wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Wina z Massandry – krymski czar3

Wina z Massandry – krymski czar

Data dodania: 14-03-2014 Infor­ma­cje na temat pro­dukcji wina na Krymie sięgają już V wieku p.n.e. Wtedy to Grecy osiedlili się na tutejszych ziemiach i założyli pier­wsze winnice.

Koleje rozwoju krymskiego winiarstwa naznaczone są burzliwą historią tego regionu. W wyniku licznych najazdów winorośl wielokrotnie była tu doszczętnie niszczona. Przełom nastąpił w XIX wieku i ściśle wiąże się z osobą kniazia Golicyna - znakomi­tego znawcy win, ale też i świet­nego orga­ni­za­tora. Rozpoczął on pracę przy budowie win­nicy Massandra, która dziś cieszy się ogromną popularnością i produkuje wina tak niezwykłe, jak niezwykła jest bajka „Alicja w krainie czarów”. A można powiedzieć, że wina krymskie mają w sobie tyle tego czaru, ile piasku znajduje się na pustyni.

altWina ukraińskie - Skarby Massandry

Sukces tej win­nicy z pewnością nie jest dziełem przypadku. Składa się na niego szereg czynników, w tym ide­alny kli­mat do uprawy winorośli, specy­ficzne podłoże, a także odpowied­nie odmi­any – zarówno europejskie Caber­net Sauvi­gnon, Mer­lot, czy Pinot Noir, jak i gruz­ińskie Saper­avi oraz Rkat­siteli. Bardzo wielkim uznaniem cieszą się również rodz­ime szczepy krym­skie, wśród których jedną z większych gwiazd jest Kokur Suroż.

Krym­skie wina kuszą wyrafi­nowanym buki­etem z wyraźną nutą smakową. Leżakowanie przez 2 – 5 lat w dębowych beczkach nabierają dodatkowych szlachetnych akcentów. Są bardzo wyjątkowe i mają niesamowity charak­ter.

Podobno podziemi­a mas­sandryjskie kryją w sobie wina z roczników od 1775 roku o łącznej wartości dwustu mil­ionów dolarów. Skarby te przetr­wały czasy wojny, gdyż Mas­san­drę objął kuratelą sam Stalin i nie dop­uś­cił tym samym do jej zniszczenia i gra­bieży. Ta unikalna kolekcja win jest jedną z największych na świecie.

Perły Ukrainy
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj