wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Hiszpański temperament w winie zaklęty3

Hiszpański temperament w winie zaklęty

Data dodania: 28-02-2014 Hiszpania to państwo, którego obywatele rozkochani są w winie. Wieczorne wyprawy na kieliszek dobrego trunku stanowią nieodłączny styl iberyjskiego stylu życia. Tutaj bowiem świętuje się każdy wieczór, a najlepszym ku temu sposobem jest lekkie, klasyczne wino o truskawkowo-malinowym aromacie i nutach palonego dębu.

Hiszpania – raj dla wina

Można powiedzieć, że ze względu na swe warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu cały Półwysep Iberyjski stanowi prawdziwe zagłębie winiarskie. Znajdująca się tu Hiszpania zaliczana jest do krajów o największym areale winogradów. Między poszczególnymi obszarami uprawy winorośli istnieją wyraźne różnice geograficzne dlatego też powstające w tym kraju wina są szalenie różnorodne i niepowtarzalne. Znakomitą większość z nich stanowią wina wytrawne powstające najczęściej ze szczególnie cenionej w Hiszpanii odmiany Tempranillo, która porównywana jest ze szlachetnym francuskim szczepem Pinot Noir z Burgundii.

Najlepsze wina czerwone pochodzą z takich apelacji jak np. Ribera del Duero, Rioja, Priorat, La Mancha, Cariniena i Navarra. Dominacja win czerwonych jest w przypadku tego regionu winiarskiego bezdyskusyjna, jednak i powstające tu białe wina są trunkami godnymi uwagi. Ogromną sławą cieszy się m.in. eleganckie Penedes.

Na terenie Katalonii produkowane jest, dorównujące swą popularnością szampanowi ,musujące wino – Cava, które powstaje na drodze wtórnej fermentacji z takich odmian jak Xarel.lo, Macabeo i Parellada.
Na specjalną wzmiankę zasługują także najstarsze jakościowe wina Sherry powstające w słonecznej Andaluzji i wzmacniane wina słodkie z okolic Malagi.

Hiszpańskie rarytasy w naszych kieliszkach

Pyszne hiszpańskie wina są dziś powszechnie dostępne, stanowią one bogatą paletę barw i smaków, z których ciężko niekiedy zdecydować się na konkretny produkt. Istnieje bardzo dużo win zasługujących na uwagę, w naszym obiektywnym ujęciu na szczególną rekomendację zasługują poniższe trunki:

Martin Berdugo Barrica, Ribera del Duero D.O. – zdecydowanie śmiałe, potężne i pełne owocu wino o dobrym potencjale starzenia.

Hazana - Tinto, Rioja D.O.C. – czerwona Roja po brzegi wypełniona dojrzałą truskawkowo-malinową owocowością wzmocnioną ciepłym akcentem dębiny.

Porrera Vi de Vila de Vall Llach – zadziwiająco złożone, potężne wino należące do win z grupy „Clos”.

Quinta Essentia Tempranillo Tinto półwytrawne – wino pachnące letnimi owocami, pochodzące ze strefy, w której ceny są bardzo przystępne, a nowoczesna technologia daje wspaniałe rezultaty.

Vina Oria Gran Reserva – doskonałe wino ze świetnym pochodzeniem, o pięknym ceglastym odcieniu i wyjątkowej intensywności. Owocowe aromaty spotykają się tu z pikanterią, tytoniowo-dymnym tłem oraz niuansami skóry.

Rene Barbier Vina Augusta Penedes Blanco – trunek o doskonałym stylu, łatwy w piciu o bogatym, dojrzałym owocu.

Cava Rigol – kremowe miękkie ciało, rześkość iskrząca owocowość oraz perliste bąbelki czynią to wino bardzo wyjątkowym.

Malaga Cruz – ciemne wzmocnione wino na bazie szczepu Pedro Ximenez o rodzynkowym aromacie.
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj