wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Wytworne wina z Izraela na Wielkanoc

Wytworne wina z Izraela na Wielkanoc

Data dodania: 13-03-2024
Biblia nie pozostawia żadnych wątpliwości – wino towarzyszyło ludziom od niepamiętnych czasów. Noe zapoczątkował tradycję winiarską, jako pierwszy zasadził winorośl, a następnie zrobił z jej owoców wino. Mojżesz prawdopodobnie również znał się na rzeczy, czy to przypadek, że jego wysłannicy powrócili z Ziemi Obiecanej z ogromną kiścią winogrona? Może to wino sprawiło właśnie, że dożył, wedle przekazów biblijnych, 120 lat? Król Dawid z kolei zwykł mawiać, że wino rozwesela serca, a wiedza ta musiała się zrodzić nie inaczej, jak na kanwie własnego doświadczenia. Bo wino w Izraelu było niegdyś spożywane chętniej niż woda, było codziennością dla wszystkich, walutą, z której korzystano niezależnie od statusu.


Bieg historii oraz splot rożnych wydarzeń nie umocniły pozycji Izraela jako potentata winiarskiego, wręcz przeciwnie. Mądre inwestycje, a co ważniejsze „właściwi ludzie na właściwych miejscach” zmieniły z czasem postrzeganie tego kraju. A zwrot jest wręcz niesamowity. Wina izraelskie należą dziś do prawdziwej winiarskiej elity, wyróżniają się niezrównaną klasą i smakiem, którego próżno szukać w butelkach win europejskich. Jako, że tradycje winiarskie nie były tutaj przekazywane z pokolenia na pokolenia Izraelczycy wypracowali swoje własne metody, które stopniowo doprowadzili do prawdziwej perfekcji. Czy to iskra boża? Jest to rzeczą prawdopodobną, tutejsi mistrzostwie wina sadzą swe krzewy winne z niebywałym szacunkiem, ale też świadomością, że spełniają się proroctwa.

Izraelczycy w nawias wzięli tzw. „duszę terenu”, a główny nacisk położyli na zastosowanie najnowocześniejszych technologii dokonując fermentacji w kotłach z nierdzewnej stali, komputerowo kontrolując temperaturę i inne współczynniki.

Efekt? Morze nagród na międzynarodowych konkursach.

W Polsce wiodącymi markami win izraelskich jest Golan Heights Winery posiłkujący się tradycją francuską oraz Barkan odnoszący się do osiągnięć specjalistów australijskich. Ich wina olśniewają i hipnotyzują, zdobywają względy konsumentów już od pierwszego łyku. Zbliżające się Święta Wielkanocne są bardzo dobrą okazją, by odkryć ich wyjątkowe smaki.

Polecamy rasowe wina Yarden, m.in. Yarden Cabernet Sauvignon oraz bardziej przystępne cenowo Barkan, np. Barkan Classic Shiraz czy Barkan White Semi Dry.


Przejdź do strony głównej
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepuZrezygnuj
Zamówienia wysyłamy w terminie od 1 do 4 dni roboczych.
Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.
Zapraszamy serdecznie