wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Chile – doskonale wina na każdą okazję3

Chile – doskonale wina na każdą okazję

Data dodania: 04-11-2015 Choć mogłoby się tak wydawać, Chile nie jest nowicjuszem w świecie wina. Jego winiarskie korzenie sięgają tak daleko wstecz, jak dawno temu przybyli na tutejsze ziemie pierwsi hiszpańscy konkwistadorzy, którzy podbijali kontynent południowoamerykański w imię katolickiego króla, a więc w imię samego Boga. W Chile znaleźli oni idealne warunki do sadzenia winorośli, teren wolny był od filoksery, a klimat pozwalał na doskonały okres wegetacyjny i dojrzewanie owoców winnych.

alt
Za pierwszego winogrodnika uchodzi Francisco de Aguirre, założyciel miasta La Serena, który właśnie w tym rejonie, w roku 1549 zasadził pierwsze winorośle. Również jezuitę Francisco de Carabantesa uważa się często za prekursora uprawy winnic w Chile.
 

Poważne zmiany w tej dziedzinie przyszły wraz z nastaniem wieku XIX. Gospodarka chilijska silnie opierająca się na rolnictwie i górnictwie znacznie się rozwinęła. Bogaci biznesmeni i zamożni obywatele zaczęli coraz częściej wyjeżdżać, głównie do Francji. Oczarowani tutejszą kulturą, zamkami, kuchnią i winami przywozili z sobą krzewy winorośli. Gdy w Starym Świecie wybuchła filoksera pustosząc bez wyjątku wszystkie winnice, Chile posiadało bardzo cenny materiał genetyczny szczepów, które w Europie właściwie wyginęły.
 

Wśród współcześnie uprawianych winorośli dominują szczepy do produkcji win czerwonych (8 do 2 w relacji do białych). Króluje wśród nich Cabernet Sauvignon – prawdziwa lokomotywa chilijskich win. Dobry Cabernet z Chile jest szlachetnie zbudowanym, pełnym ciała winem przeszywającym swą kwasowością i czarującym nutami porzeczek, czereśni oraz grafitu. Ale nie tylko Cabernet rzecz jasna załguje na uwagę. To, co w Chile najcenniejsze znajdziemy w winach Espiritu de Chile. Ich charakter i jakość wyjaśniają sukces jaki osiągnęły one na całym świecie.
 

Serdecznie polecamy!


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj