wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Doskonałe wina z Grecji

Doskonałe wina z Grecji

Data dodania: 08-02-2019
To, że wino było ważną częścią kultury greckiej już przez ponad 4000 laty potwierdzają liczne odkrycia archeologiczne. Starożytni Grecy dobrze znali wartość odżywczą wina, dlatego też szybko stało się ono nieodłączną częścią ich codziennej diety. Wino oraz wszystko to, co się z nim łączyło znalazło swe odzwierciedlenie w postaci Dionizosa, który należał do jednego z najbardziej czczonych bogów greckich. Inspirował on artystów, filozofów, a także zwykłych ludzi. Wiele uroczystości oraz świat odbywało się ku jego czci i wszystkie cieszyły się ogromną popularnością. Wśród nich wymienić należy „Anthestirie” (święto kwiatów – nazwa pochodzi prawdopodobnie z faktu, że starożytne greckie wina były znane ze swoich aromatów kwiatowych), czy odbywające się a Atenach każdego marca „Dionizje”.


altPonad to Starożytni Grecy kochali spotkania intelektualne – tzw. „sympozja”, na których można było zjeść i porozmawiać na różne tematy filozoficzne popijając wino. Grecy umiejętnie wykorzystywali „dobroczynne skutki spożywania” wina w celu osiągnięcia większej jasności intelektualnej i duchowej świadomości (warto dodać, że wino w tamtych czasach zawsze trzeba było rozcieńczyć wodą przed wypiciem).


Po tłustych latach, w czasie których wino cieszyło się renomą i ogromnym uznaniem nastąpił czas wielu wzlotów i upadków. Owe upadki grecka produkcja ma już szczęśliwie za sobą. Można powiedzieć, że aktualnie wina greckie wychodzą z wieków ciemnych i idą zdecydowanie w kierunku światła. Są one bardzo różnorodne i coraz częściej zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach na całym świecie, powstają z winogron uprawianych już w starożytności, ale także na bazie tradycyjnych odmian, takich jak wina Cabernet, Chardonnay, Sauvignon Blanc i Merlot. Biorą udział w przeglądzie w Wine Spectator, Food & Wine i wielu innych magazynów. Zaczynają tworzyć klasę samą w sobie, z którą warto się zaznajomić. Gorąco polecamy takie perełki jak Alpha Estate Red S.M.X, czy Alpha Utopia Tannat. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy zestaw win Alpha J A dla miłośników win stołowych idealny będzie półsłodki Imiglykos – wino tanie, ale bardzo dobre.

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj