wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Szampan - wino musujące

Szampan - wino musujące

Data dodania: 18-07-2012 Szampan czy wino musujące, czy to to samo


Szapman

 

Można powiedzieć, że nie ma drugiego takiego napoju alkoholowego na świecie, który zyskałby równie duży rozgłos jak szampan. Uwiecznia on jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu – to szampanem wszak wznosimy toasty w urodziny, rocznice, czy witając młodą parę na weselu. Trunek ten stał się już niemal sztandarowym elementem uwieczniającym wielkie finały rozgrywek sportowych, a wystrzeliwane pod ciśnieniem korki z jego butelek nieodzownie łączą się z zabawą sylwestrową, nadając jej wyjątkowy rys luksusu.

Ojczyzną szampana jest Francja, dokładnie zaś Szampania i tylko tam produkowane wina musujące mają prawo do tytułowania ich tym mianem.

Szampan wytwarzany jest bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla – gaz ten tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Jego butelkowanie następuje stosunkowo wcześnie, gdy wino jest jeszcze młode i nie do końca przefermentowane. Szybkość ta podyktowana jest chęcią zachowania jak najlepszego aromatu trunku. Jest ona także przyczyną jego naturalnej gazowości. Owa cecha musowania przysparzała winiarzom wielu trosk do tego stopnia, że szampan nazywany był swego czasu "winem diabelskim" z powodu wybuchających butelek.

W historii szampana niezwykle ważna jest osoba Doma Perignona, mnicha i szafarza z opactwa benedyktyńskiego w Hautvillers, który w innowacyjny sposób podchodził do jego produkcji.  Wprowadził on także używanie korka z dębu, przywiązywanego do butelki włóknem konopnym nasyconym olejem, co sprawiało, że wino zachowywało świeżość i pianę. Ponad to kazał wzmocnić butelki (wykonywane z grubego szkła), aby uniknąć ich wybuchania. Warto zauważyć, iż grubość butelki, jak również jej mocno wklęsłe dno nie są przypadkowe – musi wszak ona wytrzymać ciśnienie gazu rzędu 6 atmosfer! (1 atm = 101325 Pa).

Szampan jest wyjątkowym alkoholem. Charakteryzuje go ściśle określony obszar uprawy, ręczne zbiory winogron (używanie kombajnu jest tu zabronione), fermentacja wina w butelkach oraz… niecylindryczny kształt korka. W przypadku szampana posiada on bowiem charakterystyczną formę grzyba, a przytrzymywany jest kapslą i kagańcem z drutu. Na uwagę zasługuje także fakt, że trunek ten może być tworzony tylko na bazie trzech odmian: Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay.

Szampan przywołuje na myśl takie skojarzenia jak szczodrze pełny, elegancki, finezyjny, świeży i wzbogacony o drobny bąbelkowy niuans. Jego smak prowadzi w swoistą podroż zaczynającą się od cytrusowych, tudzież kwiatowych aromatów, a kończącą na zaskakującym finiszu wanilii czy prażonych orzechów. W zależności od zawartości cukru szampany klasyfikuje się w następujący sposób:

§  Bardzo wytrawny (Brut intégral, Brut zéro)

§  Wytrawny (Brut)

§  Półwytrawny (Sec)

§  Półsłodki (Demi sec)

§  Słodki (Doux)

 

Nikogo nie powinno dziwić, że szampany uznawane są za najświetniejsze wina musujące na świecie. Co więcej, honorowane są one także, jako najdoskonalsze wina świata wśród wszystkich znanych rodzajów win.

 

DOBRANA Z NICH PARA

 

·         Wino musujące, np. Pares Balta Cava Brut doskonale komponuje się z truskawkami marynowanymi w zielonym pieprzu okrytymi delikatną pierzynką lodów waniliowych lub pogrążonymi w słodkiej głębi czekolady.

·         Dla smakoszy win musujących, ale też wielbicieli piękna, idealnym rozwiązaniem jest butelka zadziwiająco dobrego musującego wina czeskiego z reprodukcjami dzieł Alfonsa Muchy na etykiecie – Mucha Sekt.

  
Szampan to wino musujące produkowane w regionie Francji - Szampania.

Nazwa została zastrzeżona w 1911 jako znak handlowy.

Pozostałe wina musujące we Francji noszą nazwę mousseux.

Do produkcji Szampana stosuje się głównie wina białe musujące ze szczepów winogron chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Wina te nazywa się czasami  po prostu "szampanem", bez podawania szczegółów.
Wina te uchodzą za doskonałe i dlatego są stosunkowo drogie.

Polecamy: szampan

Paulina Czentorycka

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj