wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Nowy Świat - Nowe Chile

Nowy Świat - Nowe Chile

Data dodania: 20-10-2015 Klimat Chile jest niemal śródziemnomorski, co dobroczynnie wpływa na jakość powstającego tutaj wina. Historia jego produkcji na terenie Chile jest dość obszerna i liczy sobie niemal pól wieku! Pierwsze krzewy winne posadzili tutaj Hiszpanie i tak oto zapoczątkowała się uprawa o tradycji najdłuższej na południowej półkuli. Początki nowoczesnego winiarstwa Chile zawdzięcza jednak inwazji francuskiej myśli i kultury w XIX w. Do Chile trafili wówczas francuscy winiarze przywożąc z sobą sadzonki oraz wiedzę, którą chętnie przekazywali dalej. Mieszkańcy załapali „bakcyla”, jednak swoją produkcję win na świat otworzyli dopiero w ostatnich latach. Dziś kraj ten jest dziesiątym producentem wina na świecie.

altOd połowy XIX wieku uprawiano tutaj cabernet sauvignon, merlot i sauvignon blanc. Obecnie największy wzrost popularności odnotowuje chardonnay , jako wino dojrzewające głownie w małych beczkach barrique. Wśród czerwonych szczepów dominuje jeszcze tradycyjna odmiana pais, ale na drugie miejsce odważnie wsunął się cabernet sauvignon, szczególnie w cieplejszych regionach, gdzie odnalazł doskonałe warunki klimatyczne. Duże znaczenie dla tutejszego winiarstwa miało także odkrycie starej bordoskiej odmiany carmenere. Pełne smaku, łagodne, śliwkowe wina z tego szczepu znalazły swe miejsce na liście chilijskich win.

 

Uzyskanie doskonałych gron w Chile nigdy nie stanowiło problemu, dlatego czerwone wina z tego regionu zawsze odznaczają się dojrzałą owocowością. Dzięki coraz lepszemu wykorzystaniu potencjału chłodniejszych miejsc, takich jak Casablanca znacznie poprawiła się także jakość win białych.

 

W tym tygodniu mamy przyjemność przedstawić Państwu wina renomowanej winnicy Tarapaca produkującej jakościowe wina w Chile już od 140 lat. Są one bogate i złożone w smaku oraz aromacie, a dzięki swej niezrównanej klasie są najlepszymi ambasadorami win chilijskich na świecie.

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj