wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Białe wino – idealny towarzysz na lato3

Białe wino – idealny towarzysz na lato

Data dodania: 27-06-2014 Wino białe to zdecydowanie intrygujący trunek. Już samo jego określenie jest bardzo dyskusyjne. Dlaczego? Bo wino białe, nie jest przecież białe, jak mleko czy ser. Bywa żółtawe, słomkowe, jasno- cytrynowe, blado-różowe, bursztynowe, rdzawe, a czasami nawet zielonkawe. Ten ostatni kolor może wprowadzić jednak w błąd, gdyż określenie to nie dotyczy barwy wina, a jego niedojrzałości i jest tłumaczeniem nazwy portugalskiej apelacji Vinho Verde.

altWspaniałym przykładem białych win jest:

  • węgierski Tokaj, honorowany swego czasu mianem króla win

  • niemiecki Riesling o kwiatowym, niemal perfumowanym bukiecie

  • francuskie wina z apelacji Chablis, wytwarzane niemal wyłącznie z odmiany Chardonnay.

Bardzo ciekawe wina uzyskuje się przy zastosowaniu szczepu Gewurztraminer. Te winogrona o szarawo różowej skórce dają trunki o pełnym aromacie z nutami płatków róż, liczi i lekką oleistością.

Warto wiedzieć, że do wyrobu białych win można też używać soku pochodzącego z winogron czerwonych. Najlepszym tego dowodem jest Pinot Noir stanowiący bazę dla białych szampanów i niektórych win musujących.

Za szkielet białych win uchodzi ich wysoka kwasowość. Cecha ta odgrywa bardzo istotną rolę w przypadku łączenia potraw z białym winem. Osoby, które nie lubią intensywnej kwasowości powinny komponować te trunki z potrawami słonymi i słodkimi, które doskonale zamaskują ów aspekt smaku. Inaczej niż w przypadku win czerwonych poza samodzielnym spożywaniem, wina białe doskonale wypadają w duecie z zimną wodą źródlaną lub gazowaną. Otrzymany w ten sposób napój to szprycer, który rewelacyjnie orzeźwia i gasi pragnienie w gorące upalne dni.

Krewetki w białym winie

 

 

 

 

 

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj