wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Z jakim winem komponować dania jarskie?3

Z jakim winem komponować dania jarskie?

Data dodania: 26-01-2018
Czasem szczególnie kojarzącym się nam z bezmięsnymi daniami jest Wigilia, wówczas na stole królują ryby pod najróżniejszymi postaciami. Ale ryby w mniejszych, bądź większych ilościach spożywamy przecież także w ciągu roku. Ogólnie przyjęta zasada zaleca komponowanie ryb z winami białymi. Ich rodzaj zależy jednak od tego, w jaki sposób ryba została przyrządzona. Do tej w wersji gotowanej odpowiednie będzie wino łagodniejsze, półwytrawne, a nawet półsłodkie. W tych kategoriach szczególnie polecamy półwytrawne Marques de Fuertigo oraz półsłodkie, szlachetnie stonowane Rene Barbier Vina Augusta.


Jeśli ryba jest smażona, czy pieczona, a przez to bardziej pikantna lub też polana sokiem z cytryny – zestawmy ją wówczas z białym winem wytrawnym. Doskonałą propozycją będzie tutaj portugalskie, tzw. vinho verde (z portugalskiego - zielone wino), np. Lagosta, które jest niezwykle rześkie i świeże. Bardzo fajnie pije się je także w upały – doskonale gasi pragnienie i przynosi błogie uczucie orzeźwienia. Serdecznie polecamy też Państwa uwadze białe nowości z Grecji – wina Alpha  oraz doskonałe trunki z Niemiec Limit.

 


W kwestii innych dań jarskich, obowiązuje zasada komponowania wina względem smaku i pikantności potrawy – kolor wina nie ma tutaj aż takiego znaczenia. I tak np. kotlety zrobione na bazie soi znakomicie będą smakować z winem czerwonym. W przypadku delikatnych sałatek opartych wyłącznie na warzywach proponujemy białe oraz lekkie wina czerwone półsłodkie i półwytrawne, do tych bardziej pikantnych podajmy wina idące w kierunku bardziej wytrawnych. Do bigosu pasuje czerwone wino, które dobierajmy w myśl: im kwaśniejsza kapusta - tym kwaśniejsze wino. A pierogi ruskie lepiej popijać maślanką J

 


Jak kuchnia bogata tyle możliwości komponowania potraw z winem – zachęcamy do eksperymentów J

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj