Euro-wino.pl blog

blog związany z winem

Euro-wino.pl blog - blog związany z winem

Prosecco – wina musujące

ProseccoProsecco – prezentacja przedsylwestrowa

Prosecco – jak piękne włoskie wakacje

To białe musujące wino produkowane jest z bardzo oryginalnego szczepu, coraz bardziej docenianego produktu z Veneto. Narodziło się ono w okolicach Wenecji i Treviso oraz w pełni zaadaptowało na lokalnych glebach położonych w pagórkowatym terenie.

Regułą jest, że Prosecco występuje w czystej, 100% postaci lub z domieszką innej odmiany – również charakterystycznej dla północnych regionów Włoch, jednak nie przekraczającej 15%.

Prosecco – cechy charakterystyczne

We Włoszech Prosecco jest winem na każdą okazję, a poza granicami Italii najczęściej pije się je jako aperitif, zamiast szampana. Wino występuje w dwóch wersjach: frizzante (lekko musujące) oraz spumante (mocno musujące). Ma ono około 12 proc. zawartości alkoholu i wyrazisty, mocny aromat. Urozmaicony nos raz podpowiada zapach cytrusów, jabłka, gruszki innym razem moreli, czasami miodu i landrynek.

Dominująca dla wszystkich rodzajów Prosecco jest ich kwiatowa charakterystyka, bywa, że uwodzi nas konwalia, bywa że delikatnie uderza zapach glicynii.

Prosecco to eksplozja żółtej barwy w najpiękniejszych jej odcieniach – od delikatnego złota po głębię żółtego, z zielono-słomkowymi refleksami.

Trunek ten nie przechodzi fermentacji w butelce, tylko w dużych zbiornikach, hermetycznie zamkniętych, żeby gaz się nie ulotnił, a dopiero potem jest przelewane (pod ciśnieniem) do butelek. Jest to tzw. metoda Charmata albo „metodo Prosecco”. Technika ta jest znacznie tańsza i dzięki temu Prosecco kosztuje o połowę mniej od szampana.

Dlaczego Prosecco?

Ponieważ jest ono najtańszym wśród dobrych win musujących, jest lekkie, odświeżające, cudownie owocowe i po prostu pyszne! A badania naukowe dowiodły, że lekki gaz w winie wprowadza pijącego w stan euforyczny.

Ponad to Prosecco lubi prowokować, świeżość i czystość jego smaku kusi do sięgnięcia po kolejny kieliszek. Poza tym to doskonałe wino musujące dyktuje dobry smak i dodaje szyku.

A na koniec mała sugestia – nie przechowujcie długo Prosecco – to młodość dodaje wszak jemu skrzydeł!

mogen david moscato

Wina musujące – szampany

 

 

Category: Bez kategorii