wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Wina kalifornijskie – jestem na tak!

Wina kalifornijskie – jestem na tak!

Data dodania: 24-01-2019
Uprawa winorośli w „Złotym Stanie” Ameryki Północnej ma wieloletnią tradycję, a za sprawą przybyłych tam 300 lat temu hiszpańskich misjonarzy Kalifornia stała się istną winiarską mekką, z której pochodzą najszlachetniejsze amerykańskie wina. Mimo tak wspanialej historii największe uznanie na światowej arenie wina kalifornijskie zdobyły dopiero po paryskich targach degustacyjnych, podczas których w ślepej degustacji bezkonkurencyjnie zwyciężyły one nad najlepszymi francuskimi Bordeaux oraz białymi burgundami z Grand Cru.


altObecnie Kalifornia jest czwartym co do wielkości producentem wina na świecie i podobnie jak Francja, czy Włochy posiada własny podział na regiony winiarskie AVA – American Viticultural Areas które są bardziej liberalnymi odpowiednikami europejskich apelacji. Regiony AVA mogą zawierać w sobie mniejsze subregiony, ponadto poszczególne AVA mogą też na siebie zachodzić. System klasyfikacji AVA dotyczy jedynie miejsca pochodzenia winogron, nie ingeruje natomiast (jak w Europie) w parametry takie jak wydajność winnicy, metody wytwarzania wina czy odmiany uprawianych winorośli.

Wśród wszystkich regionów winiarskich w Kalifornii jednym z najsłynniejszych jest Napa Vallley – spokojny niegdyś wiejski zakątek, który dzięki sławie tutejszych winnic oraz bliskości San Francisco stał się obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych USA.

Doskonałym przykładem oddającym klimat, charakter oraz serce tutejszych winemakerów jest jeden z najstarszych szczepów uprawianych na kalifornijskich ziemiach – Zinfandel. Odmiana ta, znana w południowych Włoszech jako primitivo daje mocne soczyste wina czerwone o jagodowym charakterze i miękkich taninach, jak np. Francis Coppola Zinfandel oraz lekkie, delikatne rose, jak np. Mogen David Zinfandel. Przy ostatnim z tych win warto by zatrzymać się dłużej..

Mogen David Zinfandel jest winem pochodzącym z bardzo sławnej rodziny win Mogen David, które od lat cieszą się niezwykłym uznaniem wśród konsumentów na całym świecie. Swój niebywały sukces zawdzięczają wysokiej jakości oraz bardzo przyjemnemu smakowi, który wyróżnia je na tle konkurencji. Oprócz tego Mogen David Zinfandel charakteryzuje się rześkim, owocowym aromatem z przewagą truskawki i banana. Podobnie jak spokojny Mogen David Moscato jest to bardzo przyjemne wino, które doskonale sprawdzi w towarzystwie lekkiego jedzenia.

Gorąco polecamy całą plejadę Mogen Davidowych Gwiazd na karnawał!

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj