wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Wina mołdawskie – pokusa nie do odparcia3

Wina mołdawskie – pokusa nie do odparcia

Data dodania: 10-02-2016 Myśląc o Mołdawii można mieć wiele skojarzeń, jednak tym które nasuwa się najczęściej jest wino. Trunek ten towarzyszy mieszkańcom tego kraju niemal od urodzenia, aż do późnej starości. W chwilach, w kiedy się cieszą i w chwilach zadumy. Jest obecny przy śniadaniu, kolacji i obiedzie, można zakupić go wszędzie i w takiej formie, na jaką mamy akurat ochotę – z beczki, w butelce, a nawet ze szklanki. Zaznaczyć należy również, że w każdym szanującym się domu jest mała piwniczka, w której gospodarz przechowuje przynajmniej kilkaset litrów własnej produkcji.

altPo latach bycia częścią ZSRR, w którym stawiano głównie na ilość, wina mołdawskie zaczynają przeobrażać się w trunki jakościowe, które cieszą podniebienia nie tylko zwykłych obywateli, ale także królewskich nobilów. Wieść gminna niesie, że dwór brytyjski zaopatruje się właśnie tutejsze trunki.


W historię winiarstwa mołdawskiego wpleciona jest legenda dotycząca oblężenia lokalnej twierdzy, w której brakowało jedzenia i picia. Pewnego dnia niespodziewanie nad warownię nadleciały bociany z winogronami w dziobach, upuściły je na dziedziniec twierdzy wprost pod nogi oblężonych. Dało im to możliwość posilenia się oraz podniosło morale załogi, która odzyskała wiarę w zwycięstwo. Bocian trzymający w dziobie winogrona stał się symbolem mołdawskiego winiarstwa i a historia mołdawskich twierdze splotła się z winem.


Jedną z gwiazd winiarstwa mołdawskiego jest wino Kagor. Posiada ono wytworną, ciemno-rubinową lekko połyskliwą szatę oraz niespotykany w innych winach aromat i smak. Odrobina czekolady, subtelne ilości owoców takich jak śliwka, czarna porzeczka, cytrusy, wiśnia, czereśnia oraz słodkich bakalii wprowadzają urocze zawirowania w jego zmysłowy odbiór.


Być może kolejnych perełek doszukają się Państwo w nowościach z Mołdawii, które już od środy dostępne są w sklepie Euro-wino – zapraszamy.
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj