wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Wino - informacje » Wina musujące - i na toast i na upał :)

Wina musujące - i na toast i na upał :)

Data dodania: 07-06-2019
Rosnąca popularność, ale też duża wyższa jakość win musujących skłoniły wielu producentów, spółdzielni i plantatorów aby umieścić ten rodzaj trunków w swoich portfoliach. Zamysł ten udał się z wielkim sukcesem i dobrych win musujących o bardzo indywidualnych stylach dostępnych jest na rynku coraz więcej.


altJakość wina musującego zależy przede wszystkim od jakości jego wina bazowego (powinny mieć one 80 - 85 g alkoholu / litr oraz całkowitą kwasowość 7 - 10 g / litr ), a także od zastosowanej metody produkcji. Możliwości jest całkiem sporo, wszystko zależy od tego, jaki produkt i w jakim czasie planujemy otrzymać.


Schemat produkcji wina musującego jest dwufazowy. W pierwszym etapie fermentacji poddawane jest wino bazowe. Następnie dodawana jest specjalna mieszanka cukru i drożdży, która wywołuje drugą fermentację. I tutaj następuje istotne dla jakości wina rozróżnienie, bowiem druga fermentacja zachodzić może w butelce lub kadzi.


Wino może zostać także nasycone dwutlenkiem węgla poprzez wtłoczenie go doń z zewnątrz. Otrzymujemy wówczas wino gazowane. Powstałe w ten sposób bąbelki są duże i szybko się ulatniają co sprawia, że różnica jakościowa między winem musującym, a gazowanym jest ogromna.


Metodę, w której druga fermentacja zachodzi w butelce określana jest mianem klasycznej lub szampańskiej, powstające w ten sposób trunki należą do najbardziej prestiżowych.


Metoda dopuszczająca drugą fermentację w kadziach nazywana jest metodą Charmat. Cały proces przeprowadzany jest masowo w dużym zbiorniku, w którym łączone są wszystkie składniki wina musującego. Gotowy produkt otrzymuje się w ten sposób szybciej i dzięki temu winiarnie mogą sprawniej reagować na warunki rynkowe niż duże domy produkujące szampana.


Przyjęło się, ze wino musujące doskonale pasuje na pierwszy toast. I w rzeczy samej – tak jest! Ale wino to nie powinno być tylko ograniczane do tej jednej okazji. I bez okazji jest świetne, zwłaszcza w upały – doskonale gasi pragnienie. Serdecznie polecamy wina musujące i lekkie Frizzante, zwłaszcza słodkie owocowe Vionelli.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wino - informacje
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepuZrezygnuj
Zamówienia realizujemy w terminie od 1 do 3 dni roboczych.
Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.
Zapraszamy serdecznie