wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Smak Chorwacji w Polsce

Smak Chorwacji w Polsce

Data dodania: 28-09-2018
Można założyć, że w Chorwacji znajduje się 45000 hektarów winnic. Większość z nich obsadzana jest autochtonicznymi, pojedynczymi szczepami. Roczna produkcja nie jest imponująca, a jej 60% stanowią wina białe. Szczególnym rysem tego bałkańskiego kraju jest fakt, że tutejsi winiarze to, co najlepsze zachowują dla miejscowej ludności. Jeśli zatem na wakacjach smakowały nam chorwackie wina, bardzo możliwe, że w tych, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia po prostu byśmy się zakochali....


Chorwacja to pierwszy bałkański kraj, który od 1986 roku stosuje klasyfikację win. Jest ona następująca:

  • wina stołowe bez pochodzenia – stolno vinos bez porijekla
  • stołowe wina regionalne – Stolno vinos knntrolinarim porijeklom
  • wina z kontrolowaną jakością - kvalitetno vinos kontroliranim porijeklom
  • wina najwyższej jakości – vrhunsko vinos kontroliranim porijeklom.

Chorwacja dzieli się na dwa obszary winiarskie – Kontinentalna Hrvatska (w głębi lądu) i Hravatsko Primorje (wybrzeże). Większość win produkowanych w głębi lądu to aromatyczne wina białe, nieco kwaśne, bywa, ze nawet agresywne. Można też spotkać tutaj wina musujące produkowane metodą tradycyjną lub w dużych naczyniach. Najlepsze wina pochodzą z Grasevina. Dobre wina z wybrzeża sa produkowane ze szczepy Malvasia z Istrii, z białego Moscatela z Momiano, Refosco, Terrano, a ostatnio także z Cabernet Saivignon i Merlot.


W niektórych regionach kraju, na przykład na wyspie Hvar, winorośl uprawiana jest na tarasach – jest to uwarunkowane ukształtowaniem powierzchni i obecnością licznych wzgórz.


W Chorwacji jest ponad 1000 bodeg, najważniejsze z nich to Badel 1862, Mike Grich, Zlatan Plenkocvic, Franco Milnos i Zlatan Otok.


Chorwacja to jeden z popularniejszych w Polsce krajów, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Nie brakuje tam atrakcyjnych turystycznie miejsc, słońca a także smacznej kuchni i wina. Po powrocie z urlopu chętnie wracamy do smaków, które nam wtedy towarzyszyły. Znakomitą propozycją powrotu do mile spędzonych chwil są chorwackie wina. Takie specjały jak Dingac, czy Erdut skutecznie i jakże przyjemnie ożywią wspomnienia. 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj