wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Dzień Kobiet 8 marca3

Dzień Kobiet 8 marca

Data dodania: 04-03-2013 Dzień Kobiet w Euro-wino
„Dniem czcić kobiety – po co? Ja czczę kobiety nocą!” - powiedział kiedyś Jan Izydor Sztaudynger.

Cóż, każdy czyni to kiedy chce i wedle własnego uznania. W tym tygodniu wszystkie panie mają swoje święto i jest ono miłym pretekstem do ich adorowania, czy to kwiatami, czekoladkami, czy też drobnymi podarunkami.

Na tę okazję polecamy oczywiście wyśmienite wina z rożnych zakątków świata, które każdego swojego degustatora oczarują smakiem i wprowadzą w miły, odświętny nastrój.

Pierwsze wzmianki na temat dni poświęconych kobietom pochodzą już ze starożytnej Grecji. Mężatki przygotowywały tam wówczas festyn ku czci bogini życia i śmierci.

W starożytnym Rzymie z kolei znamiennym wydarzeniem były Matronalia – święto związane z nowym rokiem, macierzyństwem i płodnością.

Historia święta obchodzonego 8 marca jest dość burzliwa oraz naznaczona krwią kobiet przelewaną w imię równouprawnienia oraz poprawy warunków pracy. Można zatem powiedzieć, że twórczyniami owegoż Święta są same kobiety.

Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony jako święto w 1910 roku i jest on obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na świecie. Warto zauważyć, że w Tunezji Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

Przez wiele lat w Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet kojarzony był z socjalistyczną propagandą, dlatego też w 1993 roku – decyzją ówczesnej premier Hanny Suchockiej – zniesiono jego centralne obchody. Nieoficjalnie nadal funkcjonuje ono jednak w relacjach damsko - męskich, kobiety też składają sobie życzenia – dzień ten jest wyrazem szacunku i uznania. 8 marca odbywają się także Manify – kobiece manifestacje organizowane przez Porozumienie 8 marca.

Bardzo interesujący jest fakt, że i panowie zapragnęli mieć swoje święto. I tak oto przy wsparciu ONZ pojawił się na świecie Dzień Mężczyzn, pierwszy raz obchodzony 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. W Polsce jego nieoficjalnie przyjętą datą jest 10 marca, która w kościele katolickim i ewangelickim upamiętnia 40 świętych męczenników z Sebasty.

Kalendarz naszpikowany jest różnego rodzaju datami stanowiącymi impuls do okazywania sobie dobroci i bycia dla siebie miłym, np. Walentynki (14 lutego), Dzień Kobiet (8 marca), Dzień Mężczyzn (10 marca), Dzień Matki (26 maja), Dzień Ojca (23 czerwca), Dzień Pocałunku (28 grudnia)... Nie tylko on powinien jednak decydować i wpływać na nasze relacje z ludźmi. Zachęcamy do świętowania każdego dnia! Oczywiście z kieliszkiem dobrego wina ;)
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj