wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wino - informacje2 » Armagnac – senior rodu mocnych trunków europejskich

Armagnac – senior rodu mocnych trunków europejskich

Data dodania: 23-02-2016
Pierwsze pisemne zapiski o Armaniaku pochodzą z początku XV wieku, co oznacza, że trunek ten wyprzedza swojego sławetnego krewnego – Cognaca o co najmniej 200 lat. Koniak bardzo często mylony jest z Armaniakiem, jednak zauważyć i podkreślić należy, że między jednym, a drugim zachodzi bardzo duża różnica w odniesieniu do winogron, terror, destylacji, czy mieszania aromatów i smaków.

altPierwszym wyróżnikiem jest zakres geograficzny. Koniak może powstawać w departamentach Charente i Charente - Maritime, na północ od Bordeaux, natomiast Armaniak pochodzi z regionu Gaskonii znajdującym się w południowo-zachodniej Francji. Obszar ten dzieli się na trzy podregiony: Bas - Armaniak, Haut - Armaniak i Tenareze.

Armaniak prawie zawsze destylowany jest tylko raz co swe odzwierciedlenie znajduje w niezawodnym profilu smakowym i gładkiej strukturze. W przeciwieństwie do wielkich, znanych marek koniaku, produkcja Armaniaku w dużej mierze nadal pozostaje w rękach drobnych producentów.
Armaniak powstaje w wyniku destylacji wina bazowego (zwykle z odmian Folle Blanche, Ugni Blanc,Colombard, Bacco) i jest to pierwszy czynnik stanowiący o jego oryginalnej strukturze.

Winogrona te oferują różne smaki i aromaty dające w połączeniu bardzo satysfakcjonujący rezultat. Następnie leżakuje w dębowych beczkach aby nabrać koloru, aromatu i krągłości.

Armaniak można podzielić na dwie główne kategorie: rocznikowy i bez rocznika. Trunki rocznikowe są destylowane z winogron zbieranych w ciągu jednego roku i data ta umieszczana jest na butelce. W przypadku rocznikowych armaniaków wyróżniany jest Hors d’age będący winiakiem 10-letnim, XO – sześciolatek i najmłodszy VSOP mający 5 lat.


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą armaniaków w sklepie Euro-wino, wzbogaconą w tym tygodniu o kilka nowych zacnych pozycji.



 
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Sklep przeznaczony jest wyłącznie dla osób pełnoletnich !
Jeżeli masz ukończone 18lat - zapraszamy
Wejdź do sklepu Zrezygnuj