wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Sauvignon Blanc – nowozelandzki przejaw smaku

Sauvignon Blanc – nowozelandzki przejaw smaku

Data dodania: 02-08-2018

Nowa Zelandia  ugruntowuje sobie pozycję producenta win z odmian zimnolubnych takich jak np. Riesling, czy Pinot Noir – trunkom z tego regionu bliżej jest zatem do win europejskich niż nowo-światowych. Ich proces tworzenia ukierunkowany jest przede wszystkim na uzyskiwanie win złożonych o interesującym potencjale i czystym, pierwotnym aromacie z delikatnym posmakiem dębu.Nową Zelandię tworzą dwie wyspy: Północna i Południowa, na których wyróżnia się dziewięć regionów winiarskich. Wyspa Północna składa z pięciu, wśród których wiodącym jest Hawke’s Bay. Wyspa Południowa to cztery regiony z Marlborough na czele.

 

Wizytówką Nowej Zelandii jest przede wszystkim Sauvignon Blanc, czyli aromatyczna odmiana winogron, która uprawiana jest tutaj w różnych stylach w 41% wszystkich winnic. Na jego bazie powstają trunki od mocno ziołowych do niezwykle intensywnych o soczystym smaku tropikalnych owoców.

 

Pierwsze docenione na świecie nowozelandzkie Sauvignon Blanc powstało dzięki Montana Wines. Zadziwiło ono wówczas swoim ostrym jak brzytwa smakiem. Dziś tutejsze rdzenne wina powstające z tego szczepu uważane są za unikatowe,  jedyne w swoim rodzaju i absolutnie nie do podrobienia, nawet nad Loarą we Francji – kolebce tej odmiany. 

 

Winem doskonale obrazującym charakter tej winorośli jest np. Sileni Sauvignon Blanc, stanowiące dojrzałą interpretację jagód gronowych, z których powstaje. Wyczuwalne są w nim zielone i żółte owoce, w tym m.in. agrest.  Podniebienie jest tu czyste i świeże z aromatem cytrusów. Sileni bez wątpienia stanowi wielką wartość dla miłośników zrównoważonej kwasowości i doskonałej głębi. Wino idealnie pasuje do grillowanej papryki wypełnionej lekkim farszem na bazie koziego i żółtego sera, szczypiorku oraz bazylii.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj