wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Święta, święta..3

Święta, święta..

Data dodania: 20-12-2016 Czas płynie w jednym tempie, choć czasami wydaje się nam, że bardzo przyśpiesza lub zwalnia. Za oknem krajobraz jesienno-zimowy, drzewa bez liści, niebo o odcieniach stali, a w sklepach pojawiają się bożonarodzeniowe ozdoby i specjały. To wspaniały, wręcz magiczny czas, w którym szukamy upominków dla najbliższych, ustalamy świąteczne menu i kupujemy to wszystko, co naszym zdaniem jest nam niezbędne do stworzenia wyjątkowej świątecznej atmosfery.


altA jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Wigilia jest dla większości Polaków najbardziej uroczystym dniem roku wydatki z nią związane często przekraczają standardowy budżet.

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas spędzony w rodzinnym gronie. Bardzo nam zależy, by te kilka dni upłynęło w jak najlepszej atmosferze, dlatego nie wahamy się wydać naprawdę dużo pieniędzy – Święta są przecież raz w roku i większość z nas jest zdania, że nie można na nich oszczędzać. Podczas ich trwania spożywamy tradycyjne, wyśmienite potrawy, a także dobre, podkreślające uroczystość świątecznych dni oraz smak serwowanych dań alkohole.


Świąteczne menu, świąteczne trunki

Świąteczne potrawy są silnie związane z obyczajami – kraju, regionu, rodziny. Ich smaki przenoszą nas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w czasy dzieciństwa. Zgodnie z tradycją powinno ich być 12 i każdej trzeba skosztować – by zapewnić sobie przychylność losy w nadchodzącym roku. W każdym domu wigilijne menu jest podobne, ale jednak zawsze nieco inne. W Wielkopolsce na stole gości groch z kapustą – symbol miłości i dostatku, barszcz czerwony z uszkami, ryby pod wieloma postaciami, w tym karp, łosoś, pstrąg, czy śledzik z ziemniakami, pierogi, makiełki. Do najdawniejszych jadanych w Polsce dań wigilijnych należy kutia z maku i pszenicy utartych z miodem.


Zwieńczeniem tak uroczystego i obfitego menu są doskonale wina, które świetnie sprawdza się także w roli partnerów do potraw. Do wigilijnej ryby doskonale pasują białe stonowane wina, których kluczem jest umiarkowanie, a także lekko tłuste i przenikliwie czyste węgierskie tokaje. Smak deserów można podkreślić doskonałym Porto.
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj