują, skojarzenia z rustykalną rozrywką ludzi kochających wino. Produkcja w domowym zaciszu na własne potrzeby dostarcza wiele radości, a słowa pochwały z ust najbliższych o własnych trunkach to nie lada powód do dumy. Obecnie wytwarzanie win owocowych coraz śmielej wychodzi poza ściany gospodarstw i trafia do wyspecjalizowanych „winiarni”, w których powstają one na dużo szerszą skalę.
Przeczytaj całość

Wina portugalskie – lubimy i pijemy

09-04-2016Wyświetleń: 966
Statystyki potwierdzają, że wina piejmy w Polsce coraz więcej – także tego z Portugalii. Tutejsi producenci nie ukrywają, że polscy konsumenci są dla nich bardzo ważni. Jak powiedział właściciel jednej z największych winnic w tym kraju – Jose Lobo – Polska jest gotowa na wina portugalskie, a wina portugalskie są gotowe, by zdobyć polski rynek. I przyznać należy, że coraz bardziej im się to udaje.
Przeczytaj całość

Urok Hiszpanii w winie zaklęty

05-04-2016Wyświetleń: 896
Wpływy Gaudiego w architekturze miejskiej, kubistyczne inspiracje sztuką Picassa, uliczne występy muzyków i tancerzy flamenco, przyjemny klimat tapas barów, ale także ryk i dramat wywołany walką byków – oto jedne z najpopularniejszych obrazów Hiszpanii. Mogą być one nieco stereotypowe, jednak stanowią wyjątkowo hiszpańskie zgranie z rytmem, które swój przejaw ma także w tutejszym winiarstwie.

 
Przeczytaj całość

Wino greckie – Dionizos trzyma rękę na pulsie

31-03-2016Wyświetleń: 1153
Naukowcy twierdzą, że winiarstwo w Grecji zaczęło się gdzieś między 5000-4000 pne, czyli dość dawno temu.. Można zatem powiedzieć, że wino niemal od zawsze towarzyszyło Grekom i trwale wpisało się w ich życie, kulturę i tradycję. W epopei Homera znaleźć można opisy wielu miast i regionów w Grecji, które wskazują na ścisłe powiązanie tych miejsc z produkcją wina, np. „porośnięte winoroślą Epidauros". Innym przykładem wskazującym na konotacje z winem jest etymologia nazw miast - Oenofyta , Oenoe , Oenotria etc. ( Oenos w języku greckim oznacza wino).
Przeczytaj całość

Włoskie wino po raz kolejny odkryte

29-03-2016Wyświetleń: 898
Ludzie cieszą z picia wina od tysięcy lat. Solidny wkład w rozwój sztuki winiarskiej przypisywany jest starożytnym Rzymianom, którzy z zapałem prowadzili winnice. Uprawa winogron przychodziła im z taką łatwością, że Włochy nazywano niegdyś "Oenotria", czyli kraj wina. Technika produkcji doskonalona była tutaj w średniowieczu, by po tym czasie uzyskać międzynarodową renomę. Dziś wina włoskie są jednymi z najlepszych, a kraj ten znajduje się w czołówce największych producentów. Nie można się temu dziwić, delikatny włoski klimat jest idealny do produkcji wina.
Przeczytaj całość

Tajemnice win izraelskich na Wielkanoc

21-03-2016Wyświetleń: 866
Wino w Izraelu obecne jest od bardzo dawna, dostępne są źródła potwierdzające, że praktyki winiarskie prowadzono tu już ponad 2000 lat temu. Każda nowoczesna winnica w Izraelu zna historię winiarstwa, które na przestrzeni lat prowadzone było w jej pobliżu. Niegdyś winogrona miażdżono pod stopami w płytkich zbiornikach z wapienia, fermentacja przebiegała naturalnie. Wino przechodziło przez kilka dość prymitywnych kanałów filtracyjnych, a następnie było transportowane w nowych skórach kozich do chłodnych, ciemnych jaskiń, gdzie przelewano je dalej do amfor.
Przeczytaj całość

Święta, święta...

18-03-2016Wyświetleń: 875
Czas płynie w jednym tempie, choć czasami wydaje się nam, że bardzo przyśpiesza lub zwalnia. Za oknem krajobraz zimowo-wiosenny, drzewa póki co nadal bez liści, niebo o odcieniach stali, a w sklepach pojawiają się wielkanocne ozdoby i specjały. To bardzo miły czas, w którym ustalamy świąteczne menu i kupujemy to wszystko, co naszym zdaniem jest nam niezbędne do stworzenia wyjątkowej świątecznej atmosfery.
Bo Wielkanoc to przede wszystkim czas spędzony w rodzinnym gronie.
Przeczytaj całość

Morawy – idealne wina na każdą okazję

15-03-2016Wyświetleń: 879
Morawy są niezwykłe. Morawy fascynują. Nieco odmienny klimat tego obszaru oferuje ogromne możliwości w dziedzinie wina, które wraz z tradycją historyczną i folklorem ludowym zapewniają absolutną oryginalność i autentyczność miejscowych szlachetnych trunków. Pozytywne zmiany w zakresie modernizacji technologii wykorzystywanych przy produkcji wina, jakie zaszły na Morawach w ostatnich latach pozwalają klasyfikować tutejsze wina jako jedne z najlepszych w Europie, zwłaszcza białe, które są świetnie orzeźwiające.
Przeczytaj całość

Słodkie wino – dobre wino

08-03-2016Wyświetleń: 2551
A gdyby tak zastąpić ciężki deser czymś, co sprawi, że nasze podniebienia aż zamigoczą ze szczęścia? Nie żałujmy sobie przyjemności, zwłaszcza przy okazji Dnia Kobiet. A cóż może dostarczyć nam jej więcej niż słodkie wino podane w odpowiedniej temperaturze i wypite w doskonałym towarzystwie? Nie każdy przepada za wytrawnym smakiem czerwonego wina, ale każdy zasługuje na to, by móc je pić. Jego słodki profil jest doskonałym sposobem, aby zwolennicy tego smaku mogli cieszyć się z dobrodziejstw czerwonego wina.
Przeczytaj całość

Wina w wielkanocnej karcie menu

04-03-2016Wyświetleń: 853
Święta Wielkanocne tuż, tuż, najpierw powitamy wiosnę, a zaraz potem będziemy biesiadować przy wielkanocnym stole. To bardzo radosny czas, który chętnie spędzamy z najbliższymi osobami, czas, w którym nie ma pośpiechu i nikt, ani nic nas nie goni, czas, w którym obfitość oraz różnorodność jedzenia może przyprawić o zawrót głowy, albo też ból brzucha. Bo Wielkanoc to także czas kulinarnego wyzwolenia. Przy świątecznym stole wprost nie wypada odmawiać sobie przyjemności jedzenia i picia. Zazwyczaj wielkanocne przyjęcie rozpoczyna się daniami podawanymi na zimno, naturalnie nie może zabraknąć tradycyjnych potraw z jajkami oraz kolorowych pisanek.
Przeczytaj całość

Wina reńskie – na każdy dzień i pogodę

01-03-2016Wyświetleń: 6075
Wina reńskie należą do grupy win, które powstają z winogron rosnących w dolinach otaczających rzekę Ren w Niemczech. Istnieje szereg dopływów Renu i każdy z nich tworzy odrębny, jedyny w swoim rodzaju region winiarski.

Wśród nich wymienić należy między innymi:

Ahr – słowo to przywodzi na myśl mocno czerwone, eleganckie wina, które uczyniły z tego obszaru „mały raj”. Historia związana z winem sięga tutaj 1000 lat wstecz. Dolina oferuje winoroślom idealne warunki glebowe i klimatyczne. Do najpopularniejszych winogron tego obszaru zaliczane są: spatburgunder i riesling.
Przeczytaj całość

Ostatnie podrygi grzanego wina

26-02-2016Wyświetleń: 868
Grzane wino ma zdecydowanie europejski rodowód, po raz pierwszy zaserwowane zostało w pradawnym Rzymie. Podbijając europejskie państwa legiony przenosiły na ich tereny winorośl oraz kulturę picia wina, która trwa ewoluując ku lepszemu do dnia dzisiejszego.
Zima powoli się kończmy, dlatego wykorzystajmy jej ostatnie chwile i cieszmy się przyjemnie rozgrzewającymi właściwościami wina grzanego. Bardzo pozytywnie wpływa ono samopoczucie, koi zmysły, odpręża i krzepi.
Przeczytaj całość

Armagnac – senior rodu mocnych trunków europejskich

23-02-2016Wyświetleń: 970

Pierwsze pisemne zapiski o Armaniaku pochodzą z początku XV wieku, co oznacza, że trunek ten wyprzedza swojego sławetnego krewnego – Cognaca o co najmniej 200 lat. Koniak bardzo często mylony jest z Armaniakiem, jednak zauważyć i podkreślić należy, że między jednym, a drugim zachodzi bardzo duża różnica w odniesieniu do winogron, terror, destylacji, czy mieszania aromatów i smaków.
Przeczytaj całość

Wina owocowe na każdy dzień

19-02-2016Wyświetleń: 1458
Słowo "wino" zwyczajowo kojarzy się nam z napojem stworzonym na bazie winogron, ale już od wieków jest ono przecież produkowane także ze wszystkich rodzajów owoców. Człowiek od początku dziejów dążył wszak do sporządzania napojów alkoholowych z tego, co było dostępne. W wielu przypadkach takie owoce jak jagody, jeżyny, czy jabłka były bardziej przystępne niż winogrona, dlatego można by zaryzykować tezę, że historia wina tak naprawdę zaczęła się od win owocowych.
Przeczytaj całość

Wino kalifornijskie – wino z uśmiechem

16-02-2016Wyświetleń: 2733
Kalifornia zajmuje szczególne miejsce w świecie winiarskim, powstaje tutaj bardzo wiele stylów wina o wyjątkowej jakości, co pozwala na odważne porównywanie ich z tymi powstającymi w krajach europejskich. Ba! Pewne aspekty pozwalają nawet uznawać je za dużo lepsze. Kalifornijczycy nie próżnują, pracują ciężko i stale wprowadzają innowacje. Zachowują przy tym pogodę ducha i wyglądają, jakby praca ta w ogóle ich nie męczyła. Ale kiedy mieszka się w tak pięknym regionie okraszanym niezmiennie promieniami słońca, łatwo jest znaleźć wiele powodów do uśmiechu.
Przeczytaj całość

Likiery i nalewki nie tylko na rozgrzewkę

14-02-2016Wyświetleń: 810
Likier to napój powstały na drodze procesu, którego reguły określone są przez sztukę destylowania, wzbogacony o smak świeżych owoców, śmietany, ziół, przypraw, kwiatów, czy orzechów (w zależności od odmiany) i butelkowany z datkiem cukru lub innych substancji słodzących. Na ogół jest to produkt dość słodki (choć bywa, że i gorzki), lekko „lepki”, ale odpowiednio alkoholowy (min.15%), który nie musi długo nabierać mocy sprawczej  - niemal od razu gotowy jest do spożycia.
Przeczytaj całość

Wina mołdawskie – pokusa nie do odparcia

10-02-2016Wyświetleń: 1072
Myśląc o Mołdawii można mieć wiele skojarzeń, jednak tym które nasuwa się najczęściej jest wino. Trunek ten towarzyszy mieszkańcom tego kraju niemal od urodzenia, aż do późnej starości. W chwilach, w kiedy się cieszą i w chwilach zadumy. Jest obecny przy śniadaniu, kolacji i obiedzie, można zakupić go wszędzie i w takiej formie, na jaką mamy akurat ochotę – z beczki, w butelce, a nawet ze szklanki. Zaznaczyć należy również, że w każdym szanującym się domu jest mała piwniczka, w której gospodarz przechowuje przynajmniej kilkaset litrów własnej produkcji.
Przeczytaj całość

Zamiast misia podaruj wino

05-02-2016Wyświetleń: 984
Każde święto ma swoją historię, nie inaczej jest w przypadku Walentynek. Ich nazwa podchodzi od imienia Świętego Walentego, który 14. lutego obchodzi swoje imieniny. W całej Europie tego właśnie dnia królują pluszowe misie, listy miłosne i serca z czekolady, którymi obdarowują się zakochani. W kręgach kultury zachodu w poczet tych, którym wręczamy upominki wliczani są także przyjaciele.
Przeczytaj całość

Wina gruzińskie – smak i tradycja

02-02-2016Wyświetleń: 897
Wina gruzińskie, obok węgierskich, zajmują w Polsce wyjątkowe miejsce. Do znanego powiedzenia "Polak – Węgier dwa bratanki.." z powodzeniem można by dodać jeszcze Gruzina. Jego miejsce w trio jest jak najbardziej zasadne, opanowuje on nieco temperament swoich dwóch poprzedników i wnosi weń wielowiekową tradycję produkcji znakomitego wina, która wpisana jest już w dziedzictwo kulturowe tego kraju.
Kachetia jest największym regionem winiarskim w Gruzji.
Przeczytaj całość

DonnaFugata – wino i sztuka

29-01-2016Wyświetleń: 1369

DonnaFugata należy do jednej z najlepszych włoskich winnic, chwalona jest przez krytyków winiarskich i doceniana wśród miłośników wina na całym świecie. Jej serce bije na Sycylii, przy czym DonnaFugata zajmuje tu różne majątki:

stare zabytkowe piwnice w Marsali są żywym przykładem archeologii przemysłowej, a przy tym prestiżową bazą firmy,
winnica Contessa Entellina znajduje się w uroczej wsi w zachodniej Sycylii, gdzie winnice stanowią integralną część krajobrazu.
na Pantelleria winnice również harmonijnie wplatają się w wyjątkowy rolniczy krajobraz smaganej wiatrami wyspy, są one także przykładem ciężkiej, wręcz heroicznej pracy, która wymagana jest do ich utrzymania w panujących tu warunkach.
Przeczytaj całość

Prosecco – wyjątkowe zawsze, nie tylko od święta

26-01-2016Wyświetleń: 871
Dobra passa Prosecco trwa od lat. A może tu już moda? Jedno jest pewnie – perlistych i eleganckich bąbelków konsumenci sobie nie odmawiają, a wszystko wskazuje na to, że odmawiać nie będą. Bardzo radosnym trendem okazuje się być spożywanie Prosecco nie tylko na Sylwestra, czy przy okazji ważnych uroczystości rodzinnych. Wino to coraz szerszej rzeszy odbiorców zaczyna towarzyszyć w życiu codziennym. I bardzo dobrze. Prosecco ma wszak wiele zalet i zastosowań, doskonale łączy się z jedzeniem, ale też wybornie smakuje przed jego rozpoczęciem.
Przeczytaj całość

Wina owocowe – z sadu do butelki

22-01-2016Wyświetleń: 859

Wina owocowe mają długą i szanowaną historię. Wino śliwkowe – plum było produkowane w Chinach i Japonii już w zamierzchłych czasach i do dziś uznawane jest za jedno z najlepszych. Posiada ono bardzo oryginalny, wyrazisty smak, nieco inny niż nasze polskie wina śliwkowe. A tych na rynku dostępnych jest wiele, ale jednym z najlepszych jest wino śliwkowe marki Potęga Tradycji. Jest on świetnie zbalansowane, wyczuwalna jest w nim wyrazista słodycz, ale co ciekawe, dobrze schłodzone znakomicie orzeźwia.
Przeczytaj całość

Nowości – Włochy

19-01-2016Wyświetleń: 1033
Bez wątpienia zaletą winiarstwa włoskiego jest nie tylko imponująca produkcja, którą kraj ten może się poszczycić, ale także fakt, że jest to produkcja bardzo ciekawa i zróżnicowana. Główna zasługa jest w tym człowieka, jednak może on pracować w ten sposób, ponieważ pozwalają mu na to warunki naturalne, tj. fantastyczny i bardzo odmienny zależnie od części półwyspu klimat, mnogość nisz ekologicznych i terror oraz doskonałe, światowe i rodzime odmiany winorośli, które nadają powstającym tu trunkom niepowtarzalny, indywidualny rys.
Przeczytaj całość

Zima – czas grzańców

13-01-2016Wyświetleń: 1071

Konsumowanie rozgrzewających trunków w zimowym czasie ma w Polsce bardzo długą tradycję, z którą związane są już średniowieczne polowania, a w późniejszych czasach także i kuligi. Jeden z polskich lekarzy, Marcin z Urzędowa autor „Herbarza polskiego” rekomendował ten napitek na mroźne dni celem rozgrzania i wzmocnienia osłabionego organizmu. Podstawowym składnikiem grzańca jest oczywiście czerwone wino, ale to z czego i jak go przygotujemy to już tylko i wyłącznie własna inwencja.

Przeczytaj całość

Riga Black Balsam – i zima nie straszna

08-01-2016Wyświetleń: 962
Współcześnie jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych na świecie nalewek jest Riga Black Balsam powstająca na Łotwie. Wedle legendy ta zacna mikstura skomponowana została przez Abrahamsa Kunce’a, lokalnego znachora, kowala i farmaceutę. Czarny Balsam Ryski powstaje na bazie wielu składników. Zarówno proporcje ich dobierania jak i pełen skład nalewki jest jednak tajny.
Przeczytaj całość

Mogen David – czar win słodkich i półsłodkich na karnawał

05-01-2016Wyświetleń: 1249
Można powiedzieć, że największym wygranym przemian, jakie dokonują się na polskim stole jest wino. Rynek tego trunku rozwija się bardzo dynamicznie, a my coraz chętniej otwieramy się na nowe doznania smakowe, których wino bez wątpienia jest gwarantem. Poznanie winiarskiego świata ułatwiają profesjonalne sklepy winiarskie, które oferują szeroki wybór produktów oraz fachową radę w zakupieniu tego najwłaściwszego.
Przeczytaj całość

Sztuka produkcji win musujących

01-01-2016Wyświetleń: 1066
Tradycyjna metoda produkcji win musujących polega na poddaniu wtórnej fermentacji w butelce gotowego wina spokojnego. Do butelki z winem dodaje się roztwór drożdży i cukru, po czym kapsluje flaszę. Drożdże zjadają obecny w winie cukier produkując alkohol i dwutlenek węgla. Obumarłe po zakończonej fermentacji drożdże tworzą osad, który trzeba usunąć z butelki. W tym celu umieszcza się butelkę do góry nogami w specjalnym stelażu, bądź w nowoczesnej żyro palecie.
Przeczytaj całość

Cava na stół!

13-12-2015Wyświetleń: 880
Organizując różnego rodzaju przyjęcia, czy to sylwestrowe, czy urodzinowe, czy innego typu bardzo często zastanawiamy się jakiego typu alkohol podamy gościom, co z czym ładnie się połączy, a co w ogóle jest lubiane i „na czasie” ? Może warto wybrać tylko jeden rodzaj trunku i zdecydować się na coś ekskluzywnego, ale w rozsądnej cenie, uniwersalnego i pysznego zarazem– może postawić na hiszpańską Cavę?
Przeczytaj całość

Wyjątkowy świąteczny czas

09-12-2015Wyświetleń: 968

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu ludzi magiczny czas, na który zdecydowana większość z nas wyczekuje cały rok. I nie wiążą się z tym wcale pyszne smakołyki spożywane tylko podczas świątecznych dni, czy też piękne dekoracje stwarzające niepowtarzalny nastrój. Magia tych kilku grudniowych dni polega jeszcze, a nawet przede wszystkim na czymś innym – chodzi o nastrój życzliwości, ciepła, który udziela się wszystkim przy suto zastawionym stole, a także o wspólne i niespieszne spędzanie czasu z rodziną. Święta to także radość z otrzymywania, a bardziej chyba jednak z dawania prezentów. W czasie grudniowej gorączki zakupów do naszych koszyków bardzo często wkładane są butelki z różnymi alkoholami, które bywa, że przeznaczane są na upominki dla najbliższych. Czy alkohol jest dobrym pomysłem na prezent?

Przeczytaj całość

Wino do ryby i nie tylko

05-12-2015Wyświetleń: 907
Mimo, że do Świąt jeszcze daleko z początkiem grudnia już bardzo świątecznie się robi. Dekoracje sklepowe, reklamy w telewizji, czy piosenki w rozgłośniach radiowych skutecznie wzmacniają to uczucie. Magia świąt powoduje że pragnąc jak najlepiej spędzić wolny czas z rodziną i przyjaciółmi zatrzymujemy się na chwilę by przygotować wyjątkowe potrawy i połączyć je w idealną całość z odpowiednimi winami.
Przeczytaj całość

Słodki eliksir na mroźny wieczór

03-12-2015Wyświetleń: 830
Wina słodkie mogą komponować się z różnymi dodatkami i tworzyć bardzo ciekawe formy smakowe. Można w ten sposób zachwycić i zadziwić wielu gości. Przy okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wskazówki dotyczące jego serwowania są jak najbardziej mile widziane . Bo święta to czas, który spędzić pragniemy magicznie i wyjątkowo, a słodkie wino ten czas na pewno umili.
Przeczytaj całość

Wino szlachetnie rozgrzewające

24-11-2015Wyświetleń: 1033
Historia grzańców sięga czasów starożytnych kiedy to na cześć Hippocratesa nazwano je Hipocris. Od początku ceniono sobie lecznicze właściwości grzańców wynikające z ich rozgrzewającego charakteru. Nie wiadomo kto pierwszy wpadł na pomysł przyprawiania czerwonego wina do postaci przypominającej współczesne grzańce, ale pewne jest jedno - pomysł ten okazał się bardzo dobry, przetrwał bowiem wieki. Receptury są znane na całym świecie, można powiedzieć nawet, że co kraj to inny grzaniec. W okresie jesienno zimowym to jeden z najchętniej spożywanych napojów rozgrzewających. Dziś dostępne są powszechnie, niegdyś tylko nieliczni dostąpili zaszczytów raczenia się ich wyśmienitym smakiem.
Przeczytaj całość

Magia mocnych trunków

17-11-2015Wyświetleń: 1035
Alkohole mocne są w Polsce popularne niemal od zawsze, ale jako ich miłośnicy dopiero od niedawna zaczynamy je tak naprawdę rozumieć. Whisky, koniak, czy brandy są wyraźnie różne od wódki, więc to oczywiste, że należy pić je inaczej. Ich magia polega na tym, że destylowane są w taki sposób, aby zachować charakter surowca, z którego je zrobiono. Dzięki temu łatwo rozróżnić whisky powstającą ze zboża od rumu, którego bazą jest trzcina cukrowa, czy też calvadosu do produkcji którego używane są jabłka. Wyróżniająca się jest także brandy, która otrzymywana jest z destylowanego wina.
Przeczytaj całość

Ekskluzywna Francja – tyle win ile winnic

15-11-2015Wyświetleń: 919
Wino francuskie na światowej arenie musi rywalizować z winami podobnej lub lepszej jakości z takich krajów jak Hiszpania, Włochy, RPA, Kalifornia, Argentyna, czy Chile. Pod względem warunków klimatycznych i geologicznych, w jakich uprawnia jest winorośl Francja nie ma sobie jednak równych. Zimy nie są tutaj zbyt surowe, a latem pada dużo deszczu i świeci słońce. Wszystko to sprawia, że jest tu wiele różnorodnych gleb, na których wspaniale rozwija się Vitis vinisfera.
Przeczytaj całość

Wino gruszkowe - nowości z win polskich

06-11-2015Wyświetleń: 1648
Większość z nas zadaje tylko jedno pytanie w winiarskich tematach i brzmi ono bardzo krótko – „czerwone, czy białe? " Oznacza to, że nadal pomijamy w naszych preferencjach znakomite wina owocowe, które co prawda coraz śmielej wychodzą z cienia, ale jeszcze nie na tyle, by na równi uznawane były z winami gronowymi. ​​A szkoda. Bo oprócz winogron istnieje przecież cała gama surowców, stanowiących bazę pod niezwykle smaczne i aromatyczne wina, które mocno mogą wzbogacić nasze dotychczasowe doświadczenia. Wystarczy tylko im na to pozwolić. Wybór jest ogromny i stale się powiększa – wina z truskawek, śliwek, aronii, porzeczek, wiśni, jarzębiny, dzikiej róży, czarnego bzu – pysznych możliwości jest naprawdę sporo.
Przeczytaj całość

Chile – doskonale wina na każdą okazję

04-11-2015Wyświetleń: 873
Choć mogłoby się tak wydawać, Chile nie jest nowicjuszem w świecie wina. Jego winiarskie korzenie sięgają tak daleko wstecz, jak dawno temu przybyli na tutejsze ziemie pierwsi hiszpańscy konkwistadorzy, którzy podbijali kontynent południowoamerykański w imię katolickiego króla, a więc w imię samego Boga. W Chile znaleźli oni idealne warunki do sadzenia winorośli, teren wolny był od filoksery, a klimat pozwalał na doskonały okres wegetacyjny i dojrzewanie owoców winnych.
Przeczytaj całość

Słońce w chilijskim winie zaklęte

30-10-2015Wyświetleń: 897
Gdy wiatr z szelestem przerzuca po ulicach wyschnięte liście, a my pragniemy słońca, najlepiej sięgnąć po te ukryte w czerwonym winie. Starożytni nadawali temu trunkowi status boskiego. Dziś ze sporą dozą śmiałości możemy powiedzieć, że mięli w tym temacie sporo racji.
Przeczytaj całość

Calvados - dobry trunek

27-10-2015Wyświetleń: 936
Jabłko to owoc z historią i to niebanalną. W raju za jego pomocą Ewa skusiła Adama, w starożytności złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej” stało się przyczyną sporu pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną. W zeszłym roku w Polsce w reakcji na embargo „jedzono jabłka na złość Putinowi”. Producenci calvadosu są z kolei przekonani, że jabłka pochodzące z Normandii były pierwsze, nawet przed jajkiem i kurą.
Przeczytaj całość

Argentyna – tutaj nowy świat wina się zaczyna

23-10-2015Wyświetleń: 912
Argentynie wina produkuje się od stuleci, jednak dopiero od teraz, podobnie zresztą jak Chile, stoi ona u progu prawdziwej winiarskiej kariery. Wzmożony popyt na wina z Nowego Świata sprawia, że Argentyna dołącza do grona rozwijających się winiarsko państw. A przy umiejętnym skompilowaniu takich czynników jak sprzyjające warunki naturalne (dobry klimat, słoneczne lato, chłodna zima i umiarkowana ilość opadów), doświadczenie i wiedza winemakerów oraz stosowanie nowoczesnych technologii kraj ten może produkować wina naprawdę światowej klasy.
Przeczytaj całość

Nowy Świat - Nowe Chile

20-10-2015Wyświetleń: 971
Klimat Chile jest niemal śródziemnomorski, co dobroczynnie wpływa na jakość powstającego tutaj wina. Historia jego produkcji na terenie Chile jest dość obszerna i liczy sobie niemal pól wieku! Pierwsze krzewy winne posadzili tutaj Hiszpanie i tak oto zapoczątkowała się uprawa o tradycji najdłuższej na południowej półkuli. Początki nowoczesnego winiarstwa Chile zawdzięcza jednak inwazji francuskiej myśli i kultury w XIX w. Do Chile trafili wówczas francuscy winiarze przywożąc z sobą sadzonki oraz wiedzę, którą chętnie przekazywali dalej. Mieszkańcy załapali „bakcyla”, jednak swoją produkcję win na świat otworzyli dopiero w ostatnich latach. Dziś kraj ten jest dziesiątym producentem wina na świecie.
Przeczytaj całość

Szampan – wino prestiżowe

16-10-2015Wyświetleń: 1364

W oparciu o nowoczesne ujęcie szampana, jako trunku niemal astralnego, aż trudno sobie wyobrazić, że szampan jest i zawsze też będzie.. winem. Winnice Szampanii pierwszy raz obsadzone zostały przez Rzymian już w starożytności. Miejsce to od zawsze było wyjątkowe. Przez tysiąclecia odbywały się tutaj koronacje królów Francji. Uroczystość tych wydarzeń naturalnie podkreślały szampany z najlepszych roczników.

Przeczytaj całość

Australia – kraj kangurów i dobrego wina

13-10-2015Wyświetleń: 898
Australia może być uznawana za modelowy przykład producenta win w Nowym Świecie. A jeszcze jakiś czas temu spożywano tutaj głównie wina wzmacniane. Jak argumentował w swej książce „Klasyczne wina australijskie” Max Luke australijski przemyśl nie powinien ograniczać się tylko do słodkich produkcji wysokoprocentowych. W jego oczach przyszłość winiarstwa australijskiego wiąże się z produkcją większej ilości win wysoko-gatunkowych wytwarzanych z różnych gron o udowodnionym pochodzeniu. Max Luke okazał się być w tej kwestii niemal jasnowidzem bowiem fala emigrantów z Europy po II wojnie światowej w zasadniczy sposób wpłynęła na australijskie gusty i zamiłowanie do nowych win.
Przeczytaj całość

Słoneczne winnice Australii

09-10-2015Wyświetleń: 1192

Australia jest pierwszym krajem Nowego Świata, którego wysokiej jakości wina pojawiły się na międzynarodowych rynkach. Na początku produkowano tutaj głównie wina słodkie, zbliżone charakterem do porto i madery, a kierowane były przede wszystkim na rynek brytyjski. Od lat 50. XX wieku australijscy producenci skupili się na poszerzeniu swej oferty i wzbogaceniu jej także o wina wytrawne.

Przeczytaj całość

Wina afrykańskie – cud malina

06-10-2015Wyświetleń: 949

Zapierające dech w piersiach winnice południowoafrykańskie koncentrują się w Kraju Przylądkowym – krainie niewielkiej, ale zróżnicowanej, dającej pełną gamę win, które ekscytują winomanów na całym świecie. Tło historyczne tutejszego winiarstwa jest długie i kręte jak droga życia. Podupadało ono wiele razy, a to z powodu zniesienia przez Brytyjczyków cła zaporowego na wina francuskie, a to z powodu ataku filoksery, nadprodukcji wina, czy też sankcji nałożonych na RPA z powodu apartheidu.

Przeczytaj całość

Szampan i spółka

02-10-2015Wyświetleń: 917

Żadne inne wino musujące nie jest kojarzone ze świętowaniem i dreszczykiem emocji jak szampan. Mianem tym można określić wyłącznie wina pochodzącego z określonego regionu – Szampanii, których proces produkcji podlega surowym przepisom. Szampan posiada tylko jedną apelację i powstaje na bazie win wytwarzanych z winogron pinot noir, pinot meunier oraz chardonnay. Obok szampana znajdują się jednak także inne doskonałe wina musujące, których smak i wesołe bąbelki również dostarczą swym konsumentom wiele radości. Wśród nich wymienić należy francuskie cremanty, niemieckie sekty, hiszpańskie Cavy, czy włoskie prosecco. Radość z ich konsumpcji dodatkowo wzmacniają atrakcyjne ceny, w których dostępne są na polskim rynku.

Przeczytaj całość

Jesienny czas z polskim winem

25-09-2015Wyświetleń: 950

Dla większości z nas jedną z najlepszych pór roku jest wiosna – bo po zimie wszystko kwitnie, albo lato, bo pod dostatkiem jest pysznych owoców, słońce świeci długo no i są wakacje! Jakkolwiek by nie spojrzeć jesień jest jednak także czasem spełnienia i obfitości, czasem, w którym czyni się zaplecze dla zimy poprzez domowe przetwory, czasem, w którym idąc na spacer mimo pięknej pogody nie zgrzejemy się za bardzo, bo promienie słoneczne padają bardziej ukośnie i nie mają już takiej mocy jak te sierpniowe, czy lipcowe. Las nigdy nie pachnie tak jak we wrześniu i pełen jest grzybów, które rewelacyjnie wzbogacają menu. Żadne kwiaty nie mają też takich barw jak jesienne astry, czy po prostu czerwieniejące liście.

Przeczytaj całość

Włoskie wina na jesieni powitanie

22-09-2015Wyświetleń: 915
Kalendarzowa jesień już w tym tygodniu. Jeśli jest coś, za co kochamy tę porę roku, to z pewnością są to jej piękne kolory. Stwarza ona wiele możliwości podziwiania przyrody, długich skąpanych w odcieniach żółci, pomarańczy, brązu i czerwieni spacerów, wypraw do lasu po grzyby, kasztany, czy żołędzie. Dzięki temu mimo panujących chłodów na sercu robi się jakby cieplej. Nim wiatr zacznie zdmuchiwać z drzew pierwsze liście, serdecznie zapraszamy Państwa w jesienną barwną podróż pełną smaków i aromatów połączonych w jesiennej kuchni, w której nieodzownym elementem jest oczywiście wino.
Przeczytaj całość

Jesienny hart ducha z Riga Black Balsam

18-09-2015Wyświetleń: 892
Jesień coraz bardziej widoczna jest w naszym otoczeniu i wcale nie tylko na kartach kalendarza. Drzewa zmieniają kolory, poranki i wieczory są coraz zimniejsze. Tylko czekać, gdy za oknem zacznie szaleć deszcz i zimno, a całodzienna szaruga solidnie da się nam we znaki i wprawi w ponury, pełen melancholii nastrój. Receptą na chandrę może być dobra kuchnia, a jeśli jesienne przysmaki połączymy z odpowiednio dobranymi winami osiągniemy taką przyjemność, która w mik rozgromi marsowy humor.
Przeczytaj całość

Pineau des Charentes – francuskie vin de liqueur

15-09-2015Wyświetleń: 2399

Nazwa Pineau des Charentes została wprowadzona w 1945 roku i okazała się na tyle przydatna i trafna, ze wykorzystuje się ją do dnia dzisiejszego.

Pineau des Charentes jest to słodki, silny trunek pochodzący z regionu Charentes, który znajduje się w zachodniej Francji. Wykonanie tego specjału nie jest trudne, wystarczy do nieprzefermentowanego, świeżego moszczu winogronowego z bieżącego rocznika dodać koniak z ubiegłorocznej destylacji o zawartości alkoholu co najmniej 60%.

Otrzymana mieszanina ma zawartość alkoholu 16-22%, a zawartość cukru sięga tutaj co najmniej 125 g / litr. Trunek ten zachowuje wiele cech odmianowych winogron, na bazie których powstaje – wykazują one tendencję rozwojową, co oznacza, ze czas jest zdecydowanie przyjacielem Pineau des Charentes.

Przeczytaj całość

Wina morawskie – idealny dodatek do potraw

11-09-2015Wyświetleń: 1025
Region winiarski Morawy posiada znakomite warunki do produkcji wina i można powiedzieć, że w pełni wykorzystuje on dobrodziejstwa, którymi obdarzyła go natura. Powstają tutaj wysokiej klasy wina białe o bardzo interesującym wachlarzu aromatów, korzenności z dodatkiem mineralności oraz w pełni zharmonizowanej rześkiej kwasowości. Również wina czerwone stanowią mocną stronę Moraw, obfitują one w owocowe ekstrakty oraz posiadają ziemistą esencjonalność.
Przeczytaj całość

Nowości z Portugalii

09-09-2015Wyświetleń: 917

Portugalia jest jednym z tych małych krajów, w których bez problemu można spędzić wielkie wakacje – długa linia brzegowa, imponujące rzeki, góry i dziesiątki historycznych miast i miasteczek sprawiają, że w to magiczne miejsce na zachodnim krańcu Europy aż pragnie się wracać.

Portugalia to państwo pełne obfitości – słońca, uroku, znakomitej kuchni i egzotycznie brzmiących oraz trudnych do zapamiętania odmian winorośli, których liczba jak i lokalna różnorodność przyprawia niemal o istny zawrót głowy ;) Dają on początek winom bezpośrednim, bardzo świeżym i uniwersalnym, także kultowym.
Przeczytaj całość

Wina z wakacyjnym namaszczeniem

04-09-2015Wyświetleń: 1017
Kiedy na dworze nieco zimniej, słońce przygrzewa słabiej, wieje i pada deszcz, z dużym sentymentem, a nawet nostalgią powracamy myślami do minionych wakacji. Jest wiele sposobów na odświeżenie wspomnień, można to uczynić poprzez obejrzenie zdjęć tudzież nagranego podczas pobytu filmu. Do bardziej sensorycznych możliwości należy wypicie lampki przywiezionego z wakacji wina. Taka podróż w czasie ze szlachetnym trunkiem jest niezwykle przyjemna, ale jak dowodzą naukowcy, nie zawsze w pełni się udaje. Dlaczego?
Przeczytaj całość

Estrella – rozkosz dla zmysłów

01-09-2015Wyświetleń: 1253
Smakowanie nie jest trudne – każdy zna podstawowe smaki i zapachy obecne w winach. Nasze kubki smakowe działają od momentu narodzin i przez cały czas napotykają na smaki o różnej intensywności, które następnie bardziej lub mniej wyraźnie zapamiętujemy. Aby wydobyć z niej wszystkie zgromadzone na ich temat informacje potrzeba cierpliwości i nie lada wprawy. Praktyka czyni jednak mistrza, a wiąże się to z ciągłym próbowaniem, próbowaniem i jeszcze raz próbowaniem! Oczywiście w sposób umiarkowany i zgodny ze zdrowym rozsądkiem.
Przeczytaj całość

Idealne wino na upalny weekend

07-08-2015Wyświetleń: 1063
Weekend zapowiada się upalnie, temperatury w sobotę i niedzielę mają podobno sprawić, że tutaj w Polsce poczujemy się jak w Turcji, czy Egipcie. Zadbajmy zatem o to, by pod ręką mieć nie tylko życiodajną wodę, ale i orzeźwiające napoje, które przyjemnie ochłodzą i wzmocnią. Najlepiej w tej roli sprawdzi się białe wino, które dodatkowo połączyć można z wodą sodową. Odważne, owocowe aromaty białych win oraz ich lekkie i pełnowartościowe konstrukcje w 100% spełnią nasze oczekiwania względem orzeźwienia oraz ugaszenia pragnienia.
Przeczytaj całość

Hiszpańskie wino Estrella – kwestia smaku

04-08-2015Wyświetleń: 911
Kto z Państwa tego nie zna tego uczucia, kiedy stoimy przed regałami z ponad setką różnych rodzajów win i potrzebujemy wiele czasu, by wśród nich odkryć prawdziwe perełki? Niewątpliwym kluczem do osiągnięcia sukcesu, a także znalezienia tego, czego się szuka jest określenie swoich indywidualnych preferencji. Znając swoje gusta zawęzimy krąg poszukiwań, a tym samym będziemy mogli skupić się na najlepszych trunkach w swoich kategoriach.
Przeczytaj całość

Zabawa z bąbelkami

31-07-2015Wyświetleń: 1008
Szampan i jego tańszy odpowiednik – wino musujące niesłusznie uchodzą za tylko takie alkohole, którymi świętujemy uroczystości oraz oficjalne spotkania. Szampany i wina musujące same w sobie są znakomite i bardzo uniwersalne gastronomicznie, warto zatem korzystać z ich dobrodziejstw tak często, jak tylko się da i nie ograniczać wcale do specjalnych okazji. „Bez-okazja” do napicia się tych wyjątkowych trunków też jest dobra. Czy lato, czy też zima, wino musujące poziom trzyma i potrafi bardzo urozmaicić spotkania towarzyskie. Poza tym smakuje zupełnie inaczej niż zimą, bardziej pobudzająco i orzeźwiająco, w połączeniu z sezonowym owocami tworzy niezapomniane drinki, którymi raczyć się możemy podczas błogich chwil spędzanych z przyjaciółmi na tarasie, czy ogrodzie.
Przeczytaj całość

Portret win australijskich

28-07-2015Wyświetleń: 954
Przez dwie ostatnie dekady australijski przemysł winiarski dynamicznie się rozwinął i wszystko wskazuje na to, że tutejsi producenci tego szlachetnego trunku najwyraźniej mają na celu zachwycić świat swoimi produktami. Można powiedzieć, że ich plan działania przemyślany jest w taki sposób, aby misja ta zakończyła się spektakularnym sukcesem. Chętnie wprowadzają zatem zmiany i wykorzystują najnowsze technologie, aby ich wina miały coraz lepszą jakość. Producenci przykładają dziś także dużą wagę do zwiększonego wykorzystania wody w systemach nawadniania oraz eliminowania chorób winorośli w sposób przyjazny dla środowiska.
Przeczytaj całość

Znaczki w klaserze, a wino w piwniczce

24-07-2015Wyświetleń: 1613
Często można usłyszeć, że wiek wina wcale nie jest aż tak istotną cechą bo w rzeczywistości nie ma znaczącego wpływu na jego jakość. Na drodze racjonalnej argumentacji twierdzenie to wydaje się być słuszne. Mimo wszystko zaobserwować można jednak kilka trendów związanych ze starymi winami, które szczególnie uwidaczniają się np. podczas licytacji trunków z cennej piwnicy. Zainteresowanie tego typu aukcjami z roku na rok jest coraz większe, a czasami urasta ono nawet do rozmiarów sensacji.
Przeczytaj całość

Wina owocowe najlepsze na lato

21-07-2015Wyświetleń: 1298

Istnieje wiele oznak i symboli lata – zmieniająca się moda na ulicach, zwiększenie liczby rowerzystów w mieście, słońce, optymizm i.. owoce! Można powiedzieć, że doskonale uzupełniają one wakacyjny krajobraz, są pyszne, soczyste, zdrowe i łatwo dostępne – odszukać je możemy na targach, ryneczkach w osiedlowych sklepikach czy przydomowych ogródkach. Warto korzystać z tych naturalnych dobrodziejstw. Owoce serwowane są w różny sposób – w orzeźwiających koktajlach, nalewkach, ciastach, przetworach, a także przepisach na smaczny obiad. Stanowią one również znakomity pomysł na deser. I bardzo często zastanawiamy się wówczas, jakie wino podawać do nich w takim właśnie charakterze – Malaga, Madera, wina sauternes, czy też likierowe?

Przeczytaj całość

Wina hiszpańskie - wersja ekskluzywna

17-07-2015Wyświetleń: 897

Wina Marques de Griñon pochodzą z rodzinnej firmy w Castilla-La Mancha o bardzo solidnej tradycji i historii, która w tworzeniu wina obiera wyłącznie długoterminową perspektywę i stawia na bezkompromisowość. Tutaj nie stosuje się żadnych półśrodków, wino jest albo najlepsze, albo nie ma go wcale.

Winnica zdecydowanie wyróżnia się na tle reszty regionu, a jej górna warstwa gleby stanowiąca niemal czysty wapień jest podobna do tej w Burgundii. Obiekt główny - niezwykłe Dominio de Valdepusa, jest w rodzinie od 1292 roku, a wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie, zawsze budowano tutaj w oparciu o zrównoważony rozwój kultury i tradycji.

Przeczytaj całość

Carmen – chilijska podróż przez wina

14-07-2015Wyświetleń: 991
Założona ponad 160 lat temu winiarnia Carmen jest producentem wina, który w Chile może pochwalić się największym doświadczeniem. Zespół winiarskich „Carmen ekspertów i plantatorów” bardzo długo podróżował po Chile celem znalezienia najdogodniejszych miejsc do uprawy i zbioru winogron. Działania te przyniosły zamierzony efekt, ponieważ dziś Carmen posiada doliny w najlepszych obszarach Chile i produkowane są tutaj doskonałe wina wszystkich odmian, które podkreślają, a także wyrażają najlepsze cechy każdej z nich.
Przeczytaj całość

Greckie wina pełne przyjemności

10-07-2015Wyświetleń: 3327
Można powiedzieć, że Grecja to czysta esencja kraju śródziemnomorskiego składająca się z długich, głośnych biesiad, wielodzietnych rodzin i pełnych uroku klimatyzowanych tawern, które co roku odwiedzają miliony turystów. Surowe krajobrazy z ubogą roślinnością kontrastują tutaj z błękitem morza i głębokimi kanionami, a wiekowe monastyry to widok równie częsty jak nowoczesne miasta. Tutejsi mieszkańcy są hałaśliwi i pełni radości, żyją także w przekonaniu, że mimo problemów, z którymi boryka się kraj, Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. To hedonizm i to w czystej postaci. Grecy znają się na przyjemności, a co wiedzą przekazują dalej tworząc i produkując specjały stanowiące istną ambrozje dla podniebienia. Zdecydowanie zalicza się do niej greckie wino, które obok oliwy z oliwek stanowi drugi filar greckiej kuchni.
Przeczytaj całość

Letnie leniuchowanie przy winie

07-07-2015Wyświetleń: 975
Najlepszym sposobem na letnie upały są zimne napoje z owocami. W domowym zaciszu możemy wykonać np. wyśmienitą sangrię hiszpańską z sezonowymi , świeżymi owocami wedle własnej interpretacji wykorzystując każdy kolor wina – biały, czerwony i różowy. Ten popularny iberyjski trunek serwowany z lodem doskonale odświeża, pięknie się prezentuje, wybornie smakuje, a do tego jest banalnie prosty w przygotowaniu. Jest wprost idealny do powolnego sączenia w ogródku w letnie popołudnie. By skuteczniej ugasić pragnienie proponujemy wykorzystać do jej przygotowania wina półwytrawne.
Przeczytaj całość

Wino w kartonie BIB

03-07-2015Wyświetleń: 1004
Wino to w najogólniejszym i najbardziej prostym sformułowaniu sfermentowany sok z winogron. Sam proces chemiczny oraz kolejność poszczególnych przemian jednych elementów w drugie jest dość prosty jednak ostateczny kształt wina z jego niebywałym bukietem to efekt ciężkiej i bardzo złożonej pracy. Działania te jak również stopień zaangażowania w wykonanie określonych czynności różnicuje wewnętrznie wina i nadaje im indywidualny charakter. Dotyczy to takich kwestii jak dojrzałość winogron podczas zbioru, czy wino poddawane jest fermentacji wtórnej lub czy młode wino dojrzewa w nowych beczkach z dębu czy używanych.
Przeczytaj całość

Rudolf Muller – białe wina z Niemiec

30-06-2015Wyświetleń: 1336
Dolina Mozeli uznawana jest za jedną z najpiękniejszych krain winiarskich na świecie. W regionie Mozeli powstają jedne z najbardziej charakterystycznych win niemieckich – delikatnie owocowe, zarówno wytrawne jak i słodkie rieslingi. Nie mają one konkurencji. Za tym fenomenem stoi oczywiście natura – sytuacja geograficzna sprzyja pod każdym względem. Idealny mikroklimat stromych wzgórz, gdzie słońce może zawitać do każdego winogrona, ciepło zmagazynowane w samej glebie, która rodzi tak piękne owoce. Miejscowy klimat dostarcza dość ciepła, by winogrona dojrzały, a jednocześnie jest dostatecznie łagodny, by w pełni rozwinęły się charakterystyczne aromaty rieslinga.
Przeczytaj całość

Wina z Mołdawii – nieodkryty potencjał

26-06-2015Wyświetleń: 1255
Mołdawia to kraj, który w potocznej świadomości stereotypowo uznawany jest jako dziwny, pełen kontrastów, sprzeczności i paradoksów, jako kraj bardzo biedny, stanowiący nawet rysę na mapie Europy – nie wiadomo dokładnie, gdzie leży i jaka jest jego właściwa nazwa. Myślę jednak, że Mołdawia to także kraj zdecydowanie niedoceniony, a mający bardzo wiele do zaproponowania, zarówno turystom, jak i poszukiwaczom nieznanych smaków. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Mołdawii powstają naprawdę dobre, a co ważne, niedrogie wina, które utrzymują doskonałą relację jakości do ceny.
Przeczytaj całość

Wina Australii – pomysłowe i smaczne

24-06-2015Wyświetleń: 920
Australia to chyba najmłodszy kraj winiarski, a wino należy tutaj do jednego z największych dóbr naturalnych. Można powiedzieć, że powstające tutaj trunki przejmują cechy ludzi uczestniczących przy ich produkcji, są przyjazne, radosne, a co szczególnie istotne – wykazują bardzo dobrą relację jakości do ceny. Wina te reprezentują ducha Australii, a bogactwo ich stylów odzwierciedla specyfikę i różnorodność narodu australijskiego. W krainie kangurów spotkać możemy zarówno aromatyczne gatunki korzenne, lekkie owocowe linie, jak i wykwintne trunki o wyszukanych, nietypowych nutach.
Przeczytaj całość

Chorwacja - słonce, radość i wino

19-06-2015Wyświetleń: 2452

Chorwacja to kraj niezwykły – wszystko, o czym marzy człowiek jest tutaj niemal na wyciągnięcie ręki – słonce, radość i wyborne trunki. Wybierając ją jako destynację naszych wakacji próbujemy po powrocie odtworzyć jej klimat w polskich warunkach. Rewelacyjne chorwackie wina są doskonałym środkiem do zrealizowania tego celu.

Przeczytaj całość

Manischevitz lub Mogen David zamiast Coca Coli

16-06-2015Wyświetleń: 967

Niezaprzeczalnym faktem jest, że amerykański rynek wina systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że jest to stały i trwały trend. Co więcej, można odnieść wrażenie, że rynek ten jest bardziej odporny na kryzysy co stanowi dlań bardzo optymistyczną prognostykę.

Istotnym katalizatorem winiarskiej koniunktury tego kraju było osiągniecie pełnoletniości przez tzw. generację milenijną, czyli obywateli urodzonych w latach 80.XXw., którzy hołdowali i hołdują zupełnie innym zasadom i stylowi życia niż ich poprzednicy. Wino stało się wśród nich popularne, modne, ale także podczas posiłków bardzo chętnie zaczęto zastępować nim coca-colę. Krótko mówiąc wino przestało być pijane okazyjnie, ale stało się elementem amerykańskiego stylu życia.

Przeczytaj całość

Villa Maria – wina premium

12-06-2015Wyświetleń: 941

Nowa Zelandia to liczący się gracz na winiarskiej arenie światowej, który przebojem wdarł się na rynek. Trzeba przyznać, że był to nie lada wyczyn dla tego małego kraju, liczy on wszak zalewie 4 miliony mieszkańców.

Liderzy i najlepsi producenci to nie tylko wielkie firmy, takie jak Montana, Nobilo czy Villa Maria Estate – największa winiarnia pozostająca w rękach prywatnych właścicieli. Sercem i duszą krajowego przemysłu winiarskiego są niewielkie rodzinne winiarnie, rozsiane po całym kraju i powstające w zupełnie nowych siedliskach, jak chociażby Central Otago.

Przeczytaj całość

Czerwiec – miesiąc ślubów

09-06-2015Wyświetleń: 914

Wraz z nadejściem czerwca sezon ślubny wystartował pełną parą, a wraz z nim wieczory panieńskie i kawalerskie oraz dylematy zaproszonych gości związane z wyborem prezentu ślubnego.

Obecnie narzeczeni coraz częściej proszą jednak o pieniądze, które przeznaczyć mogą na wiadome sobie cele oraz rezygnują z kwiatów na rzecz wina, książki, czy produktów, którymi wesprzeć można fundacje, czy placówki działające charytatywnie. Jest w tym niewątpliwa logika.
Przeczytaj całość

Riesling – orzeźwienie potrzebne od zaraz

05-06-2015Wyświetleń: 1016

Riesling w upalne popołudnie smakuje niczym nektar bogów. Niewiele win potrafi tak ugasić pragnienie po letniej spiekocie. Riesling czyni to po mistrzowsku. Ba! Cały proces produkcji przygotowany jest w taki sposób, by móc kontemplować letnie zachody słońca i cieszyć się magią tychże chwil.

Rieslingi to wina znane nie od dziś, wyjątkowość i wysoka jakość tych win sprawiła, że na przełomie XVI i XVII wieku zachwycano się ich smakiem niemal na wszystkich kontynentach. Bardzo długo Riesling cieszył się opinią najbardziej wykwintnego białego wina na świecie.
Przeczytaj całość

Truskawkowe letnie orzeźwienie

03-06-2015Wyświetleń: 2845

Co roku, niezmiennie, smakiem i aromatem truskawek witamy lato. Nic jednak nie trwa wiecznie. Lato przemija, a truskawki szybko się kończą. Wyśmienite wino truskawkowe marki Potęga Tradycji pozwala jednak rozkoszować się jego gorącym letnim smakiem o każdej porze roku. Wina owocowe to idealna propozycja na letnią porę, która właśnie się rozpoczyna.

Przeczytaj całość

Słodki Kagor – ponadczasowa klasyka

29-05-2015Wyświetleń: 929
Wino jak żaden inny trunek, jest bardzo zróżnicowane jakościowo oraz smakowo. Oprócz uniwersalnego produktu istnieją również unikatowe specjały, otrzymane bezpośrednio z wina lub winogron. Niektóre mają wyższą zawartość alkoholu niż zwykłe wina, inne są bardzo słodkie, a jeszcze inne mogą być przechowywane niemal w nieskończoność. Można powiedzieć, że wino Kagor łączy w sobie wszystkie wymienione powyżej cechy.
Przeczytaj całość

Szampany i wina musujące – na zdrowie!

26-05-2015Wyświetleń: 1055

Szampan jest prawdopodobnie jednym z największych wynalazków ludzkości – w najlepszym wydaniu nie ma sobie równych. Łączy w sobie wszystkie cechy wielkiego wina musującego – świeżość, żywość, złożoność aromatów i bogactwo smaków.

Początkowo pojawianie się pęcherzyków w winie stanowiło niemały problem. Ów zjawisko burzenia obserwowano już od czasów starożytnych, jednak racjonalnie nie potrafiono go wytłumaczyć. Z biegiem czasu zaczęto szukać jego powiązania z fazami księżyca, a nawet działaniem złych duchów – samoczynnie i łańcuchowo wybuchające butelki uszczuplały bowiem zapasy piwnic oraz prowadziły do okaleczeń ich pracowników.
Przeczytaj całość

Neblina - chilijska mgła

22-05-2015Wyświetleń: 900

Chilijska degustacja w domowym zaciszu

Dużo się mówi i pisze o degustacji wina – tej chwili, prawdziwie celebrowanej, której nasze zmysły zawdzięczają wiele niepowtarzalnych wrażeń, tej chwili, w której poszukiwać możemy całą gamę niuansów smakowo-zapachowych, tej chwili, w której prawdziwie doświadczamy wina. Wino jest wyjątkowe, warto zastanowić się nad każdym jego łykiem celem rozgryzienia kryjących się w nim tajemnic. Warto zatem zdecydować się na degustację powolną, odbywającą się etapami, w których dokonywana jest ocena wzrokowa, zapachowa i smakowa z punktem kulminacyjnym, czyli finiszem.

Przeczytaj całość

Portugalia - różnorodność i klasa

15-05-2015Wyświetleń: 924

Portugalia to kraj różnorodny pod każdym względem, zarówno kulturowym, kulinarnym jak i krajobrazowym. Temu skromnych rozmiarów krańcowi Europy świat zawdzięcza wielkich odkrywców oraz rewelacyjne wina.

Unikalny mikroklimat regionów oraz ponad 300 słonecznych dni w roku sprawiają, że wina produkuje się tutaj dużo, ma tyle nawet, że Portugalia plasuje się w pierwszej 10 największych producentów na świecie. Można powiedzieć, że wina – białe, czerwone, porto i madera, w większości produkowane z odmian lokalnych to najlepsza wizytówka tego małego państwa.

Przeczytaj całość

Wina gruzińskie zawsze w cenie

12-05-2015Wyświetleń: 957
Jak w żadnym innym państwie w Gruzji wino jest częścią narodowej świadomości. Dowodów na to, że to kolebka uprawy winorośli jest wiele, świadczy o tym chociażby znalezisko, jakiego dokonano w piwnicy Instytutu Uprawy winorośli w Tbilisi – w starym pudle odkryto tu pestki winogron liczące 7000 lat. Poza tym słowo wino według badań językowych pochodzi od gruzińskiego słowa gvino. Grecy i Persowie – starożytni partnerzy handlowi Gruzji znali gruzińskie wino podobnie jak chrześcijańscy mnisi, którzy przybyli do Gruzji na początku IV wieku.
Przeczytaj całość

Tokaj – węgierskie oczko w głowie

08-05-2015Wyświetleń: 1445
Węgry mogą poszczycić się tradycją uprawy winorośli niewiele młodszą od tej we Francji, Włoszech, czy w Hiszpanii. Istnieją dowody, że na terenach zajmowanych obecnie przez ten kraj cesarz Probus zasadził winorośl już w 276 roku. Na przestrzeni wieków węgierskie winiarstwo przeżywało wzloty i upadki, jednak aktualnie kraj ten należy do 12 największych producentów wina na świecie mając do dyspozycji około 131 hektarów powierzchni upraw. Dzielą się one na całkiem sporo regionów winiarskich, z których większość usytuowana jest na zachód od Dunaju.
Przeczytaj całość

Francuskie wina – szyk przyjęć i wesel

02-05-2015Wyświetleń: 961
Francja bywa nazywana pierwszym mocarstwem winiarskim na świecie. Na miano to składa się wiele czynników, w tym długa zacna historia, wielkość upraw, a także ilość codziennego spożycia wina. Krzewy winne są tu uprawiane w wielu strefach klimatycznych o zróżnicowanych podłożu gleby co skutkuje powstaniem bardzo ciekawych, różnorodnych win.

Z ich dobrodziejstw korzysta się tu na szeroką skalę. Można powiedzieć, że wino należy do stylu życia niemal każdego francuskiego mieszkańca – jest nie tylko chętnie degustowane, ale także używane w kuchni podczas przegotowywania mięs, ryb, sosów czy słodkości.
Przeczytaj całość

Mogen David – poczujmy nowe smaki

28-04-2015Wyświetleń: 1031
Można powiedzieć, że coraz większą popularnością cieszą się wina o obniżonej zawartości alkoholu, zwłaszcza te o ciekawym i orzeźwiającym smaku. Doskonałym tego przykładem są wina serii Mogen David, szczególnie Mogen David Moscato (spokojne) i Zinfandel. Stwarzają one niepowtarzalną okazję do tego, aby dłużej celebrować czas, który pragniemy spędzić w gronie znajomych czy przyjaciół. Do tego Idealnie gaszą pragnienie, a ich piękne intensywne barwy i niespotykane smaki sprawiają, że każde spotkanie, zarówno to planowane jak i spontaniczne będzie bardzo udane.
Przeczytaj całość

Sezon ślubny – wino na wesele

24-04-2015Wyświetleń: 961
Można powiedzieć, że podstawowym, ba! tradycyjnym trunkiem serwowanym na polskich przyjęciach weselnych jest wódka. „Szumigłówka dziś to sprawi, ze się każdy dobrze bawi” obwieszczają specjalnie przygotowane etykiety na butelkach. Wódka stwarza wiele możliwości serwowania – mężczyźni preferują ją w postaci czystej, kobiety zaś chętniej piją kolorowe drinki.
Przeczytaj całość

Greckie wina – grecka różnorodność

21-04-2015Wyświetleń: 1146
Dzisiejsza Grecja uważana jest za spadkobierczynię Grecji antycznej. To kilka tysięcy lat historii i przebogate dziedzictwo kulturowe. Kolebka całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, czy igrzysk olimpijskich. To również królestwo dobrej kuchni i biesiadowania, a także ojczyzna niedocenionych win greckich.. Koniecznie należy to zmienić!
Przeczytaj całość

Polska marka zawsze w cenie

17-04-2015Wyświetleń: 989
Coraz częściej dokonując zakupów szukamy marek o wyższej jakości oraz produktów, które zachowują najlepszą relację jakości do ceny. Wszystkie te cechy spełniają produkty regionalne powstałe przy zastosowaniu tradycyjnych metod, w ramach których wymienić należy wina marki Potęga Tradycji. W kolekcji znajduje się wiele win-perełek, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje jabłecznik stanowiący kwintesencje polskich tradycji. Jest to co prawda wino grzane, biały kruk w tej kategorii na polskim rynku, ale na tyle uniwersalne, że wyśmienicie smakuje również na zimno z kostkami lodu.
Przeczytaj całość

Chłopska Pędzona – szałowe nowości

14-04-2015Wyświetleń: 2703
Dobrze znana i lubiana przez konsumentów marka Chłopska Pędzona nowy sezon wiosenny rozpoczęła wejściem na półki z nową, mocną kolekcją, z którą chcielibyśmy Państwa zapoznać. W portfolio firmy dotychczas znajdowało się pięć unikalnych produktów, w tegorocznej odsłonie otrzymały one nową etykietę podkreślającą ich tradycyjny charakter. Klienci coraz częściej doceniają to, co oferuje krajowa produkcja. Chłopska Pędzona oceniana jest pozytywnie za jej tradycyjne smaki, autentyczność oraz bardzo stylową prostą szklaną butelkę zamykaną drewnianym korkiem.
Przeczytaj całość

Słodkie wino – to jest to!

10-04-2015Wyświetleń: 1057
Są takie wina, które trochę niesłusznie uznawane są za mniej wszechstronne, a w rzeczywistości mogą być niesamowitym dodatkiem do obiadu lub przysłowiową „wisienką” na spotkaniu towarzyskim. Menu zbudowane na różnorodnych serach, białym mięsie, świeżych owocach, ciastach, w tym dekadenckim torcie czekoladowym może być pięknie uzupełnione przez wina deserowe. Wystarczy tylko dać się poprowadzić drogą aromatycznej słodkości.
Przeczytaj całość

Świeży powiew Wiosny

07-04-2015Wyświetleń: 1037
Kwiecień jest pierwszym prawdziwie wiosennym miesiącem, pełnym nieśmiałego słońca, ożywających powoli kolorów i radości. Już jego pierwszy dzień daje przecież wiele powodów do uśmiechu – pierwszego kwietnia każdy ma przyzwolenie na robienie psikusów i żartów. Ale humor i zabawa trwać mogą, a nawet powinny przez cały wiosenny czas. A z dobrym winem będzie to po dwakroć łatwiejsze. I oczywiście przyjemniejsze.
Przeczytaj całość

Wielkanoc z dobrym winem

31-03-2015Wyświetleń: 1073
Na Wielkanoc na stołach naturalnie królują jajka. Serwowane są one często oraz pod wieloma postaciami. I wcale nie tak łatwo dobrać do nich odpowiedni trunek! Najbardziej bezpiecznym, a co ważniejsze sprawdzonym partnerem jajek (a raczej partnerką) jest sherry o bogatym smaku i aromacie. Dobre połączenie stanowią także marsala, malaga i cudownie uniwersalny szampan (tudzież inne dobre wino musujące, np.Cava). Trunki te stworzą razem z jajkami niezwykle wytworne duety, które jeszcze bardziej uszlachetnią te piękne wiosenne święta.
Przeczytaj całość

Nowości na Wielkanoc w sklepie Euro-wino

27-03-2015Wyświetleń: 1038
Wino i jedzenie jest bardzo dobrze dobraną i pod każdym względem atrakcyjną parą. W łączeniu jednego z drugim istnieje kilka teoretycznych reguł, których przyswojenie i praktyczne stosowanie jest gwarantem sukcesu. Bo biesiadowanie w doborowym towarzystwie, nie tylko gości, ale i jadła oraz trunków to naprawdę ogromna przyjemność i frajda.
Przeczytaj całość

Kultowa Francja na Wielkanoc

24-03-2015Wyświetleń: 1569
Francja to pod wieloma względami niezwykle wyjątkowy kraj, wielokulturowy i pulsujący różnymi, często egzotycznymi rytmami. Francja to wieża Eiffla zwana żelazną damą, to Edith Piaf i wino, które zawsze było traktowane tutaj i nadal zresztą jest w bardzo szczególny sposób. Gdy okazało się, że lokalizacja winnicy jest równie ważna dla wina jak szczepy dające jemu początek na etykietach francuskich trunków umieszczana jest nazwa regionu, a nie odmiana, z której wino zrobiono. System AOC chroni regionalny styl francuskiego czyniąc go sławnym na całym świecie, a nazwa regionu na butelce jest synonimem wyjątkowości.
Przeczytaj całość

Izrael – wino ponad wszystko

20-03-2015Wyświetleń: 3370

Lokalne odmiany izraelskie dawno wymarły – w dzisiejszych czasach w kraju tym uprawia się wyłącznie międzynarodowe szczepy. Wpływy kalifornijskie sprawiły, że charakterystyczny dla tego regionu styl jest bardziej nowo-światowy i pozostaje w ciekawym kontraście wobec winiarstwa europejskiego. W Izraelu najważniejszym regionem produkującym wina jakościowe jest Galilea z podregionami Galilea Dolna i Górna i Tabor. Panujące tutaj warunki klimatyczne i pogodowe sprawiają, że powstające tutaj trunki odznaczają się dużą koncentracją owocu. Najlepiej udają się tutaj wina na bazie cabernet sauvignon, merlot, syrah, chardonnay, sauvignon blanc i muscat.

Przeczytaj całość

Rozmaitości na Wielkanoc z szampanem w roli głównej

17-03-2015Wyświetleń: 924
Szampan choć to trunek wysoce szlachetny jest też zarazem trunkiem bardzo uniwersalnym. Aby móc w pełni rozkoszować się jego smakiem, bukietem, delikatnymi bąbelkami najlepiej pić go solo. Szampan jest znakomity jako aperitif, ale coraz częściej komponowany jest także z rozmaitymi daniami – zarówno delikatnymi mięsnymi, jak i słynnymi francuskimi serami. Doskonale wypada on także z deserami.
Przeczytaj całość

Musujące imiona Francji

10-03-2015Wyświetleń: 895
W Szampanii zdecydowana większość producentów wytwarza wyłącznie szampany. W Katalonii, stolicy Cavy winemakerzy oprócz win musujących robią dodatkowo wina spokojne. Jednak jak mówi znane branżowe przysłowie, jeśli zamierza się osiągnąć szczyty, nie należy się rozpraszać, a skoncentrować na swoim celu. I być może to jest właśnie klucz do sukcesu tych znanych francuskich win musujących?
Przeczytaj całość

Villa Maria - nowozelandzkie klejnoty

06-03-2015Wyświetleń: 1080
Nowa Zelandia to kraj hodowców owiec i winogrodników. Największym atutem tego kraju jest minimalne zaludnienie i ogromne obszary, niezamieszkane i niemal nienaruszone obecnością człowieka. Czysta, nieskażona przyroda odwdzięcza się wspaniałymi darami natury.

Nowa Zelandia jest krajem, który w ostatnich paru dziesięcioleciach odnotował najbardziej spektakularne wejście na rynek winiarski. Sukces połączony był oczywiście z ogromną, imponującą i bardzo potrzebną przemianą wewnętrzną. Nowa Zelandia z tak dobrymi winami jest stosunkowo młodą krainą winiarską. Po latach stagnacji, różnego rodzaju zawieruchach, wielu próbach i poszukiwaniach w latach 80. XX wieku ruszyła pełną parą z nową i gigantyczną energią winiarską.
Przeczytaj całość

Kalifornia – raj dla wina

03-03-2015Wyświetleń: 1046

Kalifornia to kraina wręcz wymarzona dla winorośli. Od blisko 100 lat dostarcza światowej klasy, hedonistyczne wina o wspaniałym potencjale. Kalifornia to nie tylko ojczyzna światowej klasy Chardonnay, Zinfandela czy Cabernet Sauvignon, to także, a może przede wszystkim bogactwo wspaniałych siedlisk, które potrafią wydać tak różnorodne wina, jakich próżno szukać w Europie.

Rozkwit kalifornijskiego sektora winiarskiego przypada na lata 60. XX wieku. Wtedy to Robert Mondavi zbudował swą pierwszą nowoczesną winiarnię, a 10 lat później dwa kalifornijskie wina odniosły spektakularne zwycięstwo podczas pamiętnej francuskiej degustacji. Współcześnie wśród kalifornijskich producentów są zarówno butikowe winiarnie wypuszczające kilkaset skrzynek wina rocznie jak i przemysłowi giganci.

Przeczytaj całość

Mogen David Moscato Spokojne - NOWOŚĆ

26-02-2015Wyświetleń: 1131
Na kanwę każdego wina składa się kilka istotnych czynników. Spośród nich najważniejszym jest szczep budujący wstępną charakterystykę wina, coś jakby bazę, która przez pozostałe elementy zostaje wspaniale uzupełniona. Drugie skrzypce odgrywa terroir , czyli środowisko, w którym wino powstaje. Terroir to połączenie gleby, słońca i położenia geograficznego i ma ogromny wpływ na charakter danego wina. Ten sam szczep w innej części świata, kraju, a nawet regionie może dać i zazwyczaj daje zupełnie inny trunek. Naturalnie nie tylko ziemia ma wpływ na tonację wina, następnym składnikiem który ma dlań duże znaczenie, to pogoda i otoczenie w jakim rosną krzewy. W zależności od warunków terytorialno-klimatycznych grona nasiąkają odpowiednimi pierwiastkami co swe odbicie ma w ich owocowości.
Przeczytaj całość

Mołdawia - skarbnica dobrego smaku

24-02-2015Wyświetleń: 1133
Każdy region może pochwalić się bardzo starymi krzewami, jeśli nigdy nie dotknęła go plaga filoksery. Mszyca ta jest odpowiedzialna za zniszczenie większości regionów winiarskich na całym świecie –często bowiem atakowała je w taki sposób, że konieczne było zlikwidowanie większości winnic i zastąpienie ich nowymi nasadzeniami. Prawdopodobnie najstarsze winorośle można spotkać na Santorini. Niektórzy utrzymują, że najbardziej wiekowe z nich liczą 400 lat.

W Mołdawii wino uprawiano już ponad 3000 lat temu, jednak tak starych krzewów jak na Santorini tutaj nie znajdziemy. A zniszczyła je nie tyle filoksera, co polityka antyalkoholowa w latach 80. Dzisiaj winorośl rośnie na dużo mniejszym niż kiedyś obszarze, a 70% produkcji to wina białe.
Przeczytaj całość

Estrella – gwiazda słońcem ogrzana

19-02-2015Wyświetleń: 913
Serdecznie zapraszamy na weekendową podróż z winami hiszpańskimi i zanurzenia się w ich fascynujący świat, w którym rządzi smak i zapach. Dzięki nim bez wychodzenia z domu wpuścimy doń aromat i słodycz egzotycznych owoców, rozgrzanej ziemi, dębowych beczek, a także nutę tradycji i historii.

W pierwszej kolejności polecamy sprawdzone wina słodkie Estrella, które mogą komponować się z wieloma dodatkami i tworzyć bardzo ciekawe formy degustacyjne. Dzięki swej wysokiej jakości, delikatnemu smakowi i przyjemnemu aromatowi wina te zyskały miłośników we wszystkich zakątkach świata
Przeczytaj całość

Gruzja - w świat po wino

17-02-2015Wyświetleń: 918
Kiedyś domeną Polaków były przede wszystkim słodkie wina deserowe obok których zainteresowaniem cieszyły się jeszcze wina owocowe. Jednak od jakiegoś już czasu podniebienia skutecznie podbijają wina gronowe. I nasi rodacy stają się wobec nich coraz bardziej lojalni. Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia i na początku obecnego nasze upodobania winiarskie oscylowały wokół win węgierskich czy bułgarskich.
Przeczytaj całość

Śliwkowy zawrót głowy

13-02-2015Wyświetleń: 950
Przenieśmy się do malowniczego świata win oraz nalewek owocowych i odkryjmy niepowtarzalne, znakomite trunki o przyjemnym i wyrazistym aromacie. Polskie wina, produkowane według wieloletnich norm, zaskakują coraz wyższą jakością, a także wyśmienitym smakiem. 
Przeczytaj całość

Rumunia - poezja wina

10-02-2015Wyświetleń: 1550
Każdy kraj i region winiarski ma swoje przeboje i gwiazdy jaśniejące silnym i niesłabnącym blaskiem. Rumunia u amatorów wina przede wszystkim przywołuje na myśl takie trunki jak cotnari czy murfatlar. Trzeba przyznać, że absolutnie jest to duża poprawność skojarzeniowa. Wśród win rumuńskich wina te uchodzą wszak za najpopularniejsze i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Ich sprawdzony półsłodki, owocowy smak i dobra jakość minimalizują ryzyko trafienia na „nieodpowiedni” trunek.
Przeczytaj całość

Wyjątkowe Walentynki

06-02-2015Wyświetleń: 1026

Można powiedzieć, że Walentynki to w Polsce dość umowne święto – niektórzy w ogóle go nie obchodzą twierdząc, że Walentynki mają każdego dnia, dla innych z kolei to dobra okazja, by więcej czasu spędzić z bliską sercu osobą i obdarować ją upominkiem, który podkreśli wyjątkowy charakter relacji.
 

Tradycyjnym prezentem na Walentynki są przede wszystkim miłosne kartki. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie na tę okazję własnego jej projektu. Ręcznie robione kartki ozdobione miłosnym motywem, np. rysunkiem serca z osobistym tekstem stanowiącym wyznanie uczuć stanowi indywidualny sposób na drobny, ale jakże miły i uroczy upominek.

Przeczytaj całość

Grecja i wino – tandem idealny

03-02-2015Wyświetleń: 1137

Europa Południowo Wschodnia jest kolebką winiarstwa. Historycy uważają, że pierwsze wina produkowane były w Azji Mniejszej ponad 6000 lat temu. Korzystając z tej tradycji współcześni winiarze wytwarzają tutaj bardzo fascynujące trunki..

Zaraz po kawie ulubionym napojem Greków jest wino. Ten słoneczny kraj może poszczycić się doskonałej jakości czerwonymi winami słodkimi i wytrawnymi, a także lekkimi winami białymi i różowymi. Znajdziemy tu naprawdę wiele oryginalnych i zaskakujących trunków powstałych na bazie odmian własnych i antycznych, uprawianych z szacunkiem dla człowieka i środowiska naturalnego.

Przeczytaj całość

A na zimę coś nowego i włoskiego!

30-01-2015Wyświetleń: 971

Włochy są drugim co do wielkości producentem i eksporterem wina na świecie. Tutejsze winiarstwo jest jednak bardzo rozczłonkowane co nie sprzyja budowaniu wielkich międzynarodowych marek. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na renomę powstających tutaj win, które zachwycały, zachwycają i z pewnością zachwycać będą.

A wszystko to dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, właściwej selekcji, dobrej technologii, wiedzy i doświadczeniu tutejszych winiarzy oraz ich dbałości o jakość trunków, które doskonale pobudzają zmysły i porażają swym bogactwem: intensywną barwą, aromatem oraz smakiem.

Przeczytaj całość

Cono Sur

21-01-2015Wyświetleń: 2175

Na lunch biznesowy, obiad z przyjaciółmi, wieczór we dwoje czy inne okazje i „bez-okazje” – z winami z winnicy Cono Sur każde spotkanie się uda. Te chilijskie trunki cieszą się uznaniem na całym świecie śmiało konkurując z europejskimi.
Natura obdarowała winnice Cono Sur wymarzonymi warunkami do uprawy winorośli, w których jagody gronowe niezawodnie dojrzewają, a szkodniki omijają je szerokim łukiem.

Przeczytaj całość

Izraelskie wina koszerne

16-01-2015Wyświetleń: 2050
Wraz z rewolucją, jaka nastąpiła w latach 80 ubiegłego stulecia w winiarstwie izraelskim zwiększyło się zapotrzebowanie na jakościowe wina wytrawne. I już niemal od początku wiedziano, że kraj ten zdecydowanie sprosta wymaganiom, które jemu postawiono. Grupa młodych, izraelskich winiarzy zasadziła tu krzewy sprowadzone z Kalifornii, a nowo powstałą, winiarnia Golan Heights Winery wypuściła na rynek swoje pierwsze wina.
Przeczytaj całość

Coś na rozgrzewkę

09-01-2015Wyświetleń: 966
Zima jest jaka jest, bywa długa i brudna, czasem także nudna, a już na pewno przygnębiająca. Niestety powoduje często osłabienie organizmu oraz spadek odporności. Jest jednak świetny sposób znany już od starożytności na rozgrzanie i umilenie chłodnych wieczorów – wino grzane popularne zwane jest dziś grzańcem. Jego podstawą jest czerwone wytrawne wino, które dosładza się miodem bądź cukrem wedle uznania i łączy z różnymi dodatkami jak owoce i przyprawy. Podgrzane do odpowiedniej temperatury wspaniale rozluźnia i poprawia samopoczucie. Pomaga także wyleczyć katar i przeziębienie.
Przeczytaj całość

Szampańskie (i nie tylko) opowieści w Karnawale

02-01-2015Wyświetleń: 924
Boże Narodzenie, Sylwester, Karnawał – czas toastów i bąbelków w kieliszkach nadal trwa i kto wie, może nabierze jeszcze rozpędu. Poświąteczny okres balów zimowych, maskarad i spotkań towarzyskich bardzo wszak temu sprzyja. Wino musujące, czy znakomity szampan nie jest przecież przeznaczony na jedną noc w roku– cieszmy się jego smakiem przez cały czas!
Przeczytaj całość

Wina musujące

27-12-2014Wyświetleń: 918

Bąbelkowy świat

Można powiedzieć, że wina musujące i szampany to najbardziej sezonowe trunki spośród wszystkich dostępnych na rynku. W ciągu roku są to wprawdzie doskonali towarzysze rozmaitych uroczystości – zarówno dużych, jak i tych małych, zarówno rodzinnych, jak i państwowych, to jednak przede wszystkim wiążą się one z jedną niepowtarzalną nocą w roku jaką jest Sylwester. Bo jakże świętować bez perlistych bąbelków?

Przeczytaj całość

Wina na Święta

28-11-2014Wyświetleń: 972

Wigilijne przysmaki na talerzu

 

Zgodnie z tradycją w dzień wigilijny obowiązuje post, zarówno jakościowy jak i ilościowy. Za dawnych czasów większość ludzi nie jadła niczego przez cały dzień, aż do wieczerzy wigilijnej. Bardzo dbano, aby na świątecznym stole znalazły się potrawy przyrządzone z produktów samodzielnie wyhodowanych, czyli pochodzących z gospodarstwa. Miało to zapewnić pomyślność i obfitość zbiorów w nowym roku. W czasie kolacji należało spróbować każdej z dwunastu postnych potraw, co gwarantowało nieprzemijające szczęście i radość do czasu kolejnych świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i stanowi nie lada wyzwanie dla naszych żołądków.

Przeczytaj całość

Andrzejki - wino, wróżby, zabawa

21-11-2014Wyświetleń: 1236

Andrzejki - święto wróżb i dobrej zabawy
 

Andrzejki to wyjątkowy dzień i jeszcze bardziej urokliwa noc – oto bowiem magia wkracza do rzeczywistości i tworzy z nią iście ezoteryczny wymiar stanowiący świetną rozrywkę nie tylko dla dzieci.  A zabawa najlepiej udaje się oczywiście przy dobrym winie.
 

Kiedyś Andrzejki traktowane były jako ostatnia szansa przed Adwentem, by móc „się wyszaleć” i zaznać przyjemności płynącej zarówno z jedzenia, jak i picia. Czas od grudnia do Świąt Bożego Narodzenia traktowany był bowiem podobnie do Wielkiego Postu – powstrzymywano się wtedy tradycyjnie od wszelkich zabaw. I choć dziś Kościół odszedł od tego zwyczaju, Andrzejki są nadal hucznie obchodzone, bywa, że bez gorącego wosku, ale na pewno z dobrym winem.
Przeczytaj całość

Mołdawskie skarby natury

24-10-2014Wyświetleń: 3322
Mołdawskie wina
Mołdawia jest krajem traktowanym trochę po macoszemu, uznawanym jako rubieże Europy pozbawione miejsc godnych uwagi. Nic bardziej mylnego. Państwo to ze względu na niekończące się winnice nazywane jest przez niektórych Francją Wschodu i do zaoferowania ma bardzo wiele. Wystarczy tylko wyciągnąć po to ręce.
Przeczytaj całość

Manischewitz – legenda koszerności

14-10-2014Wyświetleń: 3864

Manischewitz jest firmą założoną przez rabina Dov Behr Manischewitz w 1888 roku, która specjalizuje się w produkcji m.in. koszernych trunków. W tym celu spełniany jest cały szereg warunków, które uznać należy za zgodne z żydowskim prawem diety. Oznacza to, że zarówno składniki jak i sprzęt, za pomocą którego i w którym są one przetwarzane, a także sposób jego obsługiwania muszą spełniać bardzo specyficzne wymagania.

Przeczytaj całość

Mogen David – wino o kilku wymiarach

26-09-2014Wyświetleń: 2119

Można powiedzieć, że wina Mogen David są niczym kameleon – dostosowują się do każdej okazji i doskonale odnajdują się w roli towarzysza różnych potraw, od deserów i ciast zacząwszy, a na wołowinie i grillowanym kurczaku skończywszy. Wspaniałym doświadczeniem jest także ich solowa konsumpcja. Pomysłów na jej urozmaicenie jednak nie brakuje. Bardzo często wina Mogen David stanowią komponent koktajli i mrożonej herbaty. Najciekawszym rozwiązaniem jest pomimo wszystko użycie ich do wypieku ciasta.

Przeczytaj całość

Polskie wina

26-09-2014Wyświetleń: 1076
Wino znane jest w Polsce niemal od zawsze, a z jego produkcją wiąże się długa, piękna tradycja. Początkowo ustępowało ono popularności rodzimym piwom i miodom pitnym, lecz wraz z przyjęciem przez Polskę chrześcijaństwa wzrosło zapotrzebowanie na te trunek głównie ze względów liturgicznych. W przypadku „zwykłych śmiertelników” gościło ono głównie na stołach ludzi majętnych, a i to tylko w dni uroczyste.
Przeczytaj całość

Jesienne nowości w sklepie Euro-wino

19-09-2014Wyświetleń: 1154
Tysiące smaków oraz miliony amatorów – tak oto w dużym skrócie przedstawia się współczesny winiarski świat, który porównać można do orkiestry. Wino doskonale wykonuje w niej solówki, ale genialnie łączy się także w niezapomniane duety z jedzeniem – wydobywa i uszlachetnia smak wielu potraw – białych i czerwonych mięs, ryb, owoców morza, serów i słodkości tworząc tym samym niezwykłą symfonię stanowiącą rozkoszne wyzwanie dla zmysłów.
Przeczytaj całość

Wino sklep

16-09-2014Wyświetleń: 911

Kupowanie wina – gdzie i jak?

Wybór win jest dziś tak wielki, jak nigdy dotąd. Dla wielu to prosty zakup dokonywany w supermarkecie. Nabywanie wina z innych źródeł daje jednak bardzo wiele korzyści i dodatkowych możliwości: w specjalistycznym sklepie z winem można liczyć na fachową poradę, kując wino w sklepie internetowym można znaleźć najlepsza cenę, zaś zakup wina na aukcji to ryzyko i przygoda, ale też szansa na bardzo dobrą inwestycję.
Przeczytaj całość

Wina deserowe – osłoda na koniec lata

04-09-2014Wyświetleń: 1081
Wszystkie znaki na niebie i termometrach wskazują na to, że lato raczej się już skończyło. Afrykańskie upały zdecydowanie nie powrócą, a białe wino pite z wodą sodową dla orzeźwienia zastąpimy wkrótce aromatycznymi grzańcami. Dopóki jednak temperatury rażąco nie spadają proponujemy odkryć bajecznie słodki świat win deserowych, które pomogą nam odnaleźć sporo pozytywnych aspektów w panującej aurze i skutecznie rozprawią się z dopadającą nas chandrą. Zazwyczaj produkuje się je dodając do moszczu częściowo sfermentowany wysoko procentowy alkohol, który powstrzymuje, albo spowalnia fermentację – w ten sposób powstaje wiele cukrów i otrzymujemy dobre wino o wyjątkowej owocowej słodyczy.
Przeczytaj całość

Rodzime specjały – wina owocowe

29-08-2014Wyświetleń: 1525
Polacy są otwarci na nowości i chętnie poznają różne smaki – poszukują, testują, eksperymentują. Bardzo często jest jednak tak, że cudze chwalą, a swojego nie znają. Można powiedzieć, że dzięki podróżom oraz własnym poszukiwaniom nasza wiedza o winie nieustannie się powiększa, w związku z czym wina z Nowego Świata, czy wiodących krajów europejskich nie mają przed nami tajemnic.
Przeczytaj całość

Nowa Zelandia – mała kraina doskonałego wina

22-08-2014Wyświetleń: 1045

Nową Zelandię tworzą dwie wyspy: Północna i Południowa, na których wyróżnia się dziewięć regionów winiarskich. Wyspa Północna składa z pięciu, wśród których wiodącym jest Hawke’s Bay. Wyspa Południowa to cztery regiony z Marlborough na czele.
Przeczytaj całość

Chile – życie pośrodku z winem w tle

14-08-2014Wyświetleń: 1158

Odwiedzić jakieś miejsce jeden tylko raz to za mało, by należycie je poznać, a już w ogóle jeśli mamy na celowniku tak niezwykły kraj jak Chile. Tutaj trzeba by zamieszkać na jakiś czas, aby wchłonąć nieco jego klimat, charakter i kulturę. Dla miłośników win wymarzonym miejscem byłaby zapewne Dolina Centrala, w której toczy się niemal całe winiarskie życie tego państwa. 

 

 

Przeczytaj całość

Wino bezalkoholowe – reakcja na zmiany

08-08-2014Wyświetleń: 2268

Na powstanie wina bezalkoholowego wpływ miały dwa podstawowe czynniki. Pierwszym z nich jest wciąż rozwijająca się polityka antyalkoholowa, a drugim fakt, iż wina tradycyjne posiadają coraz wyższą zawartość alkoholu spowodowaną postępującym efektem cieplarnianym. Wedle prognoz specjalistów już niedługo większość win będzie musiała być poddawana delikatnej dealkoholizacji.

Przeczytaj całość

Neblina – chilijski klejnot

01-08-2014Wyświetleń: 990

Chile jest najpopularniejszym z południowoamerykańskich krajów winiarskich, jednym z nielicznych na całym świecie, które nie ucierpiały wskutek plagi filoksery. Większość winnic skupiona jest tutaj w Dolinie Centralnej pomiędzy Andami a Kordylierą Nadbrzeżną oraz w mniejszych dolinach dochodzących do oceanu.

Przeczytaj całość

Smak Włoch w kieliszku

25-07-2014Wyświetleń: 1040

Włoskie wina są różnorodne i przyjazne tak jak mieszkańcy tego kraju. Powstają tu zarówno aromatyczne gatunki korzenne, lekkie owocowe linie, jak i wykwintne trunki o wyszukanych nutach.

Przeczytaj całość

Białe wino - niebiańskie orzeźwienie na lato

11-07-2014Wyświetleń: 1143

Gdy temperatury powietrza osiągają najwyższy pułap w skali roku, z nieba leje się prawdziwy żar warto schować się w cieniu celem wytchnienia z kieliszkiem orzeźwiającego trunku.

Niezawodnym i sprawdzonym sposobem na wysokie temperatury jest lekkie, dobrze schłodzone białe wino, które doskonale ugasi pragnienie i ujarzmi nieco panujący skwar. W roli tej dobrze sprawdzą się także wina różowe oraz bardziej proste wina musujące.

Przeczytaj całość

Białe wino – idealny towarzysz na lato

27-06-2014Wyświetleń: 1517
Wino białe to zdecydowanie intrygujący trunek. Już samo jego określenie jest bardzo dyskusyjne. Dlaczego? Bo wino białe, nie jest przecież białe, jak mleko czy ser. Bywa żółtawe, słomkowe, jasno- cytrynowe, blado-różowe, bursztynowe, rdzawe, a czasami nawet zielonkawe. Ten ostatni kolor może wprowadzić jednak w błąd, gdyż określenie to nie dotyczy barwy wina, a jego niedojrzałości i jest tłumaczeniem nazwy portugalskiej apelacji Vinho Verde.
Przeczytaj całość

Porto – szczęśliwe dzieło przypadku

06-06-2014Wyświetleń: 1037
Gdy angielscy importerzy dotarli do Portugalii celem sprowadzenia nowych win na Wyspy nie zdawali sobie sprawy, że tutejsze wina z północnego wybrzeża mogą nie przetrwać trudu i czasu transportu. Wzbogaceni o doświadczenie w kolejnej wyprawie tym razem w górę rzeki Douro natrafiwszy na potężne ciemne wina postanowili zabezpieczyć je na wypadek zepsucia poprzez dolanie do nich brandy. I to był strzał w dziesiątkę. Wina nie tylko dojechały do Anglii w dobrym stanie, ale nabrały także dodatkowego, niezwykłego i niespotykanego nigdy wcześniej waloru.
Przeczytaj całość

CYDR

28-05-2014Wyświetleń: 1492
Cydr – doskonały smak orzeźwienia

Cydr to napój, który wspaniale orzeźwia i zawiera w sobie alkohol. Cydr to jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy napój idealny na letni czas.
Przeczytaj całość

J.P. Chenet - Francuski styl w winie zaklęty

23-05-2014Wyświetleń: 1596
Oblicze nie jednego miłośnika wina rozjaśnia się z pewnością na samo wspomnienie o Francji, w której powstają jedne z najwspanialszych win na świecie. Są one efektem wielopokoleniowego wsłuchiwania się w naturę, nie powinien dziwić zatem fakt, że niezmiennie cieszą się one bardzo dobrą reputacją.
Przeczytaj całość

Mogen David – gwarancja doskonałego smaku

16-05-2014Wyświetleń: 1022
O tym, że wino to wyjątkowy napój wie każdy, kto korzysta z jego dobrodziejstw. Trunek ten pijemy dla towarzystwa, ale także by zapomnieć o troskach. Sięgamy po nie dla uczczenia ważnych momentów w życiu oraz gdy chcemy po prostu miło spędzić czas – wino jest z nami zdecydowanie na dobre i na złe.
Przeczytaj całość

Wino Kagor

09-05-2014Wyświetleń: 2547

Wino Kagor – Mocarz

Historia wina Kagor rozpoczęła się w ojczyźnie Luisa de Funes już w XIII w. Jego nazwa pochodzi od francuskiego miasteczka Cahor, w którym to mieszkańcy produkowali ów trunek na bazie winogron odmiany Malbec.
Mnisi i duchowni prawosławni piją wino Kagor podczas ceremonii oraz obrzędów religijnych. Na Ukrainie obywatele spożywają je w charakterze lekarstwa na dolegliwości żołądkowe i przyznać należy, że jeśli faktycznie ma ono takie działanie, to nie ma na świecie smaczniejszego medykamentu.
Przeczytaj całość

Wino na majówkę

24-04-2014Wyświetleń: 1318
Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze niedawno ozdabialiśmy pisanki i wytworne babki wielkanocne popijaliśmy znakomitymi winami słodkimi, a już niedługo przyjdzie nam przygotowywać aromatyczne marynaty do karkówki i innych mięs na grilla. Weekend majowy zbliża się coraz szybszymi krokami i zdecydowanie sprzyja on rodzinno-towarzyskim spotkaniom na świeżym powietrzu ze znakomitym jedzeniem w roli głównej i zacnym winem w charakterze dodatku
Przeczytaj całość

Wino do 30zł

11-04-2014Wyświetleń: 1352
Świat win jest niezwykle fascynujący i bardzo różnorodny. Cechy te sprawiają, że porównać go można do nigdy niekończącej się podróży, w trakcie której ciągle poznaje się nowe smaki i aromaty oraz zdobywa doświadczenia.
Nie warto og­ra­niczać się w niej tyl­ko do jednego kierunku, czyli gatunku wina. Fajnie jest poeksperymentować, wgryźć się w historię tego trunku, poznać regiony w których powstaje oraz całą teorię o sztuce degustacji.
Przeczytaj całość

Museum Reserva - wino niezwykłe

04-04-2014Wyświetleń: 1615
Hiszpania – kraj pełen smaków i aromatów

Tempranillo to odmiana, która stanowi trzon najlepszych czerwonych win z Hiszpanii i Portugalii . Prawie każdy trunek z Rioja i Ribera del Duero zawiera w swej istocie ten szczep. W Portugalii odmiana ta jest powszechnie stosowana w Douro Valley, zarówno dla win stołowych, jak i tych wzmocnionych (Porto).
Przeczytaj całość

Święta życia - Wielkanoc

28-03-2014Wyświetleń: 1741
Na Wielkanoc czekamy z wielką niecierpliwością. To czas niezwykle wzniosłego, ale i radosnego nastroju, który mógłby towarzyszyć nam zawsze przez cały rok. Przygotowania związane z tym szczególnym czasem w każdym domu są nasilone. Stół nakryty białym obrusem, na nim wyjątkowe dekoracje, nierzadko własnoręcznie przygotowane przez domowników oraz pisanki – symbol Wielkanocy odnoszący się do nadziei wynikającej z wiary w Zmartwychwstanie.
Przeczytaj całość

Wino Mogen David

19-03-2014Wyświetleń: 5826
Wino to jeden z najczęściej wybieranych trunków alkoholowych. W zależności od rodzaju, można podawać je do wieczerzy, może być dobrym rozwiązaniem na przyjęciu, doskonałym wyborem podczas spotkania biznesowego. Dziś pragniemy przedstawić Państwu wino Mogen David, które jest jednym z lepszych, jeśli chodzi o cudowne trunki o niespotykanym smaku, cudownej woni i wyjątkowym doznaniu.
Przeczytaj całość

Pineau de Charentes – francuski przyjemniaczek

06-03-2014Wyświetleń: 1505
Pineau des Charentes jest słodkim, aromatycznym aperitifem, który wyraźnie spokrewniony jest z koniakiem. Trunek ten, podobnie jak szampan powstawać może tylko w jednym regionie świata, znajdującym się na terenach zachodniej Francji – Charentes. I na pewno jest znakomity, wszak z większości zasobów tego specjału korzystają głównie Francuzi – jego eksport jest bardzo skromny.
Przeczytaj całość

Hiszpański temperament w winie zaklęty

28-02-2014Wyświetleń: 1049
Hiszpania to państwo, którego obywatele rozkochani są w winie. Wieczorne wyprawy na kieliszek dobrego trunku stanowią nieodłączny styl iberyjskiego stylu życia. Tutaj bowiem świętuje się każdy wieczór, a najlepszym ku temu sposobem jest lekkie, klasyczne wino o truskawkowo-malinowym aromacie i nutach palonego dębu.
Przeczytaj całość

Wino u swych źródeł

17-02-2014Wyświetleń: 1507
Koszerne rarytasy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż to właśnie Bliski Wschód jest prawdziwą kolebką winiarstwa. Historycy utrzymują, ze to właśnie tu ponad 6000 lat p.n.e. człowiek po raz pierwszy zakosztował wina.
Koleje losu tego trunku biegły w tym rejonie po różnych torach nie dając zazwyczaj satysfakcjonujących wyników. Z biegiem czasu sytuacja zdecydowanie uległa poprawie, a nowocześni winiarze czerpiąc z tradycji zaczęli wytwarzać w tym zakątku globu jedne z najbardziej fascynujących win na świecie.
Przeczytaj całość

Riga Black Balsam - ryska mikstura lecznicza

14-02-2014Wyświetleń: 3799
Riga Black Balsam uchodzi za jeden z najbardziej charakterystycznych łotewskich napojów alkoholowych. Wedle podań został on skomponowany przez Abrahamsa Kunce’a, lokalnego znachora, kowala i farmaceutę. W tamtych czasach zapewne nie miał on świadomości, że dokonał on rewolucyjnego odkrycia, który zdobędzie ogromną popularność i uznanie wśród największych osób tego świata.
Przeczytaj całość

Walentynki

07-02-2014Wyświetleń: 1027
Otwórzmy nasze serca i przy okazji odkorkujmy jeszcze dobre wino.

Zbliżające się Walentynki są dobrym pretekstem do zarezerwowania sobie większej ilości czasu i spędzenia go z ukochaną osobą.
Przeczytaj całość

Grzańce - radość z wina zimą

31-01-2014Wyświetleń: 1075
Grzańce – cieplusio, milusio...

Obecnie bardzo modne są tendencje zdrowo żywieniowe, coraz więcej osób zmienia w związku z tym swój styl życia i większą uwagę zwraca na to co je i pije. Bardzo rozprzestrzeniona jest w tym moda na produkty regionalne. Do tej kategorii można z powodzeniem przypisać grzańce oraz produkty konińskiej firmy Vinkon i jej wina marki Potęga Tradycji.
Przeczytaj całość

Francis Coppola

24-01-2014Wyświetleń: 1224
Wino niczym sztuka

Francis Coppola to człowiek, którego amatorom dobrego kina nie trzeba przedstawiać. Każdy przynajmniej raz obejrzał jego genialną gangsterską trylogię „Ojciec chrzestny” opowiadającą o włoskiej rodzinie mafijnej w USA, czy zjawiskową opowieść o wojnie w Wietnamie "Czas apokalipsy" na podstawie powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności”.
Przeczytaj całość

Wielki człowiek - wielkie wino

10-01-2014Wyświetleń: 1180

Wszystko zaczęło się 13 lat temu, kiedy to wybitny znawca wina i właściciel kilkudziesięciu winnic Bernard Magrez szukał wyjątkowego i godnego patrona swoich win. Spotkał wówczas Gerarda Depardieu, który tak samo jak Magrez zawładnięty pasją wina od razu znalazł z nim nić porozumienia.

Przeczytaj całość

Nadchodzi czas toastów

13-12-2013Wyświetleń: 1094
Boże Narodzenie, Sylwester, a zaraz potem Karnawał - niezwykły okres pełen radości, uroczych niespodzianek, wielu spotkań w miłym gronie, szampańskiej zabawy.

Dom Pierre Perignon kosztując szampana wykrzyknął: "Ja piję gwiazdy!". Wino musujące jest jednym z naczęściej degustowanych win na świecie i najcżęściej również wznosi się nim wszelkiego rodzaju toasty. "Pijąc gwiazdy" można również luksusowo pić 22-karatowe złoto, zawarte w niezwykłym winie musującym Blue Nun Gold.

Przeczytaj całość

Mogen David Moscato

23-11-2013Wyświetleń: 1341
Musująca nowość

Niezwykle lekkie, bardzo rześkie wino musujące z naturalną słodyczą wzbogaconą o delikatną nutę brzoskwini, moreli i melona.

Kolejne fantastyczne wino z rodziny Mogen David - pierwsze białe i pierwsze mususjące.

Przeczytaj całość

Whatever It Takes

12-11-2013Wyświetleń: 1250
Gwiazdorskie wina

Charlize Theron zdecydowanie może uderzyć do głowy. Przy Pierce Brosnanie na pewno miło byłoby podyskutować o najnowszym lub nieco starszym Bondzie. W towarzystwie Georga Clooneya uda się każdy wieczór ze znajomymi, a już w ogóle gdy pojawią się na nim także chłopaki z ColdPay, czy sam David Bowie. Penelope Cruz można z kolei śmiało postawić na stole i… podziwiać – najlepiej wszystkimi zmysłami!
Przeczytaj całość

Grzańce

30-09-2013Wyświetleń: 1384
Wino na dłuższe wieczory

Wino posiada całą gamę zmysłowych i zdrowotnych właściwości. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych należy zauważyć, że rozgrzewa ono ciało i skutecznie poprawia ogólne samopoczucie, co jest szczególnie ważne jesienią.
Przeczytaj całość

Akcesoria do wina

09-09-2013Wyświetleń: 2148
Butelkę wina można otworzyć na wiele sposobów. Można widelcem, śrubokrętem, długopisem - podpowiedzi i fantazyjnych przykładów jest naprawdę mnóstwo. Zważywszy na charakter i jakość trunku
 
jakim jest wino, warto mieć pod ręką coś co pozwoli nam traktować butelkę wina w sposób godny i pełen szacunku.
Przeczytaj całość

Mogen David - trzech Braci

30-07-2013Wyświetleń: 1350
Wśród win z rodziny Mogen David czas powitać nową pozycję - Mogen David Blackberry.
Kolejny zachwycający Mogen David - słodki, o przyjemnym i wyjątkowym smaku jeżyny. Jak każda pozycja z Mogen Davida wino to zachwyca głębokim rubinowym kolorem z granatowymi odblaskami.
Mogen David Blackberry
Przeczytaj całość

Wino na wesele

12-07-2013Wyświetleń: 1188
Wesele bez dobrego wina to jak letnie wakacje bez słońca.

Uracz swoich gości dobrym winem.

Wino to trunek ekskluzywny, wykwintny, luksusowy, nietuzinkowy i powszechnie lubiany.

Przeczytaj całość

Sezon na grilla

27-06-2013Wyświetleń: 1136
Sezon na grilla rozpoczął się już dawno. W zasadzie nie ma sztywnych, ani ściśle określonych ram czasowych, jeśli chodzi o sezon grillowy. To natura, słońce i temperatura dyktują zarówno rozpoczęcie, jak i zakończenie okresu, gdy potrawy z grilla przyrządzone na świeżym powietrzu goszczą na naszych stołach.
Przeczytaj całość

Label 5

14-10-2012Wyświetleń: 1063
Label 5 to szkodzka whisky, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród smakoszy trunków o cięższym procencie działania.
Przeczytaj całość

Winorośl

01-10-2012Wyświetleń: 1128

Bo w ogrodzie rośnie pnącze, w dzikim winie świat się plącze.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE
Przeczytaj całość

Winoterapia

20-08-2012Wyświetleń: 1104
Winoterapia to nie tylko nowa moda. To coś więcej. To nauka połączona z wykorzystywaniem dóbr natury. Zalety winoterapii są niezwykłe.
Przeczytaj całość
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepuZrezygnuj
Zamówienia realizujemy w terminie od 1 do 3 dni roboczych.
Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.
Zapraszamy serdecznie