wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Villa Maria - nowozelandzkie klejnoty

Villa Maria - nowozelandzkie klejnoty

Data dodania: 06-03-2015 Nowa Zelandia to kraj hodowców owiec i winogrodników. Największym atutem tego kraju jest minimalne zaludnienie i ogromne obszary, niezamieszkane i niemal nienaruszone obecnością człowieka. Czysta, nieskażona przyroda odwdzięcza się wspaniałymi darami natury.

Nowa Zelandia jest krajem, który w ostatnich paru dziesięcioleciach odnotował najbardziej spektakularne wejście na rynek winiarski. Sukces połączony był oczywiście z ogromną, imponującą i bardzo potrzebną przemianą wewnętrzną. Nowa Zelandia z tak dobrymi winami jest stosunkowo młodą krainą winiarską. Po latach stagnacji, różnego rodzaju zawieruchach, wielu próbach i poszukiwaniach w latach 80. XX wieku ruszyła pełną parą z nową i gigantyczną energią winiarską.

Podniebienia konsumentów podbił osławiony już i uznany za najlepszy na całym świecie sauvignon blanc. Bo sauvignon blanc z Nowej Zelandii jest jedyny w swoim rodzaju i nie do podrobienia. Najlepszy z najlepszych powstaje w regionie Marlborough, który znajduje się na północy wyspy południowej. Smakoszy zachwycił jego ultraświeży, żwawy, aromatyczny i "zielony" charakter. To właśnie sauvignon blanc z nikomu nieznanego regionu na końcu świata zaczęło zgarniać medale jeden za drugim na najważniejszych konkursach enologicznych.

altRegion Marlborough to najbardziej słoneczny region w całej Nowej Zelandii. To właśnie tutaj odnotowuje się największą liczbę słonecznych godzin w ciągu roku. Codziennie jest tutaj pochmurno i pada deszcz, ale pomiędzy tymi zjawiskami przyrody świeci gorące słońce. Dzięki tym intensywnym promieniom tak dobrze mogą dojrzewać owoce, z których powstaje najpyszniejsze sav - czyli sauvignon blanc. Marlborough to idealna i magiczna wręcz synergia różnych czynników, jak siedlisko, warunki klimatyczne, warunki glebowe, które dodatkowo wspierane przez ludzkie umiejętności i doświadczenie pozwala cieszyć się winami niezwykłej urody.

Winnica Villa Maria jest dziś jedną z najbardziej liczących się winnic w Nowej Zelandii. Może ona pochwalić się wieloma ogromnymi sukcesami. Główny enolog Villa Maria otrzymał w 2000 roku tytuł Master of Wine. Villa Maria ma winnice w regionie Marlborough, Gisborne, Auckland czy Hawke's Bay. Jest ona pierwszą winnicą w Nowej Zelandii, która wprowadziła wina organiczne w Europie.

alt

Zróżnicowanie temperatur dnia i nocy, podobne nieco klimaty jak w Burgundii jest również bardzo korzystne nie tylko dla sauvignon blanc, ale również dla czerwonych odmian, zwłaszcza pinot noir. To właśnie pinot noir czeka w kolejce do zdobycia podobnego uznania jakiego doświadczył sauvignon blanc. Warunki klimatyczne przyczyniają się do większego nagromadzenia garbników pod skórką, co prowadzi do tego, iż nowozelandzki pinot noir będzie zazwyczaj ciemniejszy i bardziej taniczny od burgundzkiego. Przewiduje się, iż to właśnie ta odmiana będzie kolejną gwiazdą regionu.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj