wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Kalifornia – raj dla wina

Kalifornia – raj dla wina

Data dodania: 03-03-2015

Kalifornia to kraina wręcz wymarzona dla winorośli. Od blisko 100 lat dostarcza światowej klasy, hedonistyczne wina o wspaniałym potencjale. Kalifornia to nie tylko ojczyzna światowej klasy Chardonnay, Zinfandela czy Cabernet Sauvignon, to także, a może przede wszystkim bogactwo wspaniałych siedlisk, które potrafią wydać tak różnorodne wina, jakich próżno szukać w Europie.

Rozkwit kalifornijskiego sektora winiarskiego przypada na lata 60. XX wieku. Wtedy to Robert Mondavi zbudował swą pierwszą nowoczesną winiarnię, a 10 lat później dwa kalifornijskie wina odniosły spektakularne zwycięstwo podczas pamiętnej francuskiej degustacji. Współcześnie wśród kalifornijskich producentów są zarówno butikowe winiarnie wypuszczające kilkaset skrzynek wina rocznie jak i przemysłowi giganci.altNajbardziej prestiżowym regionem Kalifornii jest Napa Valley. Nie posiada co prawda największej ilości winnic, ale powstaje tutaj pełnoekstraktywne cabernet sauvignon które swą klasą dorównuje winom bordoskim. Posiadłość Roberta Mondaviego to nie tylko najbardziej znane miejsce w tej okolicy, ale także najlepsze i najbardziej szczegółowe programy zwiedzania winiarni w całej Napie. Na uwagę zasługuje także Niebaum-Coppola. Reżyser zakupił tutejszą starą winiarnię Inglenook, którą przeistoczył w muzeum poświęcone dziejom tej posiadłości. Znajdują się w nim także filmowe pamiątki Coppoli, w tym pięć Oscarów. Sąsiednia Sonoma wyróżnia się większą różnorodnością klimatu i uprawianych szczepów, Monterey ma idealne warunki do uprawy chardonnay i reslinga, zaś Santa Barbara potencjał do produkcji olśniewających chardonnay, pinot noir i syrah.

Kalifornia daje wina wszelkiej maści, od prostych lekkich na co dzień, np. wina linii 4 Sence, Gray Fox, Mogen David Moscato spokojne, czy Possesione, po ikony sztuki winiarskiej wśród których wymienić należy wina Francis Coppola, Inglenook oraz Robert Mondavi.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą win z tego regionu.

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj