wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Wino i żywność wege – da się lubić

Wino i żywność wege – da się lubić

Data dodania: 08-05-2018
W ogólnie przyjętych zasadach łączenia jedzenia z winem przyjęto, że wino czerwone podawane jest do mięs, a wino białe do drobiu i owoców morza. A co z kuchnią wegetariańską? W tym przypadku zazwyczaj serwuje się do niej wina białe, względnie różowe. Wegetarianie jednak na przekór regułom coraz częściej sięgają przy posiłkach po wina czerwone.  I wcale źle na tym nie wychodzą :) okazuje się bowiem, że możliwości łączenia wina czerwonego z kuchnią opartą na roślinach jest całe mnóstwo. Dowodzi to wszechstronności wina czerwonego, o jaką być może wcale byśmy go nie podejrzewali..


Złota zasada mówi: ważniejsze niż sztywne reguły są nasze gusta kulinarne. Takie podejście zachęca więc do eksperymentowania oraz poszukiwań w potrawach i winach zarówno cech wspólnych, jak i różnych pod względem aromatu. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto kierować się pewnymi rozsądnymi wytycznymi. Otóż wino nie powinno tłumić bądź zniekształcać charakteru potrawy – podobnie zresztą jak potrawa, która nie może gasić aromatu wina. Reguła asocjacji „podobny z podobnym” w przypadku kuchni wege wydaje się zatem brzmieć najrozsądniej. Jednym z najlepiej prezentujących się w niej win czerwonych jest Pinot Noir. (Osobliwe w tym kontekście wypada popularne w winiarskim świecie stwierdzenie, że szczep Pinot Noir jest szczepem białym przebranym za czerwone.)Wino to doskonale wypada z sezonowymi warzywami, risotto, grzybami, a nawet rybami!

Z kuchnią wegetariańską doskonale łączą się wina włoskie, np.Chianti Classico – z makaronem w sosie pomidorowym, pizzą Margheritą nie ma sobie równych! W łączeniu wina z jedzeniem pamiętajmy, że nie może ono tłumić bądź zniekształcać charakteru potrawy, podobnie jak potrwa nie powinna gasić aromatu wina.

Serdecznie zachęcamy do własnych eksperymentów lub podążania szlakiem sprawdzonych duetów :)

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj