wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » DonnaFugata – wino i sztuka

DonnaFugata – wino i sztuka

Data dodania: 29-01-2016
DonnaFugata należy do jednej z najlepszych włoskich winnic, chwalona jest przez krytyków winiarskich i doceniana wśród miłośników wina na całym świecie. Jej serce bije na Sycylii, przy czym DonnaFugata zajmuje tu różne majątki:

stare zabytkowe piwnice w Marsali są żywym przykładem archeologii przemysłowej, a przy tym prestiżową bazą firmy,
winnica Contessa Entellina znajduje się w uroczej wsi w zachodniej Sycylii, gdzie winnice stanowią integralną część krajobrazu.
na Pantelleria winnice również harmonijnie wplatają się w wyjątkowy rolniczy krajobraz smaganej wiatrami wyspy, są one także przykładem ciężkiej, wręcz heroicznej pracy, która wymagana jest do ich utrzymania w panujących tu warunkach.

altNazwa DonnaFugata, dosłownie znaczy "kobieta w locie" i odnosi się do historii królowej Marii Karoliny, żony Ferdynanda IV Burbona, która na początku 1800 roku razem z mężem po przybyciu wojsk napoleońskich uciekała z Neapolu. Schronienie znaleźli na Sycylii w posiadłości lokalnego księcia – Salina. Cała ta historia uwieczniona została przez Giuseppe Tomasi di Lampedusa w słynnej powieści "Il Gattopardo", w której majątek ten nazwany został właśnie DonnaFugata. Właścicieli winnicy zainspirowała z kolei do stworzenia loga, na którym widnieje podobizna kobiety z rozwianymi włosami.


DonnaFugata słynie z wyjątkowo szerokiego wyboru win, które tworzone są na bazie rodzimych szczepów, takich jak Ansonica (znany również jako Inzolia), Catarratto, Zibibbo czy Nero d'Avola.


Dla DonnaFugaty bardzo charakterystyczne są także wyjątkowe etykiety nadające butelkom osobowości i stanowiące mini dzieła. Powstają na bazie pierwotnego szkicu autora Stefano Vitale i mają na celu przedstawienie cech organoleptycznych wina.
 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj