wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Rioja - wino sklep poleca3

Rioja - wino sklep poleca

Data dodania: 18-07-2012 Polecamy hiszpańskie wino z regionu Rioja


Rioja


Rioja w Polsce kojarzy się bardzo dobrze, niektórzy uważają, że jest to synonim czerwonego hiszpańskiego wina.
Nie wszyscy zaś wiedzą, że Rioja to dość mały region winny nad rzeką Ebro.

Rioja to głownie szczep tempranillo - zobacz RIOJA
 

Rioja (wymawiaj riocha) to wyśmienite wino hiszpańskie. Oznaczane jest ono symbolem D.O.C. (Denominacion de Orogen Calificada), co daje nam gwarancję, iż jest to wino najwyższej jakości. Dotychczas tylko jeden hiszpański region ma prawo używać tego oznaczenia i jest to właśnie Rioja.

Winami wytwarzanymi na obszarze La Rioja raczyli się już Rzymianie w II wieku p.n.e. , których ekspansja na te tereny nota bene przyczyniła się do rozwoju uprawy winorośli i produkcji wina w tym regionie. Przez stulecia wino Rioja serwowane było na wielu liczących się dworach królewskich, znalazło się także na kartach literatury w lirykach Gonzalo de Berceo – pierwszego znanego z nazwiska poety hiszpańskiego, by w wiek XX weszło jako najbardziej znane poza Hiszpanią wino hiszpańskie.

Rioja produkowana jest ze szczepu Tempranillo ( w Hiszpanii często zwanego Tinto Fino). Odmiana ta uważana jest powszechnie za największy wkład Hiszpanów w dziedzinie uprawy winorośli. Hiszpania generalnie kojarzy się nam ze słońcem i lazurowym niebem, a odmiana szczepu Tempranillo najlepsze efekty daje w klimacie umiarkowanie chłodnym i z dużą ilością światła, czyli na lepszy grunt szczep ten nie mógł trafić.Odmiana ta daje moszcz o wyważonej zawartości cukru i kwasowości oraz intensywnym kolorze. Wina młode produkowane z tego szczepu są mocne i wyraziste, starsze natomiast nabierają jedwabistej miękkości. Tempranillo zatem ofiarowuje nam wina eleganckie, intensywnie owocowe oraz długowieczne.

Rioja może być czerwona, biała i różowa.Najbardziej popularna jest jednak czerwona – wytrawna i doskonale komponująca się z dziczyzną, daniami mięsnymi i serami. To idealny trunek zarówno na wystawny obiad jak i biesiadę na łonie natury. Charakterystyczne nuty zapachowe dla tej odmiany to: poziomki, śliwki, czarna porzeczka, tytoń, przyprawy korzenne, herbata, wanilia, brązowy cukier, goździki, drzewo cedrowe, suszone figi, cynamon.

 


 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj